Dziś mała modyfikacja Serwomechanizmu TowerPro SG90. Polega ona na takiej modyfikacji aby serwo obracało się o 360 stopni.

Ktoś może się zapytać po co mi serwo jak mogę zakupić zwykły silniczek? Serwo obraca się tylko o 180 stopni, 90 w lewo i 90 w prawo. W serwie jest zwykły silniczek ale też i regulator obrotów. Blokada obrotu jest mechaniczna więc po jej usunięciu serwo może obracać się ciągle w jedną albo w drugą stronę. Serwo SG90 jest tanie i popularne, po szybkiej modyfikacji może posłużyć jako napęd do różnych pojazdów. Ja właśnie jestem w trakcie budowy takiego mini pojazdu ale w tym wpisie przedstawię tylko jak zmodyfikować serwo. Ogólnie nic się nie zmienia w ogólnym podłączeniu, takie serwo można podłączyć bezpośrednio pod odbiornik RC lub pod jakiś układ np. Arduino.

Modyfikacja polega na usunięciu dwóch blokad konstrukcyjnych w serwie, odłączenie regulatora obrotów (ESC) od potencjometru i zastąpieniu potencjometru dwoma rezystorami 2.2k. Poniżej przedstawię modyfikacje dwóch rodzajów serw SG90.

Modyfikacja 1

Serwo jest przylutowane do potencjometru trzeba je odlutować.

Po zdjęciu górnej części zakrywającej zębatki trzeba je ściągnąć z pręta tak aby zapamiętać kolejność składnia.

Następnie trzeba wyciągnąć potencjometr (zielony na fotkach), usunąć ze środka blaszki i trzy nóżki, które były przylutowane do regulatora. Chodzi o to żeby został tylko sam pręt na którym będą się obracać zębatki. Jak zobaczysz niebieska cześć została tak zbudowana, że sama sobą blokuje ruch obrotowy ja ją odciąłem.

Kolejną blokadą jest jedna zębatka z której trzeba usunąć wystający kawałek płaskimi obcinaczkami.

Po złożeniu zębatek trzeba przylutować dwa rezystory w miejsce wcześniej wylutowanego potencjometru. Schemat jest prosty bo do środkowego otworu wchodzą nóżki dwóch rezystorów a ich końce wchodzą do kolejnych otworów po obu stronach. Najlepiej zakupić do tego rezystory SMD.

Po złożeniu trzeba sprawdzić czy wszystko działa ja mam do tego ten Serwo tester.

Modyfikacja 2

Ogólny schemat jest podobny do tego powyżej, różnice to inne podłączenie potencjometru do regulatora czyli przewodami. I inna budowa samego potencjometru, posiada metalową blokadę. Połączenie rezystorów i blokada na białej zębatce jest taka sama jak powyżej.

Wpis pisałem na podstawie informacji z tej strony: todbot.com