Po raz kolejny mam przyjemność testować kamerę IP od AirLive, model DM-720. Jest to megapikselowa kamera kopułkowa z diodami IR LED oraz filtrem ICR. Maksymalna rozdzielczość to 1280×720 pikseli. Diody LED oraz filtr IR-Cut pozwalają na wykorzystanie kamery nie tylko w dzień.
DM-720 to kamera która na pierwszy rzut oka wygląda na obrotową ale niestety nie jest. Pomijając tą fajną opcję ten model został wyposażony w całkiem dużą ilość funkcji takich jak PoE, 30FPS w rozdzielczości 1280×720, diody IR, obsługa SD, WRD. A po przejrzeniu menu okazuje się, że posiada jeszcze więcej przydatnych opcji. Co oznacza że nie jest to kamera Plug & Play, trzeba trochę posiedzieć aby przystosować ją do warunków w jakich ma pracować.
Na początek zobaczcie jak prezentuje się Arilive DM-720. Na ostatnich fotkach widać gdzie zamocowałem kamerę, jest to przedpokój czyli najciemniejsze miejsce w moim mieszkaniu.
Fotki
Event
Przyznam szczerze że kamera została w takim punkcie chyba na parę tygodni. Po zainstalowaniu jej na ścianie i instalacji karty SD nie zrobiłem nic ciekawego oprócz skonfigurowania zapisywania wykrytych zdarzeń na kartę. Zresztą zapisywanie zdarzeń na na kartę to nie najlepszy pomysł. Zawsze „złodziej” może sobie zabrać kartę razem z kamerą. Więc polecam zawsze skonfigurować sobie dodatkowo jakiś FTP + wysyłanie zdjęć na maila. Zamiast FTP można wybrać Sambę a zamiast smapshotów, wideo. Fajną funkcją jest post event i pre event definiowany w sekundach. Wszystkie te funkcje można zobaczyć poniżej.
Jak już mówimy o obrazach które mogą być zrzucane zamiast wideo. To wrzucam przykładowy plik i wideo dla porównania.
Event video
Motion detection zrzucił mi parę plików na kartę, poniżej można zobaczyć jak to wygląda. Zdarzenia są nagrywanie z przedpokoju ze światłem i bez, z pokoju z za okna w szary dzień.
I jeszcze jeden mały test z zabawą z progiem alarmu kiedy maja być zapisane zdarzenia. Dodatkowo byłem ciekawy czy da radę coś przeczytać z kartki :):):)
IR level
Przydatną funkcją którą powinna posiadać każda kamera z night vision jest IR Level. Tu mamy do wyboru tryb automatyczny włączony, wyłączony i można określić stopień natężenia. Mi na odległości 3m nie była potrzebna duża moc więc zmieniałem te wartości. Na poniższych fotkach można zobaczyć jak się zmienia poziom. I jak to ma się do nagrań wideo. Ogólnie producent przyjął że diody maja maksymalny zasięg do 15 metrów.
WDR
Kolejną ciekawą funkcją jest WDR czyli po mojemu „rozjaśnianie ciemności”. Na test położyłem komórkę przy drzwiach w włączonym WDR i bez. Widać że obraz został rozjaśniony ale jak widać mój przed pokój to warunki ekstremalne i raczej nikt by się nie domyślił że leży tak akurat telefon.
Jak widać poniżej na pierwszy rzut oka WDR z włączonym światłem nie jest najlepszym pomysłem więc trzeba go przełączyć na AUTO i dopasować odpowiedni level.
Threshold
Jedną z ważniejszych spraw przy konfigurowaniu nagrywania wydarzeń jest opcja Threshold. Czyli próg po przekroczeniu którego zdarzenie zostanie zakwalifikowane do nagrania lub nie. Poniżej można zobaczyć że nagrane zdarzenia są tak jak by nagrane od któregoś momentu. Właśnie dlatego że był skonfigurowany różny próg ruchu.
Konfiguracja motion detection jest całkiem prosta a ustawianie threshold jest o tyle łatwe do oceny ponieważ pomaga w tym zielony pasek który został umieszczony na podglądzie.
Playback
Kiedy trzeba odtworzyć nagrane zdarzenia czasem można napotkać taką sytuację, że trzeba pierw zgrać pliki i wtedy dopiero można ich użyć. Soft w DM-720 pozwala na odtwarzanie i ściągnięcie nagrania bezpośrednio z udziału jak i z karty SD.
Dodatkowe opcje
Znalazłem też inne fajne opcje jak możliwość wygenerowania certyfikatu dla https lub filtrowanie adresów, czy konfiguracja RTSP.
Mobilnie
Większość ludzi już nie umie przeżyć bez smartfona i już nie kupuje lodówki jak nie ma dla niej apki. Dlatego Airlive dla wszystkich swoich kamer poleca jedną aplikację IPcam.
Podsumowanie
Kamera IP od Airlive model DM-720 to całkiem ciekawy model który z powodzeniem może być użyty tam gdzie brakuje światła a każde zdarzenie musi być zarejestrowane. Całkowicie zmyliła mnie opcja PTZ dzięki której myślałem że kamera jest obrotowa, sterowana serwami. A nie jest. Po prostu taki model, ludzie którzy nie potrzebuję takiej opcji, nie muszą kupować kombajnu tylko DM-720. Czy to kamera do domu? Ja bym ją zostawił w domu. Komuś innemu może nie pasować że czarna i duża. A ja dla przykładu napisze, że nikt z moich znajomych nie zauważył że gdzieś tam wisi kamera. Co ważne przez cały czas kiedy ją mam nie było żadnego zawieszenia czy problemów. Tak samo nie ma problemu z odtwarzaniem plików nagranych w formacie avi. Nie trzeba ich konwertować po prostu się je odtwarza. Polecam tą kamerę osobom które chcą monitorować ciemne obszary bo DM-720 do tego właśnie jest.
Zobacz
Aby zobaczyć pełną i dokładną specyfikację polecam wejść na stronę producenta http://www.airlive.com/product/DM-720. Dodatkowo jest dostępny manual online http://fs.airlive.com/manual/AirLive_DM-720_Manual_web.pdf