Dużą frajdą jest nagrać coś z drona a potem podzielić się nagraniem z innymi na Youtube. Jeden producent wyznaczył sobie za cel stworzenie taniej kamery „tylko” do dronów, mowa tu o Runcam. Dokładnie do dronów wyposażonych w FPV i takich które szybko latają.

Jest cel i dobra idea, a dodatkowo Runcam HD przypomina bardzo inną popularna kamerę o nazwie Mobius która przypadła do gustu tysiącom zadowolonych klientów. Cena też nie duża bo ok 55$ i tańsza od Mobiusa o ok. 10$. Co jest w tej kamerze co mogło by przyciągnąć po za ceną? Na pewno szerokokątna soczewka umieszczona na środku i nagrywanie w Full HD przez około dwie godziny. Tak długie nagrywanie jest spowodowane pojemnością baterii która wynosi 850mAh. Dodatkowym atutem Runcam HD jest ekranowana obudowa która może zapobiegać lub zmniejszyć zakłócanie innych urządzeń w pobliżu jak GPS lub odbiorniki UHF.

W zestawie znajduje się kabelek USB, sanki do montowania, kabel umożliwiający podłączenie np. do TV, kabel zasilający.

 

Fotki

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_2 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_3 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_4 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_5 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_6 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_7 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_8 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_9 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_10 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_11 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_12 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_13 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_14 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_15 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_16

Filmik prezentacja

Specyfikacja

[table id=7 /]

Aplikacja www

Konfiguracja Runcam HD odbywa się przez prosty konfigurator www. Nie zawiera on tylu opcji co konfigurator Mobiusa ale podstawowe funkcje są i myślę, że to wystarczy. Po ustawieniu żądanych funkcji zostanie wygenerowany plik konfiguracji DCTCONFIG.bin, który trzeba wgrać na kartę SD Runcam’a i uruchomić go.

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_1_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_2_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_3_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_4_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_5_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_firmware_configurator_6_1

Aplikacja mobilna, OTG

Po podłączeniu Runcam’a do telefonu mogę przeglądać i odtwarzać filmy co jest fajną opcją. Niestety aplikacja mobilna do konfiguracji nie działa na Androidzie 6. Ekipa od runcama odpisała, że działają w temacie i za jakiś czas wypuszczą nową wersje programu.

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_otg_android_1

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_otg_1 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_otg_2

 

Filmiki

Słoneczny dzień

Słońce za chmurką

Pod wieczór

Chmurki

Z samochodu dzień i noc

Jak wygląda kamera po paru lotach

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_charging_6 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_charging_4

Ładowanie / czas na baterii

Czas nagrywania to ok. dwie godziny a ładowania ponad trzy. Gdzie przez trzy godziny wchodzi ok 720mAh.

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_charging_2 techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_charging_3

Temperatura pracy

Kamera nagrzewa się w czasie pracy do ok 40-41 stopni.

techfreak_runcam_hd_review_recenzja_kamera_fpv_charging_1

Widok z głowy

Tam gdzie brakuje światła obraz nie jest super ale nie jest tragicznie :)

Podsumowanie

Na pewno nie można powiedzieć, że Runcam HD to marna podróba Mobiusa, czy coś w tym stylu. Jest to dobry produkt za mniejsze pieniądze, wyróżniający się paroma szczegółami. I na pewno warto rozważyć kupno tej kamery, zarówno do drona, samochodu lub do innych celów, gdzie jest potrzebna mała kamerka z jakością HD i fajnym czasie nagrywania. Mi udało nawet zgubić ją na polu dwa razy gdzie spadła kilkunastu metrów i nie spowodowało to żadnych uszkodzeń. Kiedy lataliśmy w parę osób przeżyła lądowanie w rosie gdzie płytkowa kamera bez osłony zdążyła się spalić. Jedynym efektem tego nurkowania była zaparowana soczewka. Na tą chwile na pewnio zostaje on u mnie na pokładzie dwiesciepiecdziesiatki, do filmowania spektakularnych wypadków :)