Kto obserwuje moje wpisy wie, że czasem złożę jakiegoś mini drona. Zaczynałem od 250mm a teraz jestem na etapie >150mm. Ostatnio składałem NOX3 którym naprawdę fajnie się lata. Dziś dzięki gearbest.com mam przyjemność polatać kolejnym mini o nazwie TAROT 130.

Tarot 130 to mini multikopter ARF czyli Already Ready to Fly. Żeby się nim wzbić w powietrze trzeba samemu podłączyć odbiornik RC i baterię. Jego specyfikacja to silniki 1104 4000kv, regulatory napięcia HobbyKing 6A i zintegrowany kontroler lotu z płytą zasilania. To wszystko zostało zamontowane na karbonowej ramie z dystansem pomiędzy motorami 130mm. Nadajnik wideo posiada 32 kanały w paśmie 5.8Ghz o mocy 300mW. Mini kamerka FPV to CMOS 520 lini z kątem widzenia 170 stopni.

techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_17 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_16 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_19 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_18 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_21 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_20 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_23

 

Unpack

Odbiornik wideo

Odbiornik wideo został zamontowany w aluminiowej obudowie i przymocowany do górnego podkładu tak aby dostęp do dip switchy którymi zmienia się częstotliwość  wideo był w miarę łatwy. Poniżej google Fatshark Dominator v2 które nie są w zestawie.

Połączenie do Cleanflight

Aby podłączyć kabelek USB do kontrolera lotu trzeba wykręcić jeden słupek.

Instalacja odbiornika RC

Konstruktorzy zadbali o różne sposoby podłączenia odbiornika RC. Można zrobić to za pomocą dwóch wejść, w trybie S.BUS lub PPM.

 

 

Cleanflight/Betaflight

Do kontrolera FC, można wgrać dowolny flash pod Naze32 ponieważ na pokładzie znajduje się procesor STM32 F103. Jak widać poniżej ja zamieniłem flash cleanflight na betaflight.

techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_1

Konfiguracja hardwar’e została tak złożona, że przy konfiguracji od początku nie trzeba się martwić o odpowiednie ustawienie FC lub czy silniki kręcą się w prawo czy lewo. Wszystko zostawiam domyślnie. Jedyne co potrzeba ustawić to Recievier Mode i PID’y.

techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_2 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_3 techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_4

BLheli

Łącząc się przez interfejs USB do kontrolera (FC) można za pomocą BLheliSutie zaktualizować ustawienia lub firmware. Nie potrzeba do tego dodatkowych interfejsów ani lutowania.

techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_5

Video z pierwszych lotów

Wideo z wypadków

Wideo z lotów przy opuszczonym domku

Loty z bramką

Kamerka

Jak widać powyżej wideo z kamerki nie jest super. Inna sprawa że nagrywarka DVR w Fatshark Dominator V2 nie ma dobrej jakości i służy tylko do przeglądania w przypadkach awaryjnych. Generalnie do lotów starcza i aż tak nie ma co narzekać. Natomiast montowanie tejże kamerki jest naprawdę fajne i pozwala na zmianę kąta widzenia. Widać je poniżej.

Teardown

Jak ktoś jest ciekawy jak wygląda mini od środka, płytka zasilania i kontroler lotu jest zintegrowany. Kabelkologia dobrze wygląda :) Kontroler lotu generalnie jest przykręcony na nylonowe śrubki, później się okazało, że jest jeszcze przyklejony.

techfreakpl_tarot_130_FPV_mini_drone_racer_betaflight_cleanflight_fatshark_blheli_25

Bateria

Ja wybrałem w zasadzie jak większość Lipo nano-tech 250mAh 65-130C, która pozwala na 2-3 minutowe loty.

nano-tech_65C

Buzzer

Pod spodem widać całkiem duży buzzer, mógłby być mniejszy bo można takie kupić. Najważniejsze że jest. Jest całkiem dobrze słyszalny w wysokich trawach, więc jak by co znajdziesz swoją maszynę.

Rzep

Rzep niby hudy mały ale przy dobrym naciągnięciu trzyma lipo. Niema co nażekać

Podsumowanie

Bardzo fajny mini racer na początek ze względu na to, że omija Cię proces budowy i czas od wyciągnięcia z pudełka do lotów jest całkiem krótki. Jest to dobra podstawa np. do przebudowy na jeszcze szybszą opcję. Wystarczy zmienić regulatory i silniki na np. 1306 4000kv. Co na pewno Cię czeka to zabezpieczenie antenki wideo aby przypadkiem nie została ucięta podczas twardego lądowania. Jak to w kombosach jakiś element całości jest słaby. Dla mnie regulatory HobbyKing 6A są dosyć słabe w porównaniu np. z littlebee które posiadają np. Damped Light. Ja polecam dawajcie znać jak wasze wrażenia.

Zainteresowanych kupnem zapraszam na stronę gearbest.com, dodatkowo zainteresowani mogą zobaczyć inne promocje pod tym linkiem.