Nettemp monitoring temperatury i nie tylko
Chciałbym zaprezentować mój projekt pomiaru temperatury o nazwie nettemp. Zaczęło się od pomiaru temperatury z użyciem jednego czujnika DS18B20 po przez serial port na OpenWRT. Obecnie projekt zakłada pomiar temperatury z wielu czujników poprzez magistrale 1-wire , USB, serial port lub I2C. Aby łatwiej zarządzać czujnikami stworzyłem interfejs www w PHP który używa bazy Sqlite3. Na obecną chwilę nettemp może działać na każdym komputerze że systemem linux, choć najbardziej popularną platformą sprzętową jest Raspberry Pi. Wystarczy pobrać instalator który zainstaluje i skonfiguruje cały system za Ciebie.
Nettemp nie tylko loguje temperaturę i rysuje przyjazne wykresy. Steruje on przekaźnikami które mogą np. włączać piec gdy temperatura będzie za niska w lub włączy ciepło/grzejniki na określony czas. Zastosowań może być wiele jak wielu jest użytkowników.
Przykładowe zastosowania nettempa to:
- pomiar temperatury i ciśnienia wilgotności w serwerowni
- sterowanie ciepłem w domu mieszkaniu
- sterowanie klimatyzacją
- sterowanie oświetleniem
Założenia projektu
Głównym założeniem projektu jest dostarczenie gotowego rozwiązania do zdalnego zarządzania czujnikami do pomiaru temperatury, wilgotności, światła i sterowania przekaźnikami. Użytkownik nie musi martwić się o software, wszystko jest dostarczone w jednej całości poprzez instalator a do tego posługuje się wygodnym interfejsem poprzez stronę www.
Jakie czujniki
Na chwile obecną nettemp obsługuje takie czujniki jak:
- Czujnik wilgotności DHT11/22
- Czujnik temperatury DS18B20 – GPIO, USB, Serial Port
- Czujnik temperatury DS18B20 na I2C + DS2482
- Cyfrowy barometr BMP180 na I2C
- Cyfrowy czujnik wilgotności HTU21D na I2C
- Czujniki temperatury wykrywane przez lm-sensors
- Czujnik natężenia światła TSL2561
- Zdalne czujniki temperatury DS18b20 na ESP8266 (wifi)
- Czujniki wilgotności HIH6130
Cel – oszczędzanie
Nettemp nie powstał z nudów a w pierwszej kolejności z potrzeby monitorowania ciepła w mieszaniu aby oszczędzać. Na samych powiadomieniach które dostarczały mi informacje że w którymś pokoju jest za ciepło oszczędziłem na prawie dwie sztuki Raspberry Pi. Opłacało się :)
Funkcje
[table id=6 /]
Pokaz funckji
Instalacja
Stworzyłem automatyczny instalator dla systemów linux z rodziny Debian który instaluje i konfiguruje wszystkie potrzebne paczki aby nettemp działał. Nie trzeba po instalacji robić nic aby program zaczął działać. Projekt jest dostępny na github https://github.com/sosprz/nettemp
Skrypt instaluje potrzebne paczki i konfiguruje serwer www.
mkdir -p /var/www/nettemp && cd /var/www
git clone https://github.com/sosprz/nettemp
cd nettemp && git checkout nettemp2 && ./install_nettemp
Rozwój projektu
Projekt rozwijam i poprawiam kiedy tylko mogę i nie poprzestaje tylko na jednej wersji. Wraz z zainteresowaniem powstało forum aby ogarniać wszystkie pytania i propozycje. W tym roku powstało wiele poprawek i nowych funkcji. Głównymi wydarzeniami oprócz samego programu jest powstanie systemu nettempUSB który świetnie nadaje się na starsze maszyny.
Na tą chwile projektuje nowe płytki rozszerzające nettemp. Już niedługo informacja pojawi się na stronie.
Coś nie działa? Forum pomoże
Nie gwarantuje że jak sobie ściągniesz soft to wszystko będzie działać.Zawsze może coś się stać nieprzewidzianego i twój nettemp nie będzie działać! Zostaw komentarz na pewno postaram się odpowiedzieć.
Początki
Zobacz jak wyglądały początki nettemp http://techfreak.pl/nettemp-poczatki/
Wsparcie
Jeśli uważasz że projekt nettemp jest fajny wesprzyj go dobrowolną darowizną poprzez PayPal. Link do paypal w stopce programu.
Koniecznie zobacz
Warto przeglądać nowe tematy które pojawiają się pod tagiem nettemp. Można tam znaleźć ciekawe informacje na temat systemu nettemp.
Daj znać że używasz nettempa pozostawiając chociaż komentarz ;)