Co sie dzieje w nocy? czyli test kamery IP AirLive CU-720PIR

W poprzednim teście kamery IP AirLive WN-200HD narzekałem że kamera nie ma trybu nocnego. Moje narzekania zostały wysłuchane i dostałem na testy nowy model kamery AirLive CU-720PIR z trybem nocnym. I w tym teście skupię się właśnie na trybie nocnym.

Specyfikacja

CU-720PIR-app-icon_01

CU-720PIR_pb1 CU-720PIR_pb2

 

  • 30fps w trybie HD 720p
  • 24V pasywny port PoE
  • Wbudowany czujnik PIR
  • Podląd nocny do 10m dzięki diodom LED IR
  • Czujnik słabego oświetlenia
  • Slot na karty MicroSD
  • Obsługa połączeń bezpośrednich P2P
  • Aplikacje dla Android oraz iOS
  • Darmowe oprogramowanie obsługujące do 64 kamer

Co jest w pudełku i jak wygląda nowy model AirLive CU-720PIR

Jest kamera, jest podstawka, płyty, pudełko ale to standard. Moją uwagę zwróciły dwie rzeczy kabelek S-VIDEO i kostka PoE. Wyjście wideo może być fajną opcja, zastosowań może być wiele jak wiele jest pomysłów ale pomyślałem od razu że fajnym i nie drogim dodatkiem może być taki mini LCD na którym możemy obserowować obraz z kamery. No i kostka PoE – fajna sprawa aby nie ciągnąć zasilania a tylko skrętkę w wybrane miejsce instalacji kamery IP.

Testy na TV

Mój tv ma wejście S-VIDEO więc od razu podłączyłem kamerkę żeby zobaczyć co i jak. Oczywiście wykorzystałem  PoE – testy muszą być. Obiektem stał się zamek dla dzieciaków z IKEA który obserwowałem przy świetle i bez. Wyniki i podłączenie w poniższej galerii.

Trzeba zaznaczyć że wyjście s-wideo nie jest włączone domyślnie, trzeba wyklikać to z menu. Obraz na tv prezentował się całkiem fajnie zarówno przy świetle jak i bez, wiec podtrzymuje że to fajny bajer.

Czy w schowku jest potwór?

Nadszedł czas na testy w których chciałem sprawdzić wykrywanie ruchu poprzez czujnik PIR. Ze względu na to że w mieszkaniu nie mam położonej skrętki miałem ograniczone pole do testów i kamera wylądowała w schowku w którym mam router. Obiektem obserwacji stal się potwór na którego poluje od jakiegoś czasu niestety jest nie uchwytny. Wideo poniżej.

No jak widać na filmiku jakość wideo w trybie nocnym jest całkiem dobra i wszystko widać czyli 30fps jest. Obiekt nie rozmazuje się przy pojawianiu i wymachiwaniu ręką co jest na pewno plusem. Tryb ICR czyli tryb nocny skonfigurowałem na auto czyli kamera sama wykrywa kiedy jest ciemno a kiedy jasno. Fajną sprawą jest możliwość ustawiania progów trybu nocnego i dziennego a jednocześnie można zobaczyć obecną wartość co ułatwia konfiguracje. Na filmie widać że kiedy zapala się światło pomieszczenie nie jest dobrze oświetlone. Obiekt nie jest dobrze widoczny i własnie w takich sytuacjach trzeba się zastanowić czy kamera ma być w trybie auto czy może cały czas w trybie nocnym w którym obiekt może być lepiej widoczny. Moje ustawiania poniżej:

techfreak.pl_CU_720_obsluga_zdazen techfreak.pl_CU_720PIR_pir_icr

Co ukrywasz ?

Czarny kwadracik w lewym górnym rogu nagrania jest to zakryty obszar którego nie chcemy nagrywać i który to możemy powiększać i zmieniać jego położenie. Opcja która to realizuje to Privacy Mask. Jako że moje przeglądarki to chrome a potem firefox to zastanawiałem się dlaczego nie mogę modyfikować tego kwadracika i w końcu mnie oświeciło żeby odpalić stronę konfiguracyjną w IE i zainstalować wtyczkę ActiveX osobiście uważam że takie rozwiązania nie są dobre. Bo kto jeszcze używa IE ?

techfreak.pl_CU_720PIR_privacy_mask

Podgląd przy pomocy innych programów

Oczywiście musiałem sprawdzić czy i ten model będzie współpracował z innymi programami do odtwarzania i nie było problemu z poniższymi linkami.

vlc rtsp://admin:[email protected]_kamerki:554/11
ffplay rtsp://admin:[email protected]_kamerki:554/11
mplayer rtsp://admin:[email protected]_kamerki:554/11

 

Dwukierunkowe Audio

Kamera ma głośnik i mikrofon dzięki którym możemy po drugiej stronie słuchać co się dzieje i powiedzieć „hej widzę Cię”. Opcja nazywa się Push to talk i niestety wymaga IE.

techfreak.pl_airlive_CU720PIR_push_to_talk

 Continous Recording

Pojawiła się też opcja Continous Recording której brakowało mi w testowaniu poprzedniego sprzętu czyli opcja ciągłego nagrywania nie tylko na kartę SD a także na zewnętrzny serwer w tym przypadku serwer SAMBY. Przydatna opcja jeśli chcemy mieć cały materiał.

techfreak.pl_CU_720PIR_continuous_recording

 

Podsumowanie

Kamera IP AirLive CU-720PIR jest naprawdę dobrą opcją dla pomieszczeń czy mieszkań wyposażonych w okablowanie dzięki któremu zainstalujemy ją bez ciągnięcia kabli zasilających. Obraz 1,3Mpix jest przyzwoity ale pod warunkiem dobrego oświetlenia lub włączonego trybu nocnego. Niestety jak dla mnie minusem jest dyskryminacja użytkowników chroma lub firefoxa no ale może nie jest to aż taki problem jeśli ktoś ma wszystkie systemy pod ręką. Czy zdecydowałbym się na tą kamerę aby zakupić ja do domu? Zdecydowanie tak jeśli miałbym ją gdzie zainstalować. Opcja z WiFi była by naprawdę interesująca i na takę zdecydowałbym się na bank. Może będzie dostępna już niedługo …?

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.