Orange Pi konkurencja dla Raspberry Pi

Konkurencja dla Raspberry Pi rośnie w siłę dzięki Orange Pi, który jest tematem wielu dyskusji z powodu ceny i specyfikacji. Orange Pi to nowy mini komputer przypominający Raspberry Pi i posiadający bardzo dobrą specyfikację jak na swoje wymiary. Orange Pi to płytka zbudowana przez Shenzhen Xunlong Software CO., Limited. Na samym aliexpress na tą chwile została zakupiona 1474 razy. Oficjalna strony projektu to orangepi.com na którą niestety nie można się dostać. Pewnie producent nie zabezpieczył się na przyjęcie takiej liczny zainteresowanych.

techfreak_orange_pi_linux_rasbian_nettemp_1

Cena jaką przyjðzie zapłacić za ten mini komputerek to 18$ z przesyłką. Procesor Quad-core Cortex-A7 o taktowaniu 1.6Ghz i 1Gb DDR ramu, możliwość odtwarzania wideo w 4K i wejście SATA na pewno sprawią, że kupujący wybierze Orange Pi. Z tego co wdziałem do pobrania są obrazy Raspbiana oraz innych dystrybucji pod linkiem www.orangepi.org/downloaded.

Specyfikacja

Procesor CPUH3 Quad-core Cortex-A7 H.265/HEVC 4K
Procesor graficzny GPUMali400MP2 GPU @600MHz, Supports OpenGL ES 2.0
Pamięć (SDRAM)1GB DDR3 współdzielona z GPU
Dysk/Przestrzeń wewnętrznaKarta TF (Max. 64GB) / slot MMC
Sieć10/100 Ethernet RJ45
Wejścia wideoWejscie CSI na kamerę,
Wspierany 8-bit YUV422 CMOS sensor
Wspierany CCIR656 protokół dla NTSC and PAL
Wspierany SM pixel camera sensor
Wspierane zgrywanie wideo w [email protected]
Wejścia audioWbudowany mikrofon
Wyjścia wideoHDMI z HDCP, CEC, CVBS
Wyjścia audio3.5 mm Jack i HDMI
Zasilaniezasilacz DC, USB OTG (nie można zasilać płytki z tego USB)
USB3x USB 2.0 HOST, 1x USB 2.0 OTG
GuzikiZasilania
GPIO40 Pins Header,compatible with Raspberry Pi B+
LED Zasilanie, status
Key IR input,POWER
Wspierane systemyAndroid Lubuntu, Debian, Rasberry Pi Image
Wymiary85mm × 55mm
Waga38g

 

fotki z aliexpress.com

Share Button

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.

 • Ollbi

  Ja przepraszam, ale dawanie takiego tytułu do płytki, która ma tyle do powiedzenia co hydraulik o elektryce jest lekko przesadzone. W jakim aspekcie płytki Orange Pi są konkurencją dla Raspberry Pi, które nie dość że posiada ogromną bazę działającego oprogramowania i zgodnego sprzętu, to jeszcze nieporównywalną do innych płytek społeczność. Podobną gafę popełnił serwis z zielono żółtym ludzikiem i teraz wy dołączacie do tego niechlubnego grona?

  • A czym się różni Raspbian na Orange Pi od Raspberry Pi? Oprogramowanie jakie działa na RPI bedzie działać na każdym linuksie. To test takie porównanie jak laptop della i asusa. Na każdym ruszy Debian.

   W dniu 3 września 2015 13:19 użytkownik Disqus napisał:

   • Cyryl

    Przemek, różnic jest sporo. Np złącza GPIO i biblioteki do nich, a to tylko przykład. Reszta softu zapewne będzie działać. Z tego co wiem jest jedynie biblioteka wiringPi przeportowana (nie wiem czy dla wersji PC jest działająca skoro nie ma jeszcze obrazów debiana). Niestety ich strona działa tak od początku ;) Sam zamówiłem wersję PC aby sprawdzić co jest warta za taka cenę. Niestety rzeczywiście mają słabe wsparcie i tu jest pies pogrzebany.

    • Bedą ludzie bedzie wsparcie. Ja jeszcze nie zamówiłem bo mam 4 rpi i już jedno się nudzi ;P Będzie powstawało coraz więcej takich płytek i pewnie powstanie jakaś mulit biblioteka pod wszystkie. Pewnie znajdzie sie jakas grupa ambitnych :)

     W dniu 3 września 2015 14:02 użytkownik Disqus napisał:

     • Cyryl

      Właśnie póki co to autorzy sami portują wiringPi na swoje płytki. Wątpię aby ktoś na wszystkie płytki zrobił taka bibliotekę ;) Moim zdaniem to właśnie producent powinien dostarczyć przynajmniej jedna bibliotekę do GPIO, a dzięki otwartemu oprogramowaniu maja to ułatwione bo wystarczy wsiąść taki wiringpi i pozmieniać swoje i wypuścić ;)

 • Ja bym raczej porównywał to do Banana, bo oba mają przynajmniej gniazdo Sata

  • Przynajmniej według twojego opisu, bo ja nigdzie go nie widzę.