Jestem po kolejnym teście quadkoptera / drona XK X252, którego tym razem złamałem!

Może od początku do końca napiszę o moich doświadczeniach z nową maszyną latającą. Dostałem na testy od gearbest.com, quadcopter XK X252, który nie dość, że posiada silniki bez szczotkowe, system podglądu na żywo FPV, to jeszcze ma w zestawie aparaturę. Po wyjęciu z pudełka po prostu lata bez zbędnych operacji. Jedynym wymaganiem jest naładowanie baterii i zaopatrzenie się w paluszki AA do aparatury.

Na początek małe intro, dopiero zaczynam kombinować z video wiec oszczędźcie mnie w tym temacie :p

UNPACK

W zestawie znajduje się quadcopter X252 z kamerą i kartą SD 4G do nagrywania wideo, aparaturą, ładowarką do baterii, jedna bateria 950mAh 20C 7.4V, ekran do podglądu FPV z ładowarką, który jest niezależny od aparatury, czytnik kart SD, zapasowy komplet śmigieł, śrubokręt.

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-5

Niby wielki karton ale wszystko co w nim było jest dobrze zabezpieczone i nic nie ma prawa się połamać a przy okazji dobra walizka transportowa.

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-3

W zestawie niestety tylko jedna bateria, która starcza na koło 10 min lotu. Mogli by dołożyć dwie koszt naprawdę niewielki.

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-4

Aparatura całkiem porządna, można ustawić osiem modeli z różnymi ustawieniami. Można ustawić nie tylko czułość modelu na reakcję gałek ale czułość żyroskopu, włączyć tryb acro, włączyć nagrywanie video na kartę SD, włączyć tryb dual rate i wyłączyć całkowicie gaz. Na aparaturę nakłada się monitor do podglądu FPV. Sam monitor posiada baterię, która podtrzymuje jego działanie więc nie jest zależny od aparatury. Posiada też wbudowany 8 kanałowy odbiornik video 5.8Ghz w bandzie A czyli BOSCAM. Jeśli masz okulary 32Ch lub 40Ch to spokojnie możesz odbierać obraz z tego quada a sam monitor zatrzymać jako backup albo dać komuś do podglądu twojego lotu.

 

DSC_0334_1 DSC_0335_1

 

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-2

Tu moje wideo z otwarcia kartonu!

W powietrzu

Jako że nie latam już bez FPV to była dla mnie przyjemność polatać bez okularów. Co na początek rzuca się w oczy, przy włączonej stabilizacji, że lot jest porównywalny do np. WLtools który jeszcze u mnie zalega. Może to być spowodowane tym, że są tam podobne softy w kontrolerze lotu. Niestety nie wiem tego. Natomiast różnica jest duża ponieważ X252 posiada całkiem mocne silniki 1806 które dobrze spisują się w modelu. Tu przy dodaniu gazu, model szybko wzbija się w powietrze. Na pochwałę zasługują też regle (ESC) które są wbudowane w tą samą płytkę co FC. Szybko odpowiadają na zmianę drążka nie odczuwa się żadnego opóźnienia.

FPV

Jeśli ktoś jest ciekawy jak wygląda przykładowy lot FPV to zapraszam do obejrzenia poniższego filmu. Podejrzewam, że wielu ludzi skusi się na zakup właśnie tego modelu aby doświadczyć przeżycia pt. „dron z kamerą”. Tak jest to prawda, że nadaje się na pierwszy quadcopter z kamerą ale nie jest to na pewno żaden wyścigowy dron który zdobędzie wszystkie bramki na torze. Niestety pochylenie kamery dyskwalifikuje go dosyć mocno. Poniższy lot to nagranie z karty SD która jest w zestawie. Wideo nie powala ostrością ponieważ jest na pokładzie znajduje się taka sama kamera jak w Tarot 130.

3D

Sam nie spodziewałem się takiego zakończenia ale stało się. Jedną z funkcji po za FPV, jest lot 3D który pozwala w locie na obrót do góry nogami gdzie silniki zaczynają się kręcić w przeciwna stronę. Oczywiście lot FPV był by mocno utrudniony ale już latanie przy nodze może być całkiem fajne. No i nie zgadniecie co, własnie to latanie do góry nogami i zmiana tych trybów w locie stała się dla mnie priorytetem. Po prostu musiałem to sprawdzić czy się da czy jest fajnie. Na poniższym filmie widać że się da:

Niestety nie jest to mój film ponieważ moja maszyna się lekko rozbiła przy próbie odwróconego lotu, po prostu wbiła się z całą prędkością w ziemie. Wiadomo, że to nie jest karbonowa rama ale ja go nie oszczędzałem. Do lotów FPV i LOT naprawdę rama wytrzyma (albo powinna wytrzymać :D)

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-6

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-7

Nie poddawałem się!

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-11 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-10

Latał dobrze! Ale po tym jak zgubiła się nakrętka w polu od śmigła, nie miałem wyboru. Rozkręciłem wszystko!!! ołłłjeee!!!!!

TEARDOWN

Poniżej widać silniki, system wideo wraz z nadajnikiem, odbiornik RC, złącze na baterię. Można było by się przyczepić do tego, że to złącze jest jakie jest ale konstruktorzy chcieli aby było łatwo przyjemnie i tylko z ich bateriami. Łatwo można przerobić te dwa bolce na wtyczkę JST gdzie będzie można używać dowolnych baterii. Zmiana obudowy nie powinna być trudna tylko 30 śrubek ale naprawdę level easy.

techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-12 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-13 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-15 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-14 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-16 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-18 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-17 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-19 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-20 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-21 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-22 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-23 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-24 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-25 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-26 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-27 techfreakpl_FPV-racer-XK-X252-28

Co robić jak żyć?

Pod linkiem gearbest.com będzie można (pewnie, mam nadziej, musi tak być!) zobaczyć zapasowe części do tego modelu.

Podsumowanie

Na pewno jestem trochę zawiedziony, że nie udało mi się polatać w 3D. Złącze do baterii jest do przerobienia na wtyczkę dla ludzi. Nic nie jest stracone jeśli sama obudowa nie zostanie wypuszczona do sprzedaży. Na pewno znajdzie się jakaś rama gdzie bez problemu będzie można wsadzić i lepszą kamerę jak i zamontować wszystkie bebechy. Widziałem na forach ludzie montują z powodzeniem inne śmigła co zalicza się na plus. Miałem nadzieję polatać jeszcze z kamera RunCam którą zreanimowałem po wbiciu w ziemię. Ogólne odczucia co do modelu tej klasy są ok, trzeba pamiętać, że za tą cenę mam i aparaturę i podgląd FPV. Xk X252 można zakupić pod tym linkiem.

Dawajcie znać co myślicie w komentarzach!