Popularność mini bezprzewodowego układu ESP8266 wciąż rośnie i pojawia się coraz więcej projektów bazujących na nim. Oczywiście i ja używam go w swoim projekcie nettemp. Używam go do pomiaru temperatury na czujniku DS18b20 i od niedawna do sterowania przekaźnikiem. Ostatnio pisałem o programie do projektowania PCB easyEda w którym zaprojektowałem mała płytkę, która umożliwiała mi szybkie programowanie układu ESP. Natomiast ekipa smartduino.com podesłała mi na testy swoją płytkę developerską z wbudowanym ESP8266 i układem CP210x UART do łatwego podłączenia na micro USB.

1_techfreak_ESP8266_relays_bezprzewodowe_przekazniki_ 2_techfreak_ESP8266_relays_bezprzewodowe_przekazniki_ 3_techfreak_ESP8266_relays_bezprzewodowe_przekazniki_ 4_techfreak_ESP8266_relays_bezprzewodowe_przekazniki_

Za parę dolców można zakupić bardzo fajny zestaw który pozwala na szybkie zaprogramowanie i uruchomienie. Zapominamy o łączeniu jakiegoś UARTA z układem i po prostu działamy. Na pokładzie znalazł się przycisk boot przydatny do wgrywania wsadu np. nodemcu. I guzik reset. Przydatna też jest niebieska dioda podłączona do D6. Dzięki której można przetestować działania kodu jak np. w arduino (blink).

5_techfreak_ESP8266_relays_bezprzewodowe_przekazniki_

Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wgrywać programy do ESP to zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego wpisu lub można to zrobić z poziomu nettempa w zakładce tools ESPupload. Poniżej jeszcze filmik z działania ESP DEV board nettempa i przekaźników. Przy okazji porównuje mój dotychczasowy układ do wgrywania kodu z nowym od smartarduino.com.