Nowy rok nowe testy! No i oczywiście coraz lepsze sprzęty do testowania! Dziś mikro multikopter lub jak kto woli, dron o nazwie AWESOME youbi XV – 130!

Cały czas mini i mikro multikoptery idą w stronę miniaturyzacji. Obserwując fora, blogi czy nawet sklepy z częściami można zauważyć, że wszystkie części są coraz trwalsze, coraz mniejsze a przede wszystkim lepsze, szybsze. Kontroler lotu to już nie kontroler lotu a płytka z dystrybucją zasilania, nadajnikiem wideo lub odbiornikiem RC. Kiedyś gdzie do dwieście pięćdziesiątki ledwo co się mieścił cały osprzęt teraz zostaje wiele wolnego miejsca. Budowanie staje się łatwiejsze a loty przyjemniejsze na co składa się rozwój sprzętu jak i oprogramowania. Teraz mamy do wyboru soft do kontrolera lotu betaflight, cleanflight, raceflight. Procesory są coraz szybsze aby obsłużyć obliczenia i funkcje potrzebne do przyjemnego latania. Naprawdę się dzieje. Na przykładnie dzisiejszego testu będziesz mógł zobaczyć jak do Youbi XV z odstępem między silnikami 130mm wsadzili wszystkie elementy i zapewnili fajne warunki lotu.

 

Wspomnę, że YOUBI XV 130 to sklonowany ROTORX ATOM v2. No ale to nie pierwszy i nie ostatni raz ale nie znam szczegółów więc nie będę spekulować :) Przechodząc już konkretnie do YOUBI AWESOME Xv 130 to jak zawsze pomysł na całość dobry ale diabeł tkwi w szczegółach o czym później. Teraz specyfikacja:

  • Rama 130 mm z karbonu
  • Kontroler lotu F3 SPRacing z żyroskopem MPU6050
  • Nadajnik video 40CH zintegrowany z kontroler lotu z mozliwością przełącznia mocy nadawania (25mW/200mW/400mW)
  • Kamera CMOS 600TVL CMOS z 100 stopniowym FOV
  • Płyta PDB z 4x 20A BLHeli_S ESC (cztery razy kontroler/regulator silników)
  • Cztery silniki 1306 3600kV ze śmigłami 3x3x4
  • Możliwość podłączenia baterii 3 lub 4S
  • Waga całości: 127g.

 

W pudełku

ESC

Cztery zintegrowane regulatory 20A na procesorze EFM8BB2 z oprogramowaniem BLHELI_S sprawiają, że sterowanie jest naprawdę płynne. Minusem może być to, że uszkodzenie jednego regulatora to wymiana całej płyty! Jeden regulator w piku może przyjąć 40A obciążenie. Działają z bateriami 3 i 4S.

Warto skorzystać z przeglądarkowej wersji BLheli suite aby wgrywać nowy firmware lub zmienić ustawienia.

 

ODBIORNIK RC

Do zestawu dołączyłem odbiornik RC AC800, który działa z FrSky D8 (nie ma go w zestawie). Jest mały, działa na SBUS wysyła informacje o zasięgu ale niestety nie ma wejścia SPORT aby np, wysyłać więcej informacji np. o baterii.

Niestety odbiornik domyślnie podnosi zakres w którym nadaje aparatura czyli np. na aparaturze na gazie widać np. 1000 a kontrolerze 1087 przez co trzeba zrobić mapowanie jak poniżej. Tak aby zakres poruszania drążkiem zaczynał się od 1000 a kończył na 2000.

KAMERA

Kamera jest mała, CMOS nie grzeszy jakością i została przyklejona na gorący klej. Niestety trzeba ja lepiej zamocować, podkleić. Na poniższych wideo w artykule można zobaczyć jakość jaką dostarcza ta kamerka.

 

BUZZER

Buzzer zawsze musi być! Chociażby aby informował o słabej baterii lub pomagał w poszukiwaniach maszyny. Niestety w zestawie go nie było musiałem sam zamontować.

RAMA

No nie ma co ukrywać ale rama jest za giętka. Mogła by być grubsza jak widać na poniższej fotce, śmigła ocierały przy zakrętach o obudowę! Normalnie tak się nie dzieje. Dopiero gdy działa siła silnika w powietrzu rama się wygina.

 

WAGA

VIDEO!

Podsumowanie

Na baterii 450mah 3S lata się Youbim koło 2 minut. Po wgraniu betaflight 3.0.1 sterowanie jest naprawę fajne, nie trzeba nawet ustawiać zbytnio PIDów. Domyślnie Youbi przychodzi z cleanflight więc trzeba o tym pamiętać aby zmienić soft na betaflight. Było by idealnie aby rama była mocniejsza, sztywniejsza! Natomiast fajnie, że moc nadajnika wideo można ustawić wedle upodobań lub warunków np. 25mW. Tak naprawdę w coraz to w nowszych nadajnikach jest to standardem. Cała moc moim zdaniem tkwi w regulatorach (ESC) które działają na BLHELI_S. Ja testy przeprowadzałem na Betaflight 3.0.1 gdzie dostępna była obsługa protokołu MULTISHOT z standardowymi ustawieniami. Co najważniejsze regulatory obsługują nowy protokół Dshot 300 i 600 który jest dostępny od wersji 16.5 Blheli i 3.1 (alfa) Betaflight. Tak naprawdę powyżej tylko jeden film z lotów ale będzie więcej jak pogoda pozwoli. Do przetestowania zostały inne śmigła i inne baterie! Youbi można zakupić po tym linkiem!