edimax-pi3_642_362_force

Witam w nowym roku i już atakuje fajnymi projektami. Sam mam Raspberry pi i tworzę w wolnej chwili swój projekt pomiaru temperatury co za tym idzie ciekawią mnie różne pomysły innych freaków. Ostatnio na oficjalnej stronie raspberry pi pisano o Pi-Point.

Co to jest Pi-Point ? Jest to projekt access pointa, punktu dostępowego WiFi ( pomostu pomiędzy siecią WiFi a LAN ) na znanej i lubianej platformie mini komputera Raspberry PI. Ogólnie rzecz biorąc nie różni się to pewnie od kupionych w sklepie access pointów ale ile jest zabawy i dumy ze składania to twoje :) to tak jak z modelami w podstawówce tylko teraz jest to trochę droższe i na innym poziomie – tak mi żona powtarza….:P

No to zaczynając od strony www autora projektu, jest prosta przyjemna i można znaleźć na niej wszystko co potrzeba, od dokumentacji do gotowego obrazu systemu. Jakiego sprzętu potrzebujemy aby uruchomić Pi-Point? To że trzeba posiadać R-PI już nie wspomnę, Karta SD 2-4G obowiązkowo. Główny bohater projektu to : karta WiFi na USB, ale nie każda tylko taka która obsługuje tryb AP. Jakie tryby karta Wifi obsługuje można sprawdzić komendą: iw list i szukać w  „Supported interface modes:” trybu AP, zaraz obok** monitor**, managed.

Dobranie odpowiedniej karty na USB to chyba jedyny problem jaki można napotkać przy Pi-Point. Cała reszta czyli konfiguracja pakietów takich jak demona punktu dostępowego (hostap) lub DNS i DHCP (dnsmasq) to pestka, dodatkowo w grę wchodzi filtr pakietów iptables. Jak to skonfigurować aby działało można przeczytać w dokumentacji naprawdę nic trudnego.

Takie projekty zawsze raczej zostawiają za sobą otwarte drzwi i można doinstalowywać dodatkowe pakiety takie jak Squid (proxy) aby logować lub ucinać ruch. Jak już pisałem projekt ciekawy, łatwy i przyjemny więc jak komuś brakuje Apka w domu to polecam :D

 

[fotka ikony: raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?t=11309&p=201923]