Tym razem mogłem poczuć się jak operator z Big Borther. Dlaczego ? Bo trafiła do mnie kamera AirLive FE-200CU z soczewką FishEye (rybie oko) z kątem obserwacji równym 360 stopni. Przyznam się, że trafiła do mnie ona bo chciałem zobaczyć jak ta kamera spisuje się w obserwacji serwerowni ale plany się zmieniły i kamera została u mnie w domu na dłuższy czas. I własnie dlatego postanowiłem zrobić mały test.

Pierwsze wrażenia z FE-200CU i porównanie

Obecnie posiadam w domu kamerkę TrendNet o której pisałem jakiś czas temu a Rybie oko zamontowałem zaraz obok na tej samej wysokości czyli ok. 2.5m. Poniżej porównanie obu widoków, aby pokazać z czym tym razem miałem do czynienia.

Po lewwj stronie rybie oko a po prawej moja obecna kamera.

diff_fisheye

Jak dla mnie mega różnica. Pierwsze co to pomyślałem o faaak fajna, chyba właśnie tak chce monitorować swoje mieszkanie! Naprawdę nie spodziewałem się możliwości takiego kąta widzenia. Ta kamera całkowicie zmienia możliwości monitorowania pomieszczenia. W innych testach tej kamery czytałem, że nie nadaję się ona do mieszkań. Myślę, że świetnie się nadaje, zresztą różnice widać powyżej.

Jak oglądać obraz to tylko przez komórkę

Musiałem zobaczyć czy jest w sklepie PLAY aplikacja na androida do obsługi tej kamery. Okazało się, że sama firma nie wypuściła dedykowanej aplikacji tylko jest taka, która obsługuje różne kamery w tym firmy AirLIve. Aplikacja to IPcam. Tu dałbym minus za brak oficjalnej aplikacji.

techfreak_Airlive_fe-200cu_ipcam techfreak_Airlive_fe-200cu_ipcam2

Jak wygląda FE-200CU?

Kamera jest całkiem solidnie zrobiona i posiada porządny uchwyt. Po regulacji trzeba zakręcić mocno śrubę do regulacji widoku. (2 grosze też się świetnie do tego nadają). Jak widać kamera ma podłączony tylko paczkord wiec jest zasilana poprzez PoE. Zakupiłem sobie specjalny adapter 240V na 48V.

techfreak_fe-200cu_zamontowana1 techfreak_fe-200cu_zamontowana2

Podstawowe funkcje

FE-200CU-app-icon_01

  • Panoramiczny obraz 180 i 360 stopni
  • 2 megapikselowy sensor, rozdzielczość do 1600×1200
  • Kompresa H.264 & MJPEG
  • Slot na karty microSD
  • Wbudowane gniazdo na głośniki oraz mikrofon
  • Obsługa PoE 802.3af
  • Mechaniczny filtr IR-CUT
  • Zaawansowany filtr e-PTZ

Tryby widoków

Mamy 3 opcje instalacji kamery. Ściana, ściana 720p i sufit. Poniższe screeny są z przeglądarki chrome i niestety przechodzenie pomiędzy tymi trybami nie jest możliwe z innej przeglądarki niż Internet Explorer. Tu dałbym kolejny minus, niestety użytkownik jest zmuszony do korzystania z przeglądarki IE. Wracając do widoków to każdy musi wybrać widok który mu będzie pasował najlepiej. Zależy to od zastosowania.

Trzeba pamiętać, że ostatni wybrany widok będzie widokiem który zobaczymy na nagranych filmikach lub zdjęciach.

Ściana

1 2 3 4

Tryb ściana 720p

1 2 3

Tryb sufit

2 1

 

Konfiguracja nagrywania i funkcje widoków.

W poniższym filmiku pokazuje funkcje widoków i konfiguracje kamery tak, aby nagrywała wykryte zdarzenia na serwer FTP.

Funkcja Push To Talk czyli pogadajmy sobie

Push To Talk to całkiem fajna funkcja, dzięki której możemy porozmawiać z osoba po drugiej stronie kamery lub powiedzieć „hej nie zakładaj moich butów”. Kamera posiada wbudowany mikrofon i głośnik więc nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń. Ciekawostką jest to, że aplikacja mobilna IPcam posiada też tą funkcje, tyle że w wersji PRO za 12 zł. Poniżej filmik który nagrałem, aby wam pokazać jakiej jakości dźwięku można się spodziewać. Wideo nagrane komórką więc nie oddaje tego co można usłyszeć na żywo, ale naprawdę jest ok.

Test wideo – maska powraca

Co do nagrywania filmów, nagrywają się one w formacie h.264 z rozszerzeniem pliku h264 i można je nagrywać na kartę SD lub na zewnętrzny FTP. Minusem jest to, że jeśli chcemy nagrywać film na FTP musimy mieć włożoną kartę SD. Spełnia ona funkcje cache.

Dobra, przechodząc do samych nagrań to wygląda to tak, że kamera zrzuca nam pliki raw w formacie h.264 i przez programy video takie pliki są odtwarzane z dużą prędkością. Aby obejrzeć je w żądanej prędkości trzeba je skonwertować do odpowiedniego dla nas formatu i prędkości. Ja dopiero po jakimś czasie wpadłem na to, aby zgrane pliki odtworzyć w VLC i wtedy dopiero się wszystko wyjaśniło. VLC odpowiednio interpretuje te nagrania i odtwarza je z „nagrana prędkością”. Poniżej filmik jak to wygląda w rzeczywistości.

Poniżej filmiki wgrane bez konwertowania na Youtube, podsumowując oglądanie w zwolnionym tempie pozwala na lepszą obserwacje :)

 

Powiadomienia SMS czyli wykorzystaj dodatkowe funkcje

Chciałem pokazać jak można wykorzystać funkcje złącza DI, ale w trakcie tego testu padł mi modem. Jak tylko będzie sprawny to pokaże wam jak wysłać SMS, gdy ktoś wejdzie drzwiami które są w obszarze monitorowania.

Poniżej złącze DI (pod przyciskiem reset) do którego chciałem podłączyć Arduino z modemem.

FE-200CU_zlacze_DI

 

Przydatna funkcja – szybki podgląd

Przydatną dostępną funkcja jest RTP, czyli bezpośredni podgląd poprzez dwa kanały wideo które możemy dowolnie konfigurować.

vlc rtsp://guest:guest@88.83.88.83:554/v00

vlc rtsp://guest:guest@88.83.88.83:554/v01

airlive_fe-200cu_rtp

Ukryty ftp

Kamera wystawia serwer ftp z którego można pobrać nagrania i ustawienia. Z jednej strony ok z drugiej luka bezpieczeństwa.

airlive_fe-200cu_ftp

Podsumowanie, opinia

Kamera AirLive FE-200CU na pewno wyróżnia się soczewką, kąt widzenia jest naprawdę fajny i pozwala objąć całe pomieszczenia, co jest dużą zaletą. Wykonanie obudowy jest na poziomie i nie ma się do czego przyczepić. Interfejs nie jest do końca intuicyjny. Wydaje się, jak by dział w firmie AirLIve odpowiedzialny za funkcję i obsługę nie do końca pracował kreatywnie i trzymał poziom „całego pomysłu”. Wiadomo, urządzenia często konfigurujemy raz i zapominamy, ale mogło by być lepiej. Dodatkowo nie jest dla mnie uniwersalnym rozwiązaniem korzystanie z dodatkowych wtyczek w przeglądarkach.

Co do nagrywania brakowało mi zgrywania wideo na serwer samby. Wspomnę też, że straciłem trochę czasu na rozwiązaniu zagadki z plikami h.264. Wydawało mi się to mało logiczne aby zgrywać pliki wideo w takiej formie. Generalnie kamera ma fajnie możliwości, ale jest mało przyjazna w konfiguracji. Czekam na jakieś aktualizacje oprogramowania.

Plusy vs Minusy

Rybie oko, szeroki kąt widzenia

Solidna obudowa

Zasilanie PoE

Nie przyjazny interfejs do zarządzania

Pliki w w formacie h.264 mogą stanowić przeszkodę dla nie poinformowanego użytkownika

Brak oficjalnej aplikacji na smartfony

Uzależnienie od przeglądarki IE

Wymieniłem parę minusów, bo nie da się ukryć ze ich nie ma. Ale w całości kamera wypada dobrze i nadaje się do monitorowania całych pomieszczeń.

 

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi co do testu lub może poprawić mnie albo dodać coś ciekawego, zapraszam do komentowania. Najbardziej ciekawią mnie doświadczenia z plikami h264.