Ostatnio pisałem o flashowaniu regulatorów wsadem od BLheli przy pomocy BLheli Suite a teraz napisze jak wgrywać bardzo znany „konkurencyjny” SimonK.

Na pewno znasz oprogramowanie cleanflight, baseflight do kontrolerów lotu Naze32 lub flip32, które są wtyczkami do przeglądarki chrome i są naprawdę świetne. Obsługa i konfiguracja koptera przy pomocy tych programów jest na prawdę prosta i przyjemna. RapidFlash to kolejna wtyczka która ułatwi to co może sprawiać problem, czyli wgrywanie firmwaru do regulatorów. Jest ona dedykowana tylko dla oprogramowania SimonK.

simonk_rapidflash_esc_flash

Większość regulatorów przychodzących z SimonK ma już wgrany bootloader który umożliwia wgrywanie firmwar’ów poprzez kabelek sygnałowy i gnd. Przez co nie jest potrzebny np. programator USBasp i rozrywanie koszulki. A potrzebujemy tylko interfejs Arduino USB linker czyli np. zwykłe arduino UNO. Wszytko co trzeba zrobić to wgrać przez Arduino program z githuba https://raw.githubusercontent.com/c—/ArduinoUSBLinker/master/ArduinoUSBLinker.ino

Kabelek sygnałowy podłącz pin 2, gnd – gnd.

simonk_flash_arduino_uno_rapidflash

Jeśli chcesz przejść z BLheli na SimonK i nie masz bootloadera od Simonka to musisz go wgrać raz przez SPI USBasp a potem już nie będzie znaczenia czy poprzez kabelek data będziesz wgrywać SimonK czy BLheli. Wszystko się rozbija o bootloader od Simona który pozwala wgrywać też BLheli.