Rzeczywistość rozszerzona

tardis-pan_642_362_force

Ostatnio coraz częściej słyszy się o rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality) jak nie w grach to w marketingu. Ale co to jest ? Świat rzeczywisty połączony ze światem generowanym komputerowo. No tak ale co to jest ? Na elementy wyświetlanego obrazu na urządzeniu nakładana jest komputerowo generowana grafika 3D.

Gdzie można to zobaczyć ? 

Pierwszy raz zobaczyłem to w projekcie komercyjnych quadkopterów AR.Drone. Na taka zabawkę nakleja się naklejkę której wzór jest przetwarzany przez smartfona i na ekranie można zobaczyć dodatkowe efekty i to własnie te efekty są wtyczką do naszego życia :) znaczy rzeczywistością rozszerzoną. Można to zobaczyć na tym filmiku:

Jest też przykład katalogu IKEA na 2013 w którym została zastosowana technologia AR.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QQ8HNXtl7jQ#!

Czy każdy może sobie takie coś zrobić samemu ?

Znalazłem w sieci opis jak Greg Kumparak sam od deski do apki tworzy rozszerzoną rzeczywistość w budce TARDIS.

Cały pomysł opiera się na serialu Doctor Who – „Historia opowiada o tajemniczym, ekscentrycznym osobniku, przedstawiającym się po prostu jako „Doktor”. Podróżuje on w czasie i przestrzeni za pomocą statku kosmicznego o nazwie TARDIS, który wygląda jak niebieska budka policyjna.”

Autor wykonał budkę TARDIS na której znajduje się specjalny wzorzec biało czarnych fal. Przy pomocy aplikacji na androida którą napisał dzięki platformie Augmented Reality (Vuforia) nakłada grafikę 3D wnętrza na wzorzec. Wnętrze zostało przygotowane darmowym programem do tworzenia treści 3D o nazwie blender.

Nie wiem jak wam ale mi się bardzo to podoba :D

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.