Mikro dron HGLRC XJB-145

W dronowym świecie jak zawsze do przodu! Tym razem parę słów o mikro HGLRC XJB-145 czyli miniaturyzacja wyścigówek!

Jedyne co jest pewnie w dronowym świecie to zmiany i miniaturyzacja. Kto śledzi nawet pobieżnie informacje jakie pojawiają się na forach, changelogach i facebookach to wie, zmiany z miesiąca na miesiąc są ogromne. Piszę tu nie tylko o zmianach sprzętowych ale też softowych. Zreszą jedne na drugie cały czas oddziałują bardzo mocno. Już starą ale bardzo fajną funkcją to Smart Audio dzięki której można ustawiać aparaturą kanały i moc na odbiorniku wideo. Kolejną jest miniaturyzacja kontrolera lotu do wymiarów 25x25mm. I cały czas rozwijające się oprogramowanie Betaflight, które zapewnia coraz szybsze wystartowanie z biurka i konfigurację. To tylko niektóre rzeczy które się dzieją w tym świecie. Jednym z ciekawszych zjawisk jest coraz większa liczba producentów produkujących między innymi drony klasy wyścigowej w formie plug and fly (PNF) lub bind and fly (BNF). Dlaczego w takiej formie a nie składać samemu? Cena jest prawie taka sama jak za części a model jest już złożony, nawet czasem skonfigurowany i przetestowany przez producenta co skraca cały czas od zakupy do wzniesienia się w powietrze. I właśnie tym razem chciałbym przedstawić złożoną wersję wyścigówki na 3′ (trzy cale) HGLRC XJB 145.

XJB-145 unpack

Jednym słowem dobrze i ładnie zapakowany towar. W środku tylko jeden komplet zapasowych śmigieł, naklejki HGLRC i zapasowe śrubki.

Specyfikacja

Dokładny numer modelu to XJB-145MM na ramie karbonowej o grubości 3mm. Kontroler lotu to Micro F4.V2 Flight Control Board z żyroskopem MPU6000-SPI, OSD, blackbox flash 16M. Regulatory 4 w 1 (ESC) z procesorem BB2 z firmware BlHeli 16.5 o wydajności 28A każdy.  Transmiter video to XJB-TX20.V2 obsługujący smart audio i zmianę mocy na PIT/25mW/100mW/200mW/350mW. Posiada 48 kanałów. Kamera to XJB-ELF CAMERA 1/3″ SONY Super HAD II CCD z soczewką 2.3. Model silników jaki zostal zainstalowany to HF1407 o rozmiarze 1407 i 3600KV.

Dokładna specyfikacja znajduje się na stronie producenta hglrc.com

Instalacja odbiornika FrSky R-XSR

Jedyne czego brakuje w zestawie to odbiornika RC. Ja zakupiłem odbiornik FrSky R-XSR ze względu małe wymiary oraz możliwość podłączenia pod kontroler pinu SBUS dzięki któremu działa telemetria w dwie strony. Czyli wysyłanie i odbieranie informacji przez aparaturę.

Poniżej dokładnie widać jak połączyłem odbiornik R-XSR z FC. Zrobiłem to przez SPORT uninverted ponieważ port TX w FC też jest uninverted. Zielony przewód jest podłączony do FC do portu TX6.

 

Smart Audio

Poniżej widać jak działa Smart Audio, czyli kontrola nadajnika wideo poprzez dodatkowy przewód pomiędzy kontrolerem lotu (FC) a nadajnikiem video (VTX). Pokazuje jak zmieniam kanał video poprzez aparaturę, która jest połączona bezprzewodowo z odbiornikiem RC. Podsumowując FC zbiera informacje z różnych źródeł i odpowiednio przekazuje je dalej.

 

Jakie LiPo?

Na testy zakupiłem baterie LiPo tattu o pojemności 650mAh i 850mAh 4s czyli 16.8V i 75C. Mam też mało używane nanotech 850mAh 3S 45-90C.

Śmigła

W zestawie znajdują się śmigła bardzo podobne do DYS XT30453 3x30x45 i takie zakupiłem na zapas. Dodałem też na testy śmigła Gemfan 3052. Miałem też DALPROP T3045BN ale nie pokładam dużych nadziei w nich. Podobne miał Awesome Youbi VX.

Antena

W zestawie znajduje się liniowa antena która spokojnie wystarczy do latania na bramkach. Na zawodach w koszałkowie dostałem anetne VEE od ACTUNA i mam zamiar też ją przetestować.

Waga

Kamera

Jak widać gopro session może być lekko za duże ale widziałem na YT, że się da! Innym wyborem może być micro kamera HD Quelima SQ12.

Wideo z lotów

Na teraz nie ma żądnych nagrań bo pogoda nie pozwala. Jednak post zostanie uzupełniony w najbliższym czasie. Tak czy inaczej zapraszam na mój kanał youtube.

 

Linkownia

HGLRC XJB-145

Frsky R-XSR

Tattu 4S 850mAh

Tattu 4S 650mAh

DYS 30453

GEMFAN 3053

Podsumowanie jeszcze przed lotami

XJB 145 robi pozytywne wrażenie już na początku, małe wymiary i moc silników zapewne spowodują podobne wrażenia z lotów co na pięcio-calowych śmigłach. Konfiguracja na tym poziomie to naprawdę prosta sprawa. Nic mi nie brakuje w tym modelu oprócz tego, że nie ma do niego naprawdę dobrej micro kamery fullHD.

Wpis będzie uzupełniany!

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.