Mobius mini kamera do wszystkiego

Zaczęło się od YouTuba. Jak większość zajawek na które można zachorować po obejrzeniu ciekawych filmików. Po złożeniu pierwszego quadcoptera parę lat temu chorowałem długo na kamerkę GoPro której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Niestety była i jest droga ale jest Pro fajna. Używają jej wszyscy, od wczasowiczów po modelarzy, sportowców.

Musiałem szukać jakiejś alternatywy aby wrzucić coś na pokład i kręcić te niesamowite filmiki ;). Na hobbyking była do kupienia za 30$ kamera HD wing camera która miałem przez jakiś czas. Ale w tym czasie nie spełniała żądnych ciekawych funkcji i pozbyłem się jej. Bardzo fajną opcją było kupienie keychain #16. Ale i tak największe wrażenie zrobił na mnie mobius. Czyli mała kamera o dużych możliwościach o której coś wam napiszę.

Zakupiłem kamerkę Mobius u sprzedawcy eletoponline365 na ebay’u który sprzedał 25,5k sztuk. Nigdy nie kupuję nic od pojedynczych ludzi i to z ebay. Tym razem społeczność tak chwaliła i doradzała że praktycznie nie było wyboru. Od zakupu do dostawy minęło 6 dni. Szok, ale to prawda. Zobaczcie jak kamerka wygląda po paru miesiącach użytkowania.

Mobius fotki

mobius_action_cam_0 mobius_action_cam_1 mobius_action_cam_2 mobius_action_cam_3 mobius_action_cam_4 mobius_action_cam_5 mobius_action_cam_6

W zestawie

W zestawie dostałem kabel USB, kamerkę z wbudowaną baterią, rzep, imbus do odkręcania obiektywu, uchwyt wraz z wyjmowaną nakrętką z gwintem 1/4. Trójnóg nie był w zestawie kupiłem go za 5 zł w markecie a sznureczek do osłony to moja produkcja.

Podstawowe dane techniczne

Akumulator LiPo (500mAh), z ładowarką baterii
Wideo: 1080P 30FPS FULL HD, 720p 60FPS, 720P 30FPS HD, kodek wideo H.264/AVC1, format MOV.
Zdjęcia: 2304 x 1536, 1920 x 1080, 1280 x 720, obsługuje Time Lapse Photo
Gniazdo na karty microSD, obsługuje do 32 GB (opcjonalnie karty pamięci dla różnych pakietów).
USB2.0, połączenie z komputerem, bez sterowników.
Wyjście wideo TV out i podgląd podczas nagrywania filmów wideo.
Wymiary: 61mm (dł.) x 35 mm (szer.) 18mm (wys.).
Waga:  38g

Filmiki, wideo, nagrania

Poniżej parę filmików które nagrałem mobiusem. Są to różne sytuacje nagrane o różnych porach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na nagranie nocne z samochodu. Kamerka rewelacyjnie radzi sobie w nocy i nie potrzebuje do tego żądnych diod IR.

 

Software, oprogramowanie, karta SD

Ja używam karty SD 8GB class 4 i taka mi obecnie wystarcza i działa. Można poczytać że dużo kart SD nie działa poprawnie z mobiusem z niewiadomych przyczyn. Wiem że producenci pracują i pracowali aby rozwiązać te problemy. Co jest dużym plusem bo naprawdę co jakiś czas wychodzi nowy software. Obecnie nowy software 1.20 sprawia że większość kart zaczęła działać poprawnie. Mało tego został wypuszczony program do konfiguracji mobiusa dzięki któremu możemy skonfigurować to co chcemy i jak chcemy do pobrania tutaj. Po za tym dopiero tu jak na dłoni można zobaczyć wszystkie opcje jakie posiada mobius.

mobius_action_cam_msetup_0 mobius_action_cam_msetup_1 mobius_action_cam_msetup_2 mobius_action_cam_msetup_3 mobius_action_cam_msetup_4

Z fajnych opcji których używam można wymienić time lapse, którego używałem do nagrywania wydruków 3D. Mode 1, mode 2 w których ustawić można nie tylko jakość ale i można obrócić obraz o 180 stopni. Przydaje się to np. jak instaluje kamerę w samochodzie gdzie jest ona obrócona guzikami do dołu. Pomiędzy modami przełącz się jednym guzikiem.

Andorid

Jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem telefonu który obsługuje OTG, może dzięki aplikacji aMCA MObius AC bawić się wszystkimi powyższymi opcjami dostępnymi w mSetup z telefonu. Co jest naprawdę wygodne.

mobius_mACA_browse_sd

 

Jak widać na screenie można przeglądać kartę SD. Niestety mi to nie działa poprawnie ale jest inny sposób. Stary dobry totalcommander na androida z wtyczką stick plugin. Poniżej widać już zamontowaną kartę z której można odtwarzać nagrane filmiki.

mobius_browse_sd_totalcommander mobius_totalcommander_plugin_sd_browse

 Mobius

Czego nie napisałem o mobiusie można znaleźć w temacie na RCgroups który zbiera wszystkie informacje na jego temat. Można tam dowiedzieć się jak wymienić soczewkę lub jak wygląda mobius w środku. Jak jest zbudowane wejście USB i jak używać kabelków TV-out. Ja oczywiście sprawdziłem czy TV-out działa. Ale nie korzystałem z tego później w sumie nie ma co opisywać. Jakość jest naprawdę dobra i kamerki nawet nie trzeba jakoś specjalnie polecać bo sama się sprzedaje. U mnie na pewno kamera zostanie na dłuższy czas. Nawet jak padnie bateria to jest do łatwej wymiany.

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.