Tylko twardziele nie robią backupu albo !admini. A ja myślę że co jakiś czas trzeba na wszelki wypadek zrobić jakąś kopie bezpieczeństwa a że posiadam w domu serwer NAS, to często wrzucam ją na dyski poprzez rsync gui.

Kiedyś robiłem kopie z linii poleceń ale znalazłem fajne GUI do rsync o nazwie luckybackup. Jest to fajny program z dużymi możliwościami. Poniżej zaprezentuje jak robić kopie na NAS firmy synology. Zacznę od konfiguracji serwisu NetBackup na NAS a skończę na uruchomieniu backup.

Konfiguracja NetBackup na Synology

Trzeba zaznaczyć: Enable network backup service jak poniżej.

synology_enable_netbackup_1

Następnie w pliku /etc/rsyncd.conf konfigurujemy sekcje [NetBackup] jak poniżej i definiujemy czy ma być tylko do odczytu i dla jakich użytkowników dajemy dostęp.

[NetBackup]
path = /var/services/NetBackup
comment = Network Backup Share
uid = root
gid = root
read only = no
list = yes
charset = utf-8
auth users = sosprz
secrets file = /etc/rsyncd.secrets

synology_enable_netbackup_2

W pliku /etc/rsyncd.secrets wpisujemy login i hasło dla wcześniej zdefiniowanego użytkownika

sosprz:tajnehaslo

synology_enable_netbackup_3

Dla użytkownika sosprz trzeba nadać uprawnia do folderu NetBackup

synology_enable_netbackup_4

 

Gdy mamy tak skonfigurowane ustawienia NetBackup można sprawdzić czy usługa poprawnie chodzi i możemy się zalogować i wyświetlić zdalne katalogi.

rsync -Rnv sosprz@172.18.10.1::NetBackup/sosprz/app/

synology_check_netbackup_1

Jeśli wyświetliły się zdalne foldery to znacz że jest ok i można iść dalej.

Konfiguracja LuckyBackup (rsync gui)

Na początek trzeba stworzyć plik /etc/rsyncd.passwd na maszynie którą będziemy backupować np. laptop. Plik ma być dostępny tylko dla użytkownika root i będzie on przechowywał login i hasło które zostało wcześniej zdefiniowane dla klienta „sosprz”, do modułu rsync na serwerze NAS.

chmod 700  /etc/rsyncd.passwd
chown root.root /etc/rsyncd.passwd
ls -la /etc/rsyncd.passwd 
-rwx------ 1 root root 9 mar 25 15:00 /etc/rsyncd.passwd

Ok zakładając, że naszym folderem który chcemy backupować jest /hdd/app, a zdalnym katalogiem jest NetBackup/sosprz/, to tak teraz skonfiguruje zadanie w programie luckybackup aby ten pierwszy był kopiowany do tego drugiego.

Trzeba pamiętać że w tym przypadku nasz moduł NetBackup nosi taką samą nazwę jak folder na dysku. I na poniższych screenach w linii Destination, NetBackup to moduł a nie katalog.

configure_luckybackup_0 configure_luckybackup_1 configure_luckybackup_2 configure_luckybackup_3

Kiedy już wszystko jest skonfigurowane na powyższy wzór, klikamy RUN aby wykonać backup.

configure_luckybackup_4

 

All task completed taki wynik kończy konfiguracje i odpalenie. Mam nadzieje że nie tylko mi udało sie poprawnie skonfigurować i wykonać kopie bezpieczeństwa.

configure_luckybackup_5

 

Ręczne odpalanie skryptów

W luckyBackup zawsze możemy kliknąć na ikonkę Validate gdzie wyskoczy nam okienko zawierające dokładnie tą samą komendę która zostanie wykonana dla skonfigurowanego przez nas zadania. Oczywiście możemy używać jej zamiast GUI.

rsync -h --progress --stats -r -tgo -p -l -D --update --delete-after --protect-args --password-file=/etc/rsyncd.passwd /hdd/app/ sosprz@172.18.10.1::NetBackup/sosprz/app/