Po zakupieniu dwóch czujników wilgotności DHT11 które są też czujnikami temperatury. Koszty ok 15zł. W końcu znalazłem czas aby je podłączyć do Raspberry Pi i dopisać parę linii kodu aby można było zarządzać czujnikami z poziomu przeglądarki.

Poniżej przedstawiam jak jest to wszystko u mnie podłączone. A dokładnie dwa czujniki DS18B20 podłączone pod GPIO 4 tylko na dwóch liniach. Za poprawne działanie tylko na dwóch przewodach odpowiada moduł** w1_gpio** z wpisem **pullup=1**. Całość wpisu w **/etc/modules** to **w1_gpio pullup=1**. Przekaźnik dwu kanałowy za kupiony na banggood podłączony do **GPIO 17**. Przekaźnik u mnie odpowiada za sterowanie ciepłem w kaloryferach. Następnie pod **GPIO 22** podłączyłem czujnik wilgotności i temperatury **DHT11**. Natomiast na USB mam podłączone pięć czujników **DS18B20** na przejściówce 1-wire DS9097U.

techfreak_pl_nettemp_pomiar_temperatury_i_wilgotnosci2
techfreak_pl_nettemp_pomiar_temperatury_i_wilgotnosci1 techfreak_pl_nettemp_pomiar_temperatury_i_wilgotnosci0

Poniżej filmik jak wygląda dodawanie takiego czujnika do systemu:

A poniżej wyniki już z danymi:

hour

Podsumowanie

Generalnie wiem że każdy sobie przetestuje u siebie jak działają czujniki wilgotności  DHT11. Ale u mnie odczyt jest raz na jakiś czas dobry. Może to być spowodowane zasilaniem lub nie poprawnie działającym programem od Adafruit z którego korzystam aby odczytywać dane z czujników. Więc tym razem wypuszczam tą wersję aby każdy mógł przetestować i sam ocenić jak to działa. Je ze swojej strony na pewno jeszcze zakupię czujniki DHT22 i pomyślę nad dodatkowym zasilaniem. I pewnie nie tylko ja :) Zapraszam do testowania i dzielenia się uwagami na ten temat na forum.

EDIT

W najnowszej wersji 7.3.1 jest poprawka która nie zapisuje błędnych odczytów co po prostu poprawia wygląd wykresów :)