Bezprzewodowe czujniki wilgotności + pomiar napięcia

W projekcie nettemp dużo się dzieje. Co chwilę wraz z społecznością na forum dokładamy nowe funkcjonalności albo poprawiamy stare elementy. Dziś chciałbym przestawić wam jeden ciekawy wątek na forum który cieszy się popularnością. Chodzi o temat [DIY] Urządzenia WiFi dla NetTemp w którym to użytkownicy zaprojektowali swoje płytki PCB oraz napisali oprogramowanie do układów ESP8266.

W tym wątku można znaleźć wszystko co jest potrzebne do złożenia swojej bezprzewodowej płytki do nettemp. Zaczynając od samego PCB które można zamówić za ok 4 zł, po firmware do ściągnięcia oraz program napisany w lua. Zainteresowaniem cieszy się opcja z usypianiem układu ESP, który na bateriach 18650 może potrzymać nawet miesiąc.

Ja w końcu zabrałem się za lutowanie i złożyłem dwie płytki PCB z ESP8266 01 i EPS8266 12. Na razie na testy wrzuciłem pomiar napięcia z baterii i czujnik wilgotności DHT11.

techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-1 techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-2

Układu po wgraniu kodu lua zalogowały się do sieci WiFi i nettemp je wykrył. Kod dostępny jest w źródłach nettemp.

techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-5 techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-4 techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-6 techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-7 techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-8

Pomiar napięcia został dodany po to aby monitorować stan baterii. Do tego zadania został zastosowany dzielnik napięcia ponieważ układ ESP może czytać napięcie na pinie ADC do 1V. W projekcie zostały użyte rezystory 33k i 10k.

Jak by kto się zastanawiał jak wgrywam kody do ESP8166, to są dwie opcje. Pierwsza to każda płytka ma wyprowadzone trzy piny UART do których można podłączyć jakąś przejściówką na USB, lub można programować układ np. jak ja.  Przerabiając płytkę deweloperska WeMos. Do każdego ESP dodaje nóżki (gold piny) a do WeMos dodałem gniazda. Co pozwala mi na szybkie programowanie układów i ich wymianę.techfreak-aliexpress-1 techfreak-aliexpress-2 techfreak-aliexpress-3

techfreak-DHT11-ESP8266-voltage-humidity-bezprzewodowe-czujniki-wilgotnosci-3

Linki:

http://pl.aliexpress.com/item/hot-sale-10-pcs-1×40-Pin-2-0mm-Pitch-Single-Row-Female-Pin-Headers-Strip/32415019023.html

http://pl.aliexpress.com/item/hot-sale-10-pcs-1×40-Pin-2-0mm-Pitch-Single-Row-PCB-Pin-Headers/32414426067.html

http://pl.aliexpress.com/item/D1-mini-Mini-NodeMcu-4M-bytes-Lua-WIFI-Internet-of-Things-development-board-based-ESP8266/32529101036.html

 

Mam nadzieje w przyszłości jeszcze napisać o pomiarze odległości, licznikach gazu, prądu, wody itd …….. bo to wszystko właśnie jest realizowane na forum :D

 

Share Button

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.

 • Marcin Wrotny

  Witam
  widzę, że nieźle poczynasz sobie z esp8266. Ja kilka miesięcy temu bardzo napaliłem się na wykorzystanie ich w moich projektach, ale:
  jeśli nawiązywałem połączenie tcp (już nie pamiętam czy esp był serwerem, czy klientem) to połączenie po czasie kilkunastu minut zostawało zamrażane/zawieszane – nie wiem, ale wiem że transfer danych już nie funkcjonował, a kod przypisany do funkcji disconnect nie wykonywał się.
  Po drugie jak dla mnie ten modulik za dużo prądu ciągnie, więc kombinowałem z ustawianiem go w tryb uśpienia, ale pojawiał się problem jak go zdalnie wyprowadzić ze stanu uśpienia no i tego też nie dało się obejść.
  Więc jak dla mnie ten modulik okazał się całkowitą klapą jeśli chodzi o profesjonalne zastosowanie.

  Czy spotkałeś się z podobnymi problemami, jeśli tak to czy poradziłeś sobie z nimi i jak?

  Acha i programowałem w lua(czy jakoś tak – zdecydowanie wolałbym w C, ale nie znalazłem żadnych konkretów).

  • Hej poszukaj na forum rozpykalismy to wszystko ;) może skorzystasz :)