W najnowszej wersji nettemp parę istotnych zmian.

Najnowsza wersja nettemp z jednej strony została odświeżona i przyniosła parę dobrych zmian z drugiej zabrała parę funkcji. Przede wszystkim nowa wersja została całkowicie przepisana z PHP do pythona co znacznie ja zoptymalizowało i sprawiło że nettemp jest znacznie łatwiejszy do modyfikacji i rozwoju co w poprzedniej wersji przy tylu funkcjach było znacznie utrudnione. Nettemp 5 został oparty o framework flask (python) i MariaDB jako główna baza i sqlite3 jako baza dla odczytów z czujników. Dlaczego? Z testów wyszło, że wąskim gardłem jest sqlite3 dla głównej bazy, który w tym samym czasie musi zapisywać wiele odczytów z czujników do statusu jak i w tym samym czasie odczytywać dane z bazy dla ogólnego działania jak wysyłka maili lub weryfikacja odczytów. Przez to odczyty były pomijane co mogło powodować różnego rodzaju problemy.

Nowa wersja to zmiana serwera www z lighttpd na nginx, wymuszenie szyfrowanego połączenia https czy standaryzacja wysyłki danych do nettemp w formacie json. Wysłanie danych do nettemp jest zabezpieczone poprzez zastosowanie Json Web Token (JWT). Jak wysyłać dane opisałem na github wraz z przykładem. Standaryzacja i kod napisany w pythone znacznie ułatwia dodawanie czujników podłączanych po I2C.

Pojawiła się zakładka Alarms w której zapisywane są statusy alarmów tak aby można było do nich wrócić. Wcześniej akcja to było tylko wysłanie maila.

Zmiany graficzne to możliwość  sortowania i grupowania statusu pod swoje potrzeby poprzez przesuwanie elementów myszką oraz nowy ciemny motyw. Pojawiło się więcej klikalnych linków, które ułatwiają poruszanie.

W tej wersji zabrakło sterowania GPIO, może w kolejnych dołączę ta opcję. Na ten moment chciałem się skupić na głównej funkcji czyli kontrola wartości, wyświetlanie i alarmowanie. Nowa wersja nie jest kompatybilna z poprzednimi wersjami. Najlepiej instalację przeprowadzić od nowa.

W przypadku chęci zgłoszenia jakiegoś problemy zapraszam do komentowania poniżej lub na github: https://github.com/sosprz/nettemp