Prawie rok temu pisałem o tym jak zbudować quadcopter. Od tego czasu wiele się zmieniło nie tylko u mnie na pokładzie. Quadcopter już nie jest dobrą nazwą dla czterosilnikowego obiektu latającego. Teraz popularną i modną nazwa jest po prostu dron. Na początku lutego pisałem o nowej ramie Diatone #37, która była zbudowana z włókna szklanego i była mocna do pierwszego dzwona w ścinę pustostanu. Filmik można zobaczyć na moim kanale youtube. Przyszedł czas aby zakupić coś z karbonu, padło na bardzo popularną ramę ZMR250.

Stara rama z włókna szklanego była całkiem fajna ale najsłabszym punktem okazała się płytka PCB dostarczająca zasilanie (PDB). Również dolna płyta trzymająca jest bardzo giętka. Pewnie za sprawą dużej ilości otworów. Parę fotek poniżej.

techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_20 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_21 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_22 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_23 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_24 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_25 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_26 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_27 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_28 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_29

Jak widać powyżej rama trafiła na ścianę „odpoczynku” wraz z pierwszą FPV250.

ZMR250

Nową ramę zamówiłem na banggood. Czytałem że może nie być zgodna z różnymi PDB. Jednak okazało się, że  otwory są zgodne i wszystko pasuje. Dopasowywałem ją do PDB od Diatone i RCX z myrcmart.

techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_1 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_2 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_3 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_4 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_5 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_6 techfreak_zmr250_mini_fpv_drone_quadcopter_7

RCX H250CF PCB

Poprzednia płytka do dystrybucji zasilania była tylko płytką do dystrybucji zasilania ;) I była w zestawie diatone #37. Nowa rama ZMR250 nie zawiera w sobie żadnej płytki PCB. I trzeba zakupić coś we własnym zakresie.

Co jest zainstalowane na takiej płytce PCB? Na pierwszym miejscu zawsze jest dystrybucja zasilania. Gniazdo instalacji FC dzięki któremu instalacja polega tylko na wsadzeniu kontrolera. Zintegrowane zasilanie BEC dla FC i wideo. Zintegrowany buzzer i diody LED. Brak przewodów. Możliwość instalacji OSD.

Do wyboru jest parę opcji:

Gdy wybierałem RCX nie widziałem że, cytrynka doczekała się wersji pod naze32 bez przejściówek. Jako że, ta wersja jeszcze nie jest dostępna. Zacząłem budować na tym co mam. PCB od myrcmart wybrałem w full wersji czyli z mini BEC +5V i +12V i micro MinimOSD. OSD to dla mnie nowość dlatego że, tak naprawdę mam powiadomienia głosowe z taranisa. Aparatura powiadamia mnie o słabym zasięgu lub słabej baterii. Z jednej strony jest to jeden punkt awarii na torze wideo ale co tam zobaczymy czy się przyda.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_31 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_32 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_33 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_34 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_35 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_36 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_37 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_38 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_39 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_40 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_41 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_42 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_43 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_44 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_45 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_46

Wszystko było fajne do momentu instalacji BEC 5V i 12V. Autorzy założyli że, montowanie BEC’a do PCB będzie odbywać się poprzez nałożenie cienkiej warstwy cyny na obydwa podłoża i zgrzewanie ich od góry, od strony BEC. O ile miało to by sens przy lutowaniu powietrzem to lutownicą nie miało sensu. Nie mówię, że się nie da. Nie było to jednak pewne połączenie dla mnie. Dlatego wpadłem na pomysł podpiłowania rogów aby dojść do punktów lutowniczych z boku. Nawet myrcmart spodobał się ten pomysł, maja za jakiś czas zaktualizować stronę z moimi fotkami :)

techfreak_mod_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_30 techfreak_mod_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_31 techfreak_mod_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_32

 LED

Bardzo fajną zaletą power boardów jest to, że maja zintegrowane oświetlenie. Z tyły czerwone diody a z przodu białe. Dodatkowym atutem RCX jest zintegrowany włącznik oświetlenia. W zasadzie przełącza on pomiędzy wbudowanymi diodami a tymi które opcjonalnie można zainstalować.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_led30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_led31 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_led32

Micro MinimOSD instalacja

Na płycie RCX znajduje się miejsce na micro minimOSD o którym napisze zaraz. Warto wspomnieć że, nie trzeba go instalować. Ponieważ na linii video można założyć zworkę i nie korzystać z OSD. Ja poniżej pokaże jak ja zainstalowałem gniazdo pod OSD. Wybrałem taki sposób aby mieć możliwość łatwego łączenia micro OSD z przejściówką USB-UART. (na obrazku FTDI 232RL)

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD31 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD32 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD33 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD34

 micro MinimOSD soft

Moje micro OSD po wgraniu programu MV OSD poprzez arduino pokazywało na ekranie same duże literki V. Po ściągnięciu MV OSD w paczce jest program do arduino i GUI do ustawień. I to właśnie przez GUI trzeba wgrać fonty aby OSD poprawnie wyświetlało znaki. Robi się to w lewym dolnym rogu programu w menu font tools.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_GUI

W późniejszym czasie doczytałem, że przez minimOSD i cleanflight można sterować np. PIDami a kontrolerem jest aparatura. Bardzo fajna sprawa, nie trzeba łączyć się po bluetooth lub podłączać komputera.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_31 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_32 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_33 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_34 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_35

Moje okulary maja możliwość podłączenia wyjścia s-video np. na telewizor. Robi się to kabelkiem z zestawu.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_minimOSD_PID_on_screen_36

OSD Volt & RSSI

Mi wiele nie jest informacji potrzebnych na OSD. Chociaż awaryjnie napięcie i RSSI przydało by się na pewno. Z napięciem nie ma problemu bo naze32 ma bezpośrednie wejście i z płytką RCX nie trzeba nic podłączać. To z rssi trzeba skonfigurować cleanflight i aparaturę taranisa. Poniżej opisze jak to zrobić ale na odbiorniku D4r-II, cleanflight, aparatura taranis. Jest to dość popularny zestaw i wyróżnia się tym że ma telemetrię.

W taranisie trzeba włączyć aby aparatura przesyłała wartość RSSI na jakimś wolnym kanale. Ja mam  zaktualizowane oprogramowanie w FrSky D4R-II więc mam osiem kanałów. Jak to zrobić pisałem w poprzednim wpisie. Ja wybrałem siódmy kanał.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_rssi32 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_rssi33 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_rssi30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_rssi31

Ok jak aparatura już przesyła wartość RSSI do odbiornika a odbiornik po PPM do FC to w cleanflight trzeba wskazać na którym kanale jest to robione. W reciever szukaj RSSI channel.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_cleanflight_rssi30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_taranis_cleanflight_rssi31

 No to buduje dalej

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_31 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_32 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_33 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_34 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_35 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_36

Tips: Antenki do odbiornika

Ważne żeby antenki od odbiornika były wysoko i były zamocowane w kształcie litery V. Ja z gumowych części od latawca i karbonowych kijków wymyśliłem takie mocowanie jak poniżej. Zalety są takie że taka instalacja jest odporna ma wypadki. Gumy powodują, że kijki się zginają a nie łamią. Po takiej instalacji nie byłem już alarmowany o słabym zasięgu linku rc. Jak by ktoś chciał skorzystać to cześć się nazywa „lateral conector”, łącznik na skrzydle.

DSC_0236_1

Tips: mocowanie baterii

Jak widzisz ja mocuje baterię na dwa rzepki. O ile przy normalnym lataniu jest ok. To przy twardym lądowaniu bateria albo wypadnie albo po którymś czasie wyrwą się kable zasilające. Trzeba było to jakoś zabezpieczyć. Wpadłem na pomysł aby wykorzystać lepiącą się podkładkę na telefon do samochodu. Koszt ok 9zł. A jest tak lepiąca że bateria nie spadnie w czasie lotu bez rzepek. Jednak nie można z nich zrezygnować.

techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_baterry_holder30 techfreak_RCX_H250CF_PCB_mini_fpv_drone_quadcopter_mini_250_baterry_holder31

Koniec

Rama została już przetestowana na ostatnim spocie ale niestety nie działa mi jeden silnik i trzeba zakupić coś lepszego. A zapas silników 1806 wyprzedałem na rzecz nowych ale o tym później. Jeszcze jedna fotka o ostatniego latania.

dron_spot

Jak masz jakieś pytania proszę napisz w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć.

Setup

Wklejam swoją obecną konfigurację w tabelce poniżej. Na maila dostaje wiele pytań o konfiguracje mam nadzieje że pomoże.

[table id=3 /]