Wielu z nas zastanawia się jakie koszty ponosi się przy zaawansowanych systemach monitoringu, czy alarmów. Zapewne angażując profesjonalne agencje ochroniarskie skazani jesteśmy na płacenie wysokich abonamentów. Czy, aby jesteśmy skazani tylko na takie rozwiązanie problemu złodziei?
Z odsieczą przychodzi nam system Chuango G5, gwarantujący podobną skuteczność, co systemy za wiele set złotych. Nie wymaga przy tym „dyplomu z inżynierii”. Jest prosty i intuicyjny w użyciu, a z montażem poradzi sobie nawet osoba z dwiema „lewymi rękoma” J
Gdy już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy zakupić podstawowy pakiet zawierający centrale alarmu, dwa piloty zdalnego sterowania, dwa tagi RFID, czujnik ruchu oraz czujnik otwierania drzwi/okien.
Wyżej opisany zestaw mieści się w niewielkim, zgrabnym kartonie. Bardzo dobre rozmieszczenie elementów wchodzących w skład Chuango G5 pozwoliło zaoszczędzić na wielkich kartonach, z którymi zawsze jest problem – gdzie je składować??
Sama centralka wygląda bardzo porządnie i ekskluzywnie. Wykonana jest z białego tworzywa, które z daleka bardzo podobne jest do szklanego panelu. W dotyku także nie sprawia wrażenia taniego, a już na pewno nie jest złej jakości.
Przyciski dotykowe umieszczone na froncie panelu działają bardzo płynnie i nie ma z nimi problemu. Dodatkowo każdy z przycisków podświetlany jest białym, zimnym światłem LED, co dodaje „smaczku”.
Na tylnym panelu zobaczymy dwa otwory do przymocowania centrali alarmu na ścianie (1), a także miejsce w którym znajduje się głośnik (2) oraz pokrywę (3).
Po zdjęciu zaślepki naszym oczom ukazują się dwie baterie BL-5B (4), każda o pojemności 800 mAh. Dzięki nim możliwa jest praca bez zasilania, jest to jednak jedynie zabezpieczenie w momencie, gdy zostajemy pozbawieni prądu. Zastosowanie to jest bardzo przemyślane, ponieważ baterie pozwolą na działanie urządzenia bez zewnętrznego zasilania przez około 15 godzin (stan spoczynku). Nie jest to może szczyt możliwości, jednak w zupełności wystarczy, by przeczekać braki zasilania.
Centralnie, między bateriami, znajduje się złącze zewnętrznego zasilania (5), włącznik urządzenia (6) oraz slot na kartę SIM (7).
To właśnie dzięki temu slotowi możemy umieścić w Chuango G5 kartę SIM, za pomocą której urządzenie loguje się do sieci dając nam możliwość sterowania nim zdalnie za pomocą smartfona z zainstalowaną, dedykowaną aplikacją.
Na tylnym panelu znajduje się także przycisk sprawdzający działanie syreny alarmowej (8).
Wróćmy jednak do aplikacji mobilnej.
Całość wygląda bardzo schludnie i przejrzyście, a do zalogowania się do naszej centrali potrzebujemy jedynie numeru telefonu karty SIM umieszczonej w Chuango G5.
Na pierwszym zrzucie ekranowym mamy przedstawiony ekran logowania, na którym możemy dowolnie nazwać sobie dostęp do centralek alarmowych. Np. posiadając ich kilka w łatwy sposób możemy określić, która znajduje się w naszej firmie, a która w domu, czy w innym miejscu. Jest to bardzo wygodne i przejrzyste.
Klikając na nazwę centrali alarmowej, przechodzimy do głównego menu zarządzania statusem alarmu. Możemy tutaj zobaczyć, czy nasz system jest aktywny, czy jest uzbrojony alarm. A także, czy aktualnie mamy włączoną strefę domową czy nie. Dzięki tej strefie zaoszczędzimy sobie bezpodstawnego uruchomienia alarmu, mimo jego trybu aktywnego.
Po przesunięciu ekranu w bok naszym oczom ukazuje się panel dotyczący ustawień. Możemy tutaj zarządzać językiem, zapisanymi numerami telefonów. System Chuango G5 umożliwia także przypisanie do taga RFID numeru SMS, na który zostanie wysłana wiadomość po logowaniu się RFID na centralce alarmowej.
Jeżeli nie chcemy, aby któryś z tagów RFID dezaktywował alarm, możemy usunąć go, po tej operacji nie będzie rozpoznawany przez Chuango G5.
Na kolejnej karcie czekają na nas kolejne ustawienia. Chciałbym pochwalić twórców aplikacji, za sposób w jaki rozmieścili opcje ustawień. Bardzo przejrzyście, czytelnie, a przede wszystkim intuicyjnie da się zarządzać podstawowymi, ale również tymi bardziej zaawansowanymi opcjami.
Wracając do karty ustawień, od góry mamy przycisk umożliwiający na zmianę strefy która ma być załączana / wyłączana w danym czasie. Dwie opcje pod nią znajduje się zakładka do ustalania opóźnień dla danej strefy jeśli chcemy np. aby czujniki reagowały z pewną zwłoką czasową. Takie ustawienia możemy zrobić dla całego pola „obserwowanego” przez czujniki jak i dla pojedynczych stref.
Oczywiście możemy również ustawić głośność syreny oraz czas przez jaki ma informować o wykryciu zdarzenia przez czujnik.
Ciekawą opcją jest przypisanie nazwy do breloka RFID, dzięki czemu dostając powiadomienie widzimy, kto dezaktywował alarm. Przykładowe nazwy zapisane w programie prezentuje poniższy screen.
Na samym dole, na wszystkich kartach ustawień, a także karcie domowej widnieje przycisk opisany jako IP116 Kamera. Klikając w niego mamy możliwość dodania do naszego systemu alarmowego Chuango G5 kamery internetowej, dzięki czemu nie tylko będziemy mieli możliwość wykrywania obiektów czujnikami, ale również podgląd na sytuację w chronionym pomieszczeniu.
Mamy już opis programu sterującego. Pora więc przedstawić na zdjęciach czujniki wchodzące w skład podstawowego zestawu Chuango G5.
Czujnik składający się z nadajnika oraz odbiornika. Służy do wykrywania otwarcia drzwi lub okien. W momencie, gdy nadajnik z odbiornikiem są w niedalekiej odległości od siebie (podobnej jak na zdjęciu) alarm nie reaguje, jednak gdy odległość ta ulegnie zmianie na odbiorniku pojawia się sygnalizacja czerwoną diodą – utrata połączenia nadajnik/odbiornik – a następnie uruchamiany zostaje alarm.
Ten czujnik znany jest nieco bardziej. Klasyczny wykrywacz ruchu. Po pojawieniu się obiektu w polu „widzenia” czujnika aktywowany zostaje alarm.
Oprócz sterowania bezprzewodowego mamy także do dyspozycji dwa piloty wyposażone w cztery przyciski: aktywacji / dezaktywacji alarmu, włączenie strefy domowej, a także przycisk SOS do wywoływania alarmu.
Jest także opcja, dzięki której nie mamy tak dużego wpływu na alarm. W zasadzie mamy tylko jedną opcję – dezaktywacja. Takie rozwiązanie przypisane jest dla breloka RFID.
Jednak zastanawiając się nad tym, rozwiązanie ma taką zaletę, że nawet dziecko będzie mogło po wejściu do domu wyłączyć alarm, bez obawy przed zmianą ustawień, czy wywołaniem niespodziewanego, głośnego wycia syreny.
Praktyczne zastosowanie alarmu prezentują filmy pokazowe umieszczone poniżej:
Film pierwszy przedstawia uzbrajanie alarmu pilotem i rozbrajanie brelokiem RFID
Film drugi przedstawia działanie czujnika ruchu
Film trzeci przedstawia działanie czujnika otwarcia drzwi / okien
Film czwarty przedstawia sterowanie smartfonem – uzbrajanie i rozbrajanie