Jaka kamera ip do domu? Test Airlive DM-720

Po raz kolejny mam przyjemność testować kamerę IP od AirLive, model DM-720. Jest to megapikselowa kamera kopułkowa z diodami IR LED oraz filtrem ICR. Maksymalna rozdzielczość to 1280×720 pikseli. Diody LED oraz filtr IR-Cut pozwalają na wykorzystanie kamery nie tylko w dzień.

DM-720 to kamera która na pierwszy rzut oka wygląda na obrotową ale niestety nie jest. Pomijając tą fajną opcję ten model został wyposażony w całkiem dużą ilość funkcji takich jak PoE, 30FPS w rozdzielczości 1280×720, diody IR, obsługa SD, WRD. A po przejrzeniu menu okazuje się, że posiada jeszcze więcej przydatnych opcji. Co oznacza że nie jest to kamera Plug & Play, trzeba trochę posiedzieć aby przystosować ją do warunków w jakich ma pracować.

Na początek zobaczcie jak prezentuje się Arilive DM-720. Na ostatnich fotkach widać gdzie zamocowałem kamerę, jest to przedpokój czyli najciemniejsze miejsce w moim mieszkaniu.

Fotki

techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_0 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_1 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_2 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_3 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_4 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_5 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_6 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_7 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_8 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_9 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_10 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_11 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_12 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_13

 

Event

Przyznam szczerze że kamera została w takim punkcie chyba na parę tygodni. Po zainstalowaniu jej na ścianie i instalacji karty SD nie zrobiłem nic ciekawego oprócz skonfigurowania zapisywania wykrytych zdarzeń na kartę. Zresztą zapisywanie zdarzeń na na kartę to nie najlepszy pomysł. Zawsze „złodziej” może sobie zabrać kartę razem z kamerą. Więc polecam zawsze skonfigurować sobie dodatkowo jakiś FTP + wysyłanie zdjęć na maila. Zamiast FTP można wybrać Sambę a zamiast smapshotów, wideo. Fajną funkcją jest post event i pre event definiowany w sekundach. Wszystkie te funkcje można zobaczyć poniżej.

ftp_image_1

Jak już mówimy o obrazach które mogą być zrzucane zamiast wideo. To wrzucam przykładowy plik i wideo dla porównania.

dm720_snapshot

 

Event video

Motion detection zrzucił mi parę plików na kartę, poniżej można zobaczyć jak to wygląda. Zdarzenia są nagrywanie z przedpokoju ze światłem i bez, z pokoju z za okna w szary dzień.

I jeszcze jeden mały test z zabawą z progiem alarmu kiedy maja być zapisane zdarzenia. Dodatkowo byłem ciekawy czy da radę coś przeczytać z kartki :):):)

 

IR level

Przydatną funkcją którą powinna posiadać każda kamera z night vision jest IR Level. Tu mamy do wyboru tryb automatyczny włączony, wyłączony i można określić stopień natężenia. Mi na odległości 3m nie była potrzebna duża moc więc zmieniałem te wartości. Na poniższych fotkach można zobaczyć jak się zmienia poziom. I jak to ma się do nagrań wideo. Ogólnie producent przyjął że diody maja maksymalny zasięg do 15 metrów.

techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_ir_level0 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_ir_level1

WDR

Kolejną ciekawą funkcją jest WDR czyli po mojemu „rozjaśnianie ciemności”. Na test położyłem komórkę przy drzwiach w włączonym WDR i bez. Widać że obraz został rozjaśniony ale jak widać mój przed pokój to warunki ekstremalne i raczej nikt by się nie domyślił że leży tak akurat telefon.

techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_wdr3 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_wdr2

Jak widać poniżej na pierwszy rzut oka WDR z włączonym światłem nie jest najlepszym pomysłem więc trzeba go przełączyć na AUTO i dopasować odpowiedni level.

techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_wdr1 techfreak_pl_AIRLIVE_DM-720_wdr0

Threshold

Jedną z ważniejszych spraw przy konfigurowaniu nagrywania wydarzeń jest opcja Threshold. Czyli próg po przekroczeniu którego zdarzenie zostanie zakwalifikowane do nagrania lub nie. Poniżej można zobaczyć że nagrane zdarzenia są tak jak by nagrane od któregoś momentu. Właśnie dlatego że był skonfigurowany różny próg ruchu.

Konfiguracja motion detection jest całkiem prosta a ustawianie threshold jest o tyle łatwe do oceny ponieważ pomaga w tym zielony pasek który został umieszczony na podglądzie.

motion detection_1

Playback

Kiedy trzeba odtworzyć nagrane zdarzenia czasem można napotkać taką sytuację, że trzeba pierw zgrać pliki i wtedy dopiero można ich użyć. Soft w DM-720 pozwala na odtwarzanie i ściągnięcie nagrania bezpośrednio z udziału jak i z karty SD.

playback

Dodatkowe opcje

Znalazłem też inne fajne opcje jak możliwość wygenerowania certyfikatu dla https lub filtrowanie adresów, czy konfiguracja RTSP.

httpscert_1 ipaddressfilter_1rtsp_1

 

Mobilnie

Większość ludzi już nie umie przeżyć bez smartfona i już nie kupuje lodówki jak nie ma dla niej apki. Dlatego Airlive dla wszystkich swoich kamer poleca jedną aplikację IPcam.

ipcam_airlive1 ipcam_airlive2

Podsumowanie

Kamera IP od Airlive model DM-720 to całkiem ciekawy model który z powodzeniem może być użyty tam gdzie brakuje światła a każde zdarzenie musi być zarejestrowane. Całkowicie zmyliła mnie opcja PTZ dzięki której myślałem że kamera jest obrotowa, sterowana serwami. A nie jest. Po prostu taki model, ludzie którzy nie potrzebuję takiej opcji, nie muszą kupować kombajnu tylko DM-720. Czy to kamera do domu? Ja bym ją zostawił w domu. Komuś innemu może nie pasować że czarna i duża. A ja dla przykładu napisze, że nikt z moich znajomych nie zauważył że gdzieś tam wisi kamera. Co ważne przez cały czas kiedy ją mam nie było żadnego zawieszenia czy problemów. Tak samo nie ma problemu z odtwarzaniem plików nagranych w formacie avi. Nie trzeba ich konwertować po prostu się je odtwarza. Polecam tą kamerę osobom które chcą monitorować ciemne obszary bo DM-720 do tego właśnie jest.

Zobacz

Aby zobaczyć pełną i dokładną specyfikację polecam wejść na stronę producenta http://www.airlive.com/product/DM-720. Dodatkowo jest dostępny manual online http://fs.airlive.com/manual/AirLive_DM-720_Manual_web.pdf

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.