Czym jest nettemp? Aktualnie nettemp jest aplikacją zbierająca dane. Nie zbiera tylko danych o temperaturze. Zbiera wszystko co zostanie do niego wyslane a co chcielibyśmy przedstawić na wykresach, moniorować, dostawać powiadomenia gdy wartość się zmieni, lub trzymać historię zmieniających się danych.

Nowy rok nowy nettemp! Od paru lat nie miałem czasu na publiczne rozwijanie ani bloga, ani programu nettemp. Chociaż na github czasem pojawiała się jakaś wersja nettemp, to dopiero teraz po wyjściu najnowszej postanowiłem o niej napisać.

Czasem ktoś napiszę mi, że na blogu techfreak.pl nie działają zdjęcia. Tak, po przejściu z WordPress na statyczną wersję strony generowaną przez Hugo, ciężko było uniknąć wielu problemów. Czasem ręcznie coś poprawiam. Jednak blogowanie bez WordPress, VPS, baz danych jest łatwiejsze. Chociaż przychodzą inne problemy, jak np. niedziałający system komentarzy Disqus itd.

Tak naprawdę nettemp nie przestał się rozwijać nigdy, ale głównie rozwijał się lokalnie u mnie w domu. Natomiast nadal sporo osób do mnie pisze, że używa nettemp i po zmianie wersji systemu coś nie działa. To mnie zawsze inspirowało, aby umieścić nettemp w kontenerze gdzie można unikać takich problemów.

Teraz w wersji 7 największą zmianą jest to, że wykorzystuje do jego pisania lokalny git, visual code, jenkinsa, testy automatyczne, system zgłaszania błędów, oraz obrazy docker. To wszystko pozwala mi na omijanie wielu problemów przy pisaniu i dostarczaniu działającego softu. Nawet jeśli piszę go dla siebie, to traktuje siebie jako użytkownika, który chciałby, żeby wszystko działało bezproblemu.

Nettemp 7 nie posiada wszystkich funkcji z nettemp beta, która miała naprawdę sporo funkcji jak modemy, LCD, OLED, sterowanie GPIO, wyświetlanie obrazu z kamer itd.

Nettemp 7 działa w kontenerze a dane wysyłane są do niego za pomocą klienta nettemp_client. Pozwala to na przeróżne konfiguracje i łatwe pisanie swoich skryptów. Nettemp client jest lekki, to nie docker to nie kawal softu, działa dobrze na np: Raspberry Pi W zero. Z drugiej strony nettemp teraz jest serwerem, który przyjmie wszystkio co jest w formacie JSON. Każdy ESP32, uPython lub Arduino może wysyłać dane do nettemp.

Konfiguracje:

  • Server nettemp + nettemp_client na tym samym hoście
  • Server nettemp + własny skrypt z innego hosta, hostów
  • Server nettemp + nettemp_client z innego hosta

Hostem może być komputer, serwer, hardware jak ESP32, Raspberry PI, itd

Nettemp używa docker compose, który uruchamia dwa kontenery, jeden z nettemp a drugi z bazą MariaDB. W przypadku chęci wystawienia bazy trzeba pamiętać o zmianie hasła. W obecnej konfiguracji baza dostępna jest tylko i wyłącznie dla kontenera aplikacji.

Nettemp 7 to:

  • Aplikacja w kontenerze
  • konfiguracja kontenera poprzez docker compose, który umożliwia użycie Traefik lub Nginx proxy manager dla obsługi TLS i np: Let’s Encrypt
  • Sterowniki czujników przeniesione do nettemp_client
  • Łatwiejszy debug aplikacji
  • Baza czujników i aplikacji znajduje się w bazie MySQL. Zrezygnowałem ze Sqlite3.

Kontakt:


Linki: