Co to Smartwatch? „Taki inteligentny zegarek, połączony z telefonem ale nie wiem po co byłby mi potrzebny i w sumie nie wiem jak działa.” „Taki bajer, może dla sportowców przydatne.” „Mam komórkę.” „Wole zwykły zegarek, bo nie trzeba ładować codziennie.”, „Nie, gadanie przez zegarek to przesada.”

To są definicje smartwatcha z którymi ja się spotykam. Jest to coś nowego na tą chwile u nas, nie wiele ludzi to posiada i nie jest jeszcze takie modne. Choć na allegrosie sprzedają się całkiem dobrze chińskie tanioszki. Czy to się za jakiś czas odmieni? Czy spece od technologi którzy się wypowiadają, że to nikogo nie zainteresuje się mylą? Ja postanowiłem sam spróbować, jak to będzie ze smartwatchem, w miarę tanim bo za 300zł i zrezygnowałem po godzinie użytkowania. Nie zainteresował mnie, aż tak bardzo, aby go zostawić. Byłem w salonie SONY, zobaczyć SW2 za 399zł sprzedawca pokazał mi wszystkie funkcje. Nie przekonałem się, bo nie miał nawet wibracji (okazuje się że ma, info od użytkowników). Ogólnie jak bym nie znał innych zegarków to kupił bym od razu bo urządzenie robi nawet pozytywne wrażenie. Ostatecznie zegarki z dolnej półki mnie nie zainteresowały, pytanie dlaczego? Bo istnieją lepsze droższe i po prostu maja Androida. Przede wszystkim nie miał okrągłego kształtu koperty, który bardo mi się spodobał. I tak właśnie postanowiłem sprawdzić, jak to jest mieć smartwatcha od LG.

Do niedawna miałem zdanie: a w sumie po co mi zegarek, a co dopiero smartwatch? Ostatnio zegarek jaki miałem na ręku, to ten z komunii św, wszyscy takie dostawali, CASIO, szkoda że go już nie mam. Niestety moje tech zapędy śięgają dawien dawna i oczywiście rozkręciłem go na części i tyle z niego zostało. Ale wracając do smartwatcha, zacząłem szukać, czytać i tak przeszedłem od tych pierwszych wyszukanych na banggood, do tych lepszych, czyli motorola 360, LG G watch, LG G watch R, SONY SW2, SW3, Samsung Gear, Asus Zenwatch. Wybór padł na te z okrągłym wyświetlaczem, w metalowej kopercie. Dobra, nawet nie wiedziałem, że obudowa zegarka jest nazywana kopertą. Klasyczny wygląd w połączeniu z wyświetlaczem bardzo mi się spodobał. Moto jak i LG są fajnie wykonane, ale LG posiada większą baterię i był w moim zasięgu.

Unpack

LG G watch R model W110

Na początek LG watch sprawia dobre wrażenie, bo przede wszystkim ładnie wygląda jednolita, metalowa, czarna koperta. Zegarek wygląda na coś co jest porządnie wykonane. Jest po prostu ładny i nawet podoba się mojej żonie, jak i znajomym którzy go widzieli. Ale wygląd to nie wszystko ;) liczy się to co ma w środku, a ma całkiem sporo.

Specyfikacja

System na chwile obecną to Android Wear 5.0.1, okrągły wyświetlacz P-OLED 1.3″, bateria 410mAh, procesor CPU Qualcomm® Snapdragon™ 400, 1.2GHz, bluetooth 4.0, dysk eMMC o pojemności 4G na dane, 512MB ramu. Czujniki w jakie został wyposażony to barometr, akcelerometr, żyroskop, kompas, monitor tętna. Paski mają standardowy rozstaw 22mm i są wymienne. Posiada stopień ochrony IP 67, czyli jest odporny na wodę i kurz. Jednak wodę znosi tylko w temperaturze pokojowej przez 30 minut do 1 metra, więc pływanie i kąpanie odpada z tym zegarkiem.

Parowanie

Czy zegarek zadziała bez parowania? Bez połączenia z telefonem niestety nie wyświetli nawet godziny, bo niby skąd ma pobrać odpowiednie informacje? Użycie bluetooth i powiązanie z smartfonem jest wymagane. Minimalny system jaki musi być zainstalowany to Android 4.3.

LG_G_watch_R

Android Wear

Aby, zarządzać zegarkiem trzeba na telefonie zainstalować aplikację Android Wear i tak naprawdę większość ustawień zegarka można sobie z niej ustawić. Są one trzymane na telefonie nawet po całkowitym odłączeniu zegarka. Przykładowo, podłączając nowy taki sam zegarek trzeba tylko włączyć bluetooh, aby ustawiania i wybrane wcześniej tarcze zsynchronizowały się z zegarkiem. Android wear to centrum które zbiera w jednym miejscu, nie tylko tarcze i ustawienia, a od razu sugerowane aplikacje kompatybilne z urządzeniem. Warto też przeszukiwać sklep Play, bo nie wszystkie aplikacje znajdują się w Android Werables. Ogólnie do wyboru jest parę tarcz, choć ja kupiłem za 3zł z marketu aplikację Pujie Black w której samemu mogę stworzyć swoją tarczę. Jakoś nie wszystkie wskazówkowe mi się podobają.

LG_G_watch_R_android_wear_settings

Pierwsze spojrzenie

Poniżej trochę fotek które robiłem nexusem, niestety fotki nie odzwierciedlają tego co się widzi w rzeczywistości, choć rozdzielczość tarczy to 320 x 320 to w zegarku wystarcza.

LG_G_watch_R_android_wear_2_1 LG_G_watch_R_android_wear_3_1 LG_G_watch_R_android_wear_4_1 LG_G_watch_R_android_wear_5_1 LG_G_watch_R_android_wear_6_1 LG_G_watch_R_android_wear_7_1 LG_G_watch_R_android_wear_8_1 LG_G_watch_R_android_wear_9_1 LG_G_watch_R_android_wear_10_1 LG_G_watch_R_android_wear_11_1 LG_G_watch_R_android_wear_12_1 LG_G_watch_R_android_wear_13_1 LG_G_watch_R_android_wear_14_1 LG_G_watch_R_android_wear_15_1 LG_G_watch_R_android_wear_16_1 LG_G_watch_R_android_wear_17_1 LG_G_watch_R_android_wear_18_1 LG_G_watch_R_android_wear_19_1 LG_G_watch_R_android_wear_20_1 LG_G_watch_R_android_wear_21_1 LG_G_watch_R_android_wear_22_1 LG_G_watch_R_android_wear_23_1 LG_G_watch_R_android_wear_24_1 LG_G_watch_R_android_wear_25_1 LG_G_watch_R_android_wear_26_1 LG_G_watch_R_android_wear_27_1lg_g_watch_w_watch_face_two

Watch face

Jedną z funkcji smart watch’a, jest możliwość zmiany tarczy, na taką która się akurat podoba lub na jakąś tematyczną. Tematyczne, to takie które wyświetlają dane z kompasu, barometru lub mierzą co jakiś czas tętno. Poniżej parę tarcz, obsługujących czujniki, takie jak kompas, pomiar tętna i barometr.

lg_g_watch_w_watch_face_baro

Zegarek?

LG watch, wiadomo już jak wygląda, wiadomo co ma w środku. Teraz postaram się pokazać, jak ja go użytkuje na chwilę obecną i nie będę nikogo przekonywać albo zniechęcać. Zaprezentuje go, tylko z mojego punktu widzenia.

Wszyscy martwią się o ładowanie, że nie przetrzyma dnia. Wiem, że moto 360 miał problemy i trzymał tylko 12h, ale z LG jest inaczej. Ładowanie zajmuje 1,5 godziny, testowałem go w dwóch trybach. Pierwszy, zegarek zawsze wyłączony, ciemny ekran ale wzbudzany ruchem „sprawdzania godziny”. Drugi, zawsze włączony, pokazujący godzinę, a wzbudzany dotykiem. Poniżej można zobaczyć zestawienie.

lg_g_watch_r_suspend

W pierwszym trybie trzymał 38 godzin a w drugim 24. Z tym, że drugi tryb z widoczną godziną jest fajniejszy. Zegarek jak by nie patrzeć ma pokazywać godzinę a ruch „patrzę która godzina” nie zawsze działa. Może to kwestia wprawy. Denerwowało mnie to, że w nocy wzbudzał się, co może przeszkadzać. Dopiero później znalazłem tryb Theater mode który, wyłącza ekran do czasu naciśnięcia pokrętła. Jest też Sunlight mode, czyli podświetlenie w pełnym słońcu.

LG_G_watch_R_theater_mode_5

Tak spałem z nim! sprawdzałem czy będzie mi przeszkadzał i czy alarm wibracyjny mnie zbudzi. Dobrze było by zamienić dźwięk który budzi dzieciaki i żonę o 6 rano na coś cichszego. Ostatecznie, wibracja na nadgarstku mnie budzi ze snu ale mogła by być lekko mocniejsza.

LG_G_watch_R_moje_alarm

Spotkałem się z pytaniem, czy można sparować jakieś dodatkowe urządzenia do telefonu. Tak oczywiście, w tym samym czasie można używać paru urządzeń np. zegarek i słuchawkę bluetooth. Skoroo jestem przy temacie bluetooth, muszę wspomnieć o zasięgu. Rzeczywiście działa do dziesięciu metrów. Jak zostawię telefon w kuchni i pójdę do pokoju dzieciaków to zegarek powiadamia wibracją, że stracił połączenie. Nie jest to jakiś wielki alarm a telefon nic nie zgłasza. Funkcja przydatna, jak zapomni się telefonu. Zasięg jest sensowny, bo nie jadę już samochodem albo nie wszedłem już do marketu. Co wtedy jak nie wiem gdzie jest telefon? co też mi się zdarza. Można go wywołać zewnętrzną apką, którą trzeba zainstalować, np. Find My Phone. Latarka pojawiła się android 5, może tą funkcję też kiedyś dodadzą.

LG_G_watch_R_find_my_phone

Powiadomienia

Chyba główna opcja smart zegarka, powiadomienia. Całkiem przydatna opcja, gdy jestem w domu i telefon leży gdzieś daleko, nie muszę pochodzić do niego lub mieć przy sobie, bo na ręku widzę, czy coś ważnego przyszło czy nie. Zegarek może być kompromisem pomiędzy tym, że ciągle podchodzisz do telefonu, aby sprawdzić czy jest jakieś ważne powiadomienie. Nosząc taki zegarek na pewno się o tym dowiesz. Jeśli to nic ważnego wiadomość można od razu przenieść do archiwum.

Żona dzwoni..

lg_g_watch_R_ring_notification

Z tym powiadomieniem, że ktoś dzwoni mam pewien problem. Dopóki jest to powiadomienie „dzwoni telefon, odbierz lub odrzuć z wiadomością” jest ok, ale po co mam możliwość odebrania? A pewnie dlatego, że jeśli mam połączoną w tym samym czasie słuchawkę bluetooth, to po odebraniu połączenia na zegarku rozmawiam już przez zestaw bez wyciągania telefonu lub dotykania słuchawki. Fajne, jak ktoś jest fanem słuchawki ale jeśli odbiorę bez podłączonego zestawu, to dzwoniący chwile poczeka aż znajdę telefon. Poniżej zestawienia różnych powiadomień takich jak Hangout, gmail, sms, 1weather, tapatalk.

Hangout

LG_G_watch_R_hangout_0

Gmail

lg_g_watch_r_gmail

SMS

LG_G_watch_R_sms

Fora czyli Tapatalk

LG_G_watch_R_tapatalk_tapatalk

1weather

lg_g_watch_r_1weather

Inne powiadomienia

Jeszcze nie wiem, czy aplikacja musi być napisana dla Android wear, czy każda generuje powiadomienie do urządzeń ale „dawniej tablica” też działa.

lg_g_watch_r_olx_notification

 

Google Maps

Akurat tego nie używałem na dłuższą metę. Po prostu, ustawiasz w google maps cel, chowasz telefon, a już reszta pokazuje się na zegarku. Jeśli obierzemy trasę to zegarek wibracją powiadamia o informacji, że np. za 100 metrów skręć w lewo.

lg_g_watch_r_google_maps

lg_g_watch_r_google_maps_mobile

Moje trasy

Tego mi brakowało w moich trasach – Zegarka! Bardzo fajna opcja szybkiego włączenia rejestracji trasy i wyłączenia. Szybkie info o przebytej drodze, przydatne. Często z żoną chodzimy na nadmorskie spacery, a od jakiegoś czasu zapisujemy sobie je w programie moje trasy. Tak, żeby ekipa googla mogła przybiec z reklamami nad morze (link).

LG_G_watch_R_moje_trasyLG_G_watch_R_moje_trasy_5

Google fit

Od jakiegoś dłuższego czasu z żoną mierzymy sobie kroki, trochę się ścigamy kto zrobi więcej i okazuje się, że opiekując się dzieciakami, robi o wiele więcej niż ja. Statystki skłaniają do refleksji nad sobą i swoją kondycją… Licząc kroki trzeba mieć zawsze telefon przy sobie, z zegarkiem już nie, więc mam policzone raczej wszystkie. I tak przegrywam. Ciekawe było to że w zegarek wykrywa też bieganie. I można zobaczyć ile się przebiegło, a ile przeszło. Generalnie aplikacja fit na każdym kroku pokazuje, że z moją kondycją jest tak sobie. Watch R ma funkcję pomiaru tętna, u mnie średnie tętno to ok 80, czyli według tabelki  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tętno mam „Słaba kondycja”. No to teraz zamiast stejków, to stejki i workout…

LG_G_watch_R_google_fit

Ładowarka, pasek

Zastanawiałem się dlaczego do LG G watch R dodali ładowarkę od spodu, a nie po prostu złącze micro USB z boku. Może zaburzyło by to stylizację, ale było bardziej praktyczne z mojego punktu widzenia. Ładowarka nie jest zła, jednak mógł by być mocniejszy magnes, niestety czasami zegarek w niej pływa. Ok, ale ładuje ;) Tak jak pisałem wcześniej, ładowanie to ok. 1.5 godziny od 15-20% do 100%.

Pasek mi się podoba, choć zastanawiam się, jak by było z metalową bransoletą. Na początku był dosyć sztywny i szorstki, teraz jest miękki i zakłada się go łatwo.

 

LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_1 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_10 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_2 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_3 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_4 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_5 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_6 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_7 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_8 LG_G_watch_R_ladowarka_pasek_9

Desktop stand

Szkoda, że już nie mam drukarki 3D. Ciekawym wydrukiem, był by desktop stand do ładowarki shapeways.com lub thingiverse.com

Nie tylko ładowarka

Zegarek na deklu posiada pięć pinów, które nie służą tylko do ładowania, a też do połączenia z komputerem. Pięć pinów to po prostu złącze USB w innej formie. Tak jak telefon, zegarek może być w trybie developer mode, w którym możemy łączyć się za pomocą ADB lub fastboot, aby wgrać np. nowy image, bootloader lub recovery.

Recovery, fastboot

Aby wejść w tryb fastboot trzeba przesunąć palec z 10:30 na 04:40, tak jak na filmie poniżej lub klikać w logo LG po odpaleniu.

Aparat

Funkcja zdalnego strzelania fotek z telefonu. Ustawisz sobie telefon gdzieś na skale, lub murku i robisz fotkę klikając w zegarek. Aparat można wyzwolić od razu kliknięciem, lub czasowo.

LG_G_watch_R_foto_aparat

MP3 player

Przydatna opcja dla fanów empetrójek, sterujesz muzyką bez wyciągania telefonu.

LG_G_watch_R_navigation_muzyka_playerLG_G_watch_R_navigation_muzyka_player__7

XBMC, Kodi pilot

Tu byłem zaskoczony że pojawiło mi się to w zegarku. A to dlatego, że na telefonie mam zainstalowany program Yaste do sterowania XBMC (teraz już Kodi) z telefonu. Takim sposobem mogę dzieciakom włączać bajki z zegarka. Nawet nie było już to dla nich dziwne.. ;)

LG_G_watch_R_kodi_xbmc_remote

Pujie, jeden z wielu

Dla niektórych to może być dziwne, ale wole digital, niż wskazówki i dlatego zainstalowałem sobie apkę Pujie Black, aby stworzyć swoją tarczę. Poniżej widać główny ekran, w którym konfiguruje się tarcze aktywną i przyciemnioną.

lg_g_watch_R_pujie_black_1

Do watch fejsów są do zakupienia aplikacje Facer i WatchMaker za 3zł, do której można pobierać później za darmo tarcze z facerepo.com

lg_g_watch_r_facer

No, to może jakieś podsumowanie

Sam nie byłem pewny, jak to będzie użytkować smart watch’a i czy przypadkiem to nie kolejny niepotrzebny gadżet. Na początku zastanawiałem się, czy nie będzie za wielki, ale minęło mi po tym jak odwiedziłem sklep z zegarkami CASIO G-Shock, to są dopiero busole! ale fajne :) Podsumowując funkcje i możliwości, to temat smart watch’y jest całkiem ciekawy. Cały czas jeszcze się zastanawiam, czy taki smart powinien być niezależny i posiadać minimum WiFi?, czy zależność od telefonu jest wystarczająca? Jeśli kosztem baterii, to nie. Ja osobiście, nie lubię służbowych telefonów, dodatkowych gadżetów w kieszeniach, ale zegarek to już inna sprawa. Choć na początku trzeba się przyzwyczaić że po prostu jest. Na pewno noszenie odczuwalne jest przy pisaniu na lapsie. Może to śmieszne ale na początku ocierałem nim o jedną ścianę w mieszkanu. Mózg musiał zmienić koordynaty o 1 cm w prawo w tym miejscu. Na pewno, to na co czekam, to Google Voice po polsku. Bo, o ile rozpoznaje komendy w języku angielskim bardzo dobrze, to odpowiedz na SMS w języku polskim to śmieszne zdania, których nikt nie zrozumie. Na pewno mieszane uczucia wzbudza to, że taki zegarek trzyma max 2 dni i kłopotem będzie ładowanie. Tak, można mówić, że mam lapa, dwa telefony i jeszcze zegarek będę ładował?! W sumie, czy to taki kłopot wrzucić go na noc razem z komórką? Raczej nie. Mi bardzo pasuje odebranie maila na zegarku i zignorowanie go, jeśli to nic szczególnie ważnego, jak jestem zajęty. Powiadomienia z kalendarza na zegarku są dla mnie bardziej widoczne, niż na telefonie. Ostatnio jakoś ignorowałem agendę, może teraz będzie lepiej. Po LG jestem generalnie nastawiony pozytywnie do smart zegarków, może dlatego, że jestem tech fanem albo po prostu połączenie Android Wear i okrągłego zegarka mi się bardzo podoba. LG wypuścił teraz nowy zegarek na WebOS, Samsung też zmierza w kierunku swojego systemu. Ciekawe, może sami widzą jeszcze większe możliwości i integrację, co będzie się wiązało z jeszcze lepszym wykorzystaniem smart watcha. Ja w temacie smart zegarków jestem jak najbardziej na tak i na watch R się nie zawiodłem.

Może warto jeszcze na coś zwrócić uwagę. Czekam na wasze uwagi i pytania w komentarzach.

lg_g_watch_r_ok