Od dawna zmierzam do tego aby kontrolować coraz większą liczbę urządzeń w domu. Zacząłem od kontroli temperatury i tak powstał nettemp – mój projekt kontroli temperatury i zdalnego sterowania urządzeniami. Posiadam kamery IP które wysyłają mi powiadomienia o aktywności. Mój inteligentny dom właśnie tak wygląda, nettemp i kamery. W innych domach taki system może wyglądać inaczej i składać się z bardzo zróżnicowanego sprzętu. Od zaawansowanego po amatorski, wszystko zależy ile na to poświęcimy czasu i pieniędzy. Technika idzie do przodu, elektronika staje się tańsza a wiedza dostępniejsza, co powoduje że znani producenci wprowadzają swoje rozwiązania. Dostałem na testy od Dlink zestaw z serii myDlink home z którego można stworzyć bardzo prosto, mały system inteligentnego domu. Nie trzeba się znać na niczym skomplikowanym, wystarczy podłączyć i uruchomić program w telefonie aby zacząć sterować urządzeniami lub stworzyć reguły działania. Zapraszam na mój test inteligentnego domu według Dlink.

Na dostarczony mi zestaw składa się kamera Home monitor HD (DCS-935L), zdalnie sterowane gniazdko Home Smart Plug (DSP-W215), czujnik ruchu Wifi Motion Sensor (DCH-S150), odtwarzacz muzyki i repeater wifi w jednym – Home Music Everywhere (DCH-M225). Przede wszystkim, dwie główne cechy charakteryzują te wszystkie urządzenia. Pierwsza, komunikują się tylko i wyłącznie bezprzewodowo. Podłączenie urządzeń do sieci domowej odbywa się za pomocą przycisku WPS, co bardzo ułatwia i sprawia że urządzenia są od razu dostępne dla użytkownika. Druga cecha, nie posiadają zewnętrznych zasilaczy. Urządzenia wpina się bezpośrednio do gniazdka. Podsumowując, brak kabli zasilających i sieciowych.

Unpack, pierwsze wrażenie

Urządzenia fajnie zapakowane, z wyglądu solidne z pełną dokumentacją w środku. Poniżej filmiki z otwierania pudełek.

 

Parę fotek

techfreakpl_dlink_myhome_36 techfreakpl_dlink_myhome_34 techfreakpl_dlink_myhome_33 techfreakpl_dlink_myhome_32 techfreakpl_dlink_myhome_31 techfreakpl_dlink_myhome_30 techfreakpl_dlink_myhome_28 techfreakpl_dlink_myhome_26 techfreakpl_dlink_myhome_25 techfreakpl_dlink_myhome_24 techfreakpl_dlink_myhome_23 techfreakpl_dlink_myhome_22 techfreakpl_dlink_myhome_21 techfreakpl_dlink_myhome_19 techfreakpl_dlink_myhome_18 techfreakpl_dlink_myhome_16 techfreakpl_dlink_myhome_15 techfreakpl_dlink_myhome_14 techfreakpl_dlink_myhome_13 techfreakpl_dlink_myhome_12 techfreakpl_dlink_myhome_11 techfreakpl_dlink_myhome_9 techfreakpl_dlink_myhome_8 techfreakpl_dlink_myhome_7 techfreakpl_dlink_myhome_6 techfreakpl_dlink_myhome_5 techfreakpl_dlink_myhome_4 techfreakpl_dlink_myhome_3 techfreakpl_dlink_myhome_2techfreakpl_dlink_myhome_1

 

Jeśli ktoś myśli o bezpieczeństwie czy kontroli to zawsze pojawi się element którym jest kamera. Kamera IP posiada swój wbudowany system dzięki któremu nie dość, że mam możliwość połączenia się i oglądania obrazu na żywo. To kamera IP, sama w sobie wykona parę przydatnych czynności. Przede wszystkim w przypadku wykrycia ruchu lub dźwięku, wyśle zdjęcia bądź wideo na maila lub ftp. Nawet nie trzeba nagrywać obrazu w trybie ciągłym. Kolejnym ciekawym elementem jest sterowanie gniazdko do którego można podłączyć co się tylko chce i ustawić np. w jakie dni i o której ma się włączyć lub wyłączyć. Mało tego pokaże aktualne zużycie prądu lub wyłączy się w razie przegrzania. Posiada wbudowany czujnik temperatury a na obudowie można znaleźć przycisk on/off do ręcznego sterowania. Kolejnym elementem strzegącym bezpieczeństwa jest czujnik ruchu, który powiadamia o wykryciu ruchu lub może wejść w interakcję z gniazdkiem i je włączyć. Zastosowań może być parę np. włącz światło lub syrenę. Inteligentny dom to nie tylko zabezpieczenia. Przeważnie większość muzyki przechowuje się na smartfonie lub mp3, bezprzewodowy odtwarzacz muzyki od D-Link’a sprawia że nie trzeba nigdzie przegrywać muzyki, łączyć kablem telefonu z wierzą. Tylko nacisnąć play na telefonie i słuchać muzyki ze swojego ulubionego sprzętu audio.

Instalacja, chmura myHome

Tak jak wspominałem urządzenia łączą się tylko bezprzewodowo. Trzeba tylko dołączyć je poprzez WPS. Jeśli ktoś nie ma routera z WPS może połączyć się bezpośrednio do domyślnej sieci urządzenia i wejść po IP w celu dalszej konfiguracji. Przez cały proces konfiguracyjny towarzyszył mi program mydlink Home. Trochę zniechęciło mnie to że muszę zarejestrować się do „chmury D-Link” ale wyjścia nie ma. O ile w przypadku kamery można konfigurować ją poprzez www, to gniazdka i czujnika ruchu nie da rady bez programu. Nie posiadają nawet menu konfiguracyjnego. Lekko zmieniłem zdanie po odłączeniu urządzeń od prądu. Po chwili z serwisu mydlink Home przyszły maile, że urządzenia zostały odłączone. I tu przyznałem racje, całkiem potrzebna funkcja. Ok, wszystkie urządzenia mam już dodane. Wchodząc na stronę D-linka mogę podglądać obraz z kamery lub sprawdzać status reszty urządzeń. Natomiast ze smartfona mogę mini sterować, układać reguły jak i oglądać obraz z kamer. A co z dostępem z zewnątrz? Okazuje się że połączenie chmury D-linka i aplikacji na smartfonie, zapewnia połączenie do urządzeń w domu. Posiadając aplikację mydlink home nie ma różnicy czy jestem w domu czy nie. Zawsze posiadam kontrolę nad zestawem. Producent zadbał o to abyśmy nie martwili się o zdalne połączenie i VPN. Problem pojawia się tylko jak znajdę się nie w swojej sieci Wifi, wtedy muszę przełączyć się na GSM. Nie wszystkie urządzenia pojawią się w panelu. Streamer dźwięku jest tak prosty że D-Link nie przewidział dla niego opcji zarządzania w programie.

Poniżej podgląd wideo z telefonu, która pozwala też na podsłuchiwanie tego co się dzieje po drugiej stronie, ponieważ kamera ma wbudowany mikrofon. Z tego poziomu mam możliwość zrobienia też zrzutu aktualnego obrazu.

techfreakpl_dlink_myhome_smart_dom_1_1techfreakpl_dlink_myhome_smart_dom_3_1 techfreakpl_dlink_myhome_smart_dom_7_1

Kamera oferuje opcje wykrywania ruchu (motion detection) która jest całkiem prosta w konfiguracji. Aby zaznaczyć obszar nadzorowany wystarczy kliknąć na obszar gdzie pojawi się czerwony kwadracik. Jest to wygodniejsze niż np. rysowanie obszaru.

techfreakpl_mydlink_motion_detection

Po wykryci ruchu lub dźwięku dostaje powiadomienie od serwisu D-Link drogą mailową. Ale jest to tylko informacja, w wiadomości niestety nie ma fotki lub filmiku. A nagranie nie zapisuje się nigdzie. Ale nie wszystko stracone! Szkoda że w tym miejscu nie ma tego do skonfigurowania ale z samego menu kamery po www, już taka opcja jest. Mogę zdefiniować czy w przypadku wykrycia ruchu chcę dostać maila z fotkami czy wideo na ftp.

Parę zrzutów z menu kamery dla zobrazowania całości.

techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_8_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_7_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_6_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_5_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_4_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_3_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_2_1 techfreakpl_dlink_myhome_DCS-935L_1_1

 Testy, teściki

Poniżej parę klipów wideo wgranych przez kamerkę na serwer ftp po wykryciu ruchu.

Przykład obrazków wgranych na ftp po wykryciu ruchu.

4 3 2 1

Kamera + gniazdko

Przechodząc powoli do następnego urządzenia z zestawu czyli gniazdka Smart Plug. Muszę jeszcze wspomnieć że jest możliwość połączenia akcji wykrycia ruchu z kamery z działaniem gniazdka smart plug. Np. po wykryciu ruchu zapal lampkę. Dodatkowo można określić czy mam być powiadomiony dodatkową wiadomością o zdarzeniu. Poniżej przykładowa konfiguracja.

techfreakpl_dlink_myhome_smart_plug

Smart Plug

Zdalnie sterowanie gniazdko Smart Plug to bardzo fajna opcja, przede wszystkim zastępująca wszystkie starsze rozwiązania sterowanych gniazdek na pilota. Główną funkcją może być sterowanie ogrzewaniem w wybrane dni tygodnia i o wybranych godzinach. Włączenie, wyłączanie boilera w domku. Wracając do domu w zimne dni, zdalnie można włączyć ciepło w domu. W lato można sterować systemem podlewania ogrodu. Zastosowań jest na prawdę wiele. Dodatkową funkcją jaką producent dodał do gniazdka jest: pomiar zużycia energii co może okazać się przydatne dla szukających oszczędności i pomiar temperatury otoczenia ale nie jest to pomiar bezwzględny ponieważ samo urządzenie wydziela ciepło. W przypadku przekroczenia zadanej temperatury urządzenie wyłączy zasilanie podłączonego urządzenia. Przydatną opcją jest to że smart plug ma dwa wejścia na bolec co powoduje problemów z podłączeniem do gniazdka w mało dostępnych miejscach.

techfreakpl_dlink_myhome_smart_slug_12_1

Motion sensor

Czas na motion sensor czyli bezprzewodowy sensor ruchu. Jedyne sensory z jakimi ma się styczność, to te zawieszone wysoko pod sufitem, połączone z systemem alarmowym poprzez kable. Tu D-Link wpadł na pomysł zrealizowania tego bez kabli z zasilaniem bezpośrednio z gniazdka. Powoduje to dużą elastyczność i możliwość ciągłej zmiany instalacji takiego urządzenia. Urządzenie jest proste, jeśli wykryje ruch wysyła powiadomienie lub wchodzi w interakcję z gniazdkiem smart plug np. włącza je zapalając światło, włączając muzykę.

techfreakpl_dlink_myhome_smart_wifi_sensor

Testy, teściki

Poniżej krótki test z działania smart plug i motion sensor.

Home Music Everywhere

Powiem szczerze że tym urządzeniem moi znajomi byli najbardziej zainteresowani. Kamera czy gniazdko to coś co już było. A Music Everywhere ku mojemu zaskoczeniu zrobił pozytywne wrażenie. Może dlatego że ja nie mam dedykowanego sprzętu audio w domu. A puszczanie muzyki bezpośrednio że smartfona jest wygodne. Home Music Everywhere działa poprzez standard DLNA i AirPlay. Dlatego na androidzie trzeba zainstalować aplikację iMediaShare aby puszczać swoje ulubione mp3. Program automatycznie wyszukuje w sieci D-Linka i trzeba tylko je wskazać jako docelowe urządzenie odtwarzające. Poniżej filmik z działania.

Podsumowanie

Dlink pokazał całkiem fajny zestaw inteligentnego domu, prosty i nieskomplikowany. I właśnie z tych prostych względów może trafić do naprawdę dużej liczby ludzi. Jak już wspominałem brakuje mi konfiguracji wysyłania fotek w aplikacji na smartfonie. Gdyby była ta opcja wszystko było by do ogarnięcia bez użycia komputera. Liczę na to, że sama aplikacja się jeszcze rozwinie. Urządzenia leżą u mnie już parę tygodni i nie miałem z nimi żądnego problemu.  Teraz tylko czekać na rozwiązanie smart plug instalowane bezpośrednio w puszcze elektrycznej.

Zainteresowanych zapraszam na strony D-Linka gdzie można znaleźć jeszcze więcej informacji:

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink-home/home-monitors/dcs-935l-monitor-hd

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink-home/smart-plugs/dsp-w215-smart-plug

http://www.dlink.com/pl/pl/support/product/dch-s150-motion-sensor

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink-home/music-everywhere/dch-m225-music-everywhere