Przyszedł czas na nową ładowarkę do baterii LiPo, wybór padł na na SKYRC Q200.

Dlaczego ładowanie baterii lipo jest trochę inne niż wszystkich innych? Bo niestety występują przypadki w których baterie te powodowały pożary lub wybuchy. Przede wszystkim o baterie LiPo trzeba dbać. Nie rozładowywać ich za bardzo nie przeładowywać, nie uszkadzać, dziurawić itd. Podstawową sprawą jest to aby trzymać LiPo w storage mode czyli w stanie kiedy bateria jest naładowana w 50%. Dobrze aby po każdym użyciu baterie wprowadzać właśnie w taki stan. Ja posiadam 8 baterii lipo 4S gdzie aby wprowadzić je w stan storage potrzebowałem poświęcić sporo czasu na dopilnowanie tego procesu. Tak samo z ładowaniem, ładowanie ze stanu storage do pełnego naładowania przy ładwaniu 2C czyli 2.6A to czas około 25min na jedną baterię. Posiadanie ładowarki z czterema kanałami to naprawdę oszczędność czasu. Tak naprawdę moja ładowarka ACCUCELL 6A zaczęła wariować i moje baterie nie były dobrze naładowane. Zauważyłem to po skaczącym napięciu i bardzo długim czasie ładowania. Idzie lato będzie się latało a czas ładowania zajmuje bardzo długo. Na spontan nie ma szans. Dlatego zacząłem szukać ładowarki na cztery kanały tak aby było bezpiecznie i szybko. Bezpiecznie z tego względu, że każda cela jest osobno ładowana. Wybór padł na SKYRC Q200. Pozwala ona ładować na dwóch kanałach od 0.1 do 10A a na kolejnych dwóch od 0.1 do 5A. Oczywiście nie ładuje tylko baterii LiPo a LiFe, LiOn, LiHV, NiMH, NiCd i Lead-Acid. Zasilana może być z sieci 230V i z 12V np. z akumulatora. Na przeszkodzie nic nie szkodzi aby do każdego z kanałów podłączyć przejściówkę równoległą co pozwoliło by ładować na jednym kanale 5 baterii 1300Mah, każdą prądem 1C (1.3A) a łącznie 20 sztuk za jednym razem. Trzeba pamiętać aby każda z nich miała to samo napięcie. Pisałem o tym kiedyś.

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, jednym przyciskiem przełączam się pomiędzy kanałami. Q200 posiada wejścia na czujniki temperatury ale nie ma ich w zestawie, można mierzyć temperaturę baterii aby wraz z jej zwiększeniem wyłączyć automatycznie ładowanie.

Jak widać wyżej ładowarka ma też wejście na micro USB które służy do podłączenia komputera w dwóch celach, pierwszy to aktualizacja oprogramowania a drugi to obsługa ładowarki z programu QuickCharger. Natomiast pod zwykły port USB można podłączyć kolejną rzecz do naładowania np. telefon.

Mało tego wszystkiego do ładowarki Q200 można podłączyć się telefonem poprzez bluletooth, służy do tego aplikacja Q200.

Poniżej testowałem funkcje ustawienie maksymalnego czasu ładowania baterii. Jeśli zostanie przekroczony czas ładowania ładowarka wyłącz ładowanie. Jest to przydatne ponieważ zostaniemy głosowo powiadomieni o takim zdarzeniu. Wiele razy mi się zdarzyło, że czas ładowania został wydłużony z powodu słabego stanu baterii.

Podsumowanie

Używam Q200 w najprostszy sposób balansując baterie na czterech kanałach i wprowadzając baterie w stan storage i tak w kółko. Nie używam nawet bajeru sterowania z telefonu bo lepiej jednak podejść do stanowiska i sprawdzić czy wszystko jest ok. Jak na razie jestem zadowolony. Jedyne co to kolejność kanałów jest myląca bo od lewej ustawiona została A C D B. Ładowarkę można zakupić pod tym linkiem gearbest.com z kodem GB3rdfreak kosztuje 156$

Jak jednak chcesz posłuchać coś o ładowarce Q200 zobacz na mój kanał na Youtube.

Strona producenta skyrc.com, Więcej promocji z gearbest.com.