Monitorowanie domu, mieszkania to coraz częstszy temat o którym się słyszy, czyta i myśli. Urządzeń monitorujących mieszkania lub biura pojawia się coraz więcej co ułatwia lub utrudnia wybór odpowiedniego sprzętu. Od długiego czasu zastanawiam się czy i jaką kamerę wybrać do mieszkania. Mieszkam na parterze więc zawsze istnieje ryzyko że pod moją nie obecność coś się może wydarzyć, nie mówię tu o konkretnie włamaniu bo nie posiadam pieniędzy w skarpecie a żona się śmieje że ukraść to nam pralkę mogą ;)
No właśnie czy potrzebna mi kamera IP w domu ? I tak i nie. Z jednej strony pod nie obecność zawsze można spojrzeć czy coś się nie dzieje złego np. czy żelazko jest włączone ? i czy mam wracać z wycieczki bo się pali czy nie :) Z drugiej strony czy kamera IP to nie przesada w mieszkaniu ? Jeszcze tego nie wiem, zastanowię się przy testach kamery AirLive WN-200HD.
Trafił do mnie ciekawy model kamery IP AirLive WN-200HD o rozdzielczości 1600×1200, oczywiście końcówka HD powodowała moją ciekawość. Wcześniej widziałem kamery IP z rozdzielczością max 640×480 co naprawdę nie skłaniało minę ku wyborowi, mowa tu mniej więcej o obrotowych kamerach IP Foscam.
Na początek specyfikacja aby przybliżyć o czym będzie mowa
- przetwornik: 1/3″ Progressive CMOS
- rozdzielczość: 1600×1200
- interfejs: Ethernet 10/100 Base-T
- kompresja: H.264/MJPEG/MPEG-4
- ilość pikseli: 2 Mpx
- obiektyw: 4.2mm
- wbudowany slot na kartę mikro SD
- wbudowana karta sieciowa bezprzewodowa w standardzie IEEE 802.11b/g/n
- podgląd obrazu na telefonie 2.5/3G
- obsługa Windows Live Messenger
- kamera zgodna ze specyfikacją „ONVIF”
- H.264: UXGA/SXGA/VGA/QVGA/QQVGA
- MPEG4: VGA/QVGA/QQVGA
- M-JPEG: UXGA/SXGA/VGA/QVGA/QQVG
- transfer obrazu poprzez e-mail
- transfer obrazu poprzez FTP
- powiadamianie o zdarzeniach poprzez e-mail
- powiadamianie o zdarzeniach poprzez TCP
- wyzwalanie nagrywania obrazu poprzez detekcję ruchu
- równoczesne przesyłanie strumieni H. 264, MJPEG oraz MPEG-4
- obsługiwane protokoły i standardy: TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, SMTP, FTP, NTP, DNS, DDNS, DHCP, ARP, Bonjour, UPnP, RTSP, RTP, RTCP, PPPoE, ICMP, IEEE 802.3af
- gwarancja: 24 miesiące
Czas na trochę fotek
Lepiej bez kabli czyli konfiguracja WiFi
Jak większość teraz ludzi posiadam WiFi w domu a dokładnie router z Wifi TP-Link WR1043ND więc kamera bez modułu WiFi nie wchodziła by grę. Konfiguracja kamery jest bardzo łatwa i nie trzeba być specem aby ją skonfigurować. Wystarczy zmienić IP na lapku aby być w sieci 192.168.1.0 np. na 192.168.1.1 z maska 255.255.255.0, Natomiast kamerka ma standardowo przypisany IP 192.168.1.100. Po konfiguracji sieci na laptopie pierwszy i ostatni raz wpinam się do portu ethernet kamerki i przechodze do adresu 192.168.1.100 gdzie pokazuje się nam ubogi w kolorki lecz jasny i przejrzysty interfejs konfiguracji. Co mnie interesowało to jak najszybsze skonfigurowanie WiFi i uwolnienie się od kabli. Kamerka od razu wykrywa pobliskie sieci i wystarczy zaznaczyć nazwę swojej sieci i wpisać hasło.
Sieci i zasilanie!? POE!
Osobiście lubię sprzęty z POE gdzie nie trzeba używać dodatkowych kabli zasilających tylko wszystko idzie po skrętce. Wspominam o tym bo warto o tym wiedzieć przy planowaniu instalacji, świadomość że nie trzeba martwić się gdzie podłączyć zasilacz na 2.5 metrach pomaga w działaniu.
Co dalej po konfiguracji sieci ?
Nie będę wam tu opisywał wszystkiego po kolei ale pokaże co mnie interesowało. Funkcją którą musiałem od razu sprawdzić jest RSTP (_Real Time Streaming Protocol) c_zyli przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym, odpowiada za to port 554. I w tym momencie byłem naprawdę zaskoczony ze działa mi pod linuxem od ręki wyświetlanie obrazu w VLC, ffplay i mplayer. Komendy poniżej:
vlc rtsp://guest:guest@ip_kamerki:554/11 ffplay rtsp://guest:guest@ip_kamerki:554/11 mplayer rtsp://guest:guest@ip_kamerki:554/11
Co z wykrywaniem ruchu?
Kamerka posiada funkcje wykrywania ruchu w zasadzie przydatna bo po co rejestrować puste pokoje :) Test przeprowadziłem na pokoju moich córek. A żeby objąć jakiś większy kawałek pomieszczenia przykleiłem kamerkę na taśmę dwustronną do sufitu a w menu zaznaczyłem obszar który ma być monitorowany.
Nie mam karty SD do testów ale mam dysk sieciowy (NAS) na który kamerka bezproblemu po SAMBIE zrzucała pliki wideo. Poniżej przedstawiam wam trzy filmiki:
- obraz ok godziny 16 już się powoli ściemniało
- obraz ok godziny 16 z włączonym oświetleniem
- obraz który się nagrał dzięki funkcji nagrywania wideo w chwili wykrycia dźwięku.
Następnym testem było skierowanie kamery na ulice i sprawdzenie jak wykrywacz ruchu będzie „wykrywał samochody”. Przy okazji screeny jak skonfigurować tą funkcjonalność, można powiedzieć że trzy kroki wystarczą: konfiguracja miejsca na którym będą lądowały nagrania w tym przypadku samba, zaznaczenie obszaru który ma być monitorowany i konfiguracja obsługi zdarzeń która spina w sobie wszystkie ustawienia.
No i filmik pokazujący nagrane samochody
Wbudowany wykrywacz ruchu spisuje się dobrze nie mam do niego zastrzeżeń ale posiadam NAS Synology 212+ z Surveillance station no i nie był bym sobą jak bym nie sprawdził czy kamerka poprawnie działa z tą funkcjonalnością.
Synology Surveillance station i AirLive WN-200HD
Po przejściu do ustawień na Synology okazało się ze kamerka jest w pełni obsługiwana, no więc do dzieła. Konfiguracja okazuje się być naprawdę prosta.
Filmik nagrany już tylko przez Surveillance Station ma małego laga bo zapomniałem wyłączyć wbudowane w AirLive wykrywanie ruchu i nie dość żę SS zapisywał mi na dysk nagrania to jeszcze sama kamerka pchała nagrania po sambie.
Mobilny dostęp z telefonu z Andoridem
Oczywiście jak by nie było opcji oglądania obrazu z kamery IP byłbym mega zawiedziony ale nie ma z tym problemu aplikacja IP Cam Viewer z Google Play spełnia swoją rolę bardzo dobrze. Oczywiście kamery IP nie wystawiał bym na publicznym adresie. Aby oglądać obraz zapinam tunel VPN przy pomocy OpenVPN i łączę się na lokalny adres kamery. Przy okazji wyjazdu na zakupy testowałem połączenie i jakość obrazu. Najbardziej się zastanawiałem jak będzie z obrazem czy będzie przycinał. Ale było ok ze smartfona naprawdę można zobaczyć co się dzieje w domu.
Przegląd wszystkich funkcji trzeba oglądać w HD
Pomyślałem że fajnie było by pokazać trochę funkcji z menu kamerki. Nagrałem mały filmik na którym przelatuje po wszystkich funkcjach. Trzeba oglądać w HD. Mam nadzieję że choć troszkę przybliży jak wygląda menu w AirLive.
No to mieć czy nie mieć o to jest pytanie?
Kamera moim zdaniem spisywała się naprawdę fajnie. Jedyne czego mi w niej brakuje to night vision aby nagrywać zdarzenia przy braku światła bo przy oświetleniu pomieszczenia np. tylko lampką biurkową naprawdę obraz był przyzwoity. Powiem szczerze że nie spodziewałem się po tej kamerze niczego specjalnego ale obraz jest naprawdę ostry i na pewno funkcja monitorowania spełni swoje zadanie. Nie ma tu mowy o tym że ktoś przejdzie przez pomieszczenie i zostanie zarejestrowany jako rozmazany duch.
Dobra ale pozostaje pytanie czy zamontowałbym kamerę u siebie w mieszkaniu? Myślę że na wszelki wypadek zamontował bym ją u siebie ale ze względu na jakość i z tą myślą że nie będzie to tylko pic na wodę. Bo łatwo wydać kasę na to co wszyscy kupują na allegro mowa tu o najczęściej kupowanych kamerkach IP podobnych do Foscam.
AirLive spełnia swoje zadanie i spokojnie może służyć jako monitoring do domu, sklepu, lub innych pomieszczeń które użytkownik chciałby monitorować.