LAN z gniazdka elektrycznego – tak wiedziałem że takie coś istnieje, czytałem o tym, miałem w rękach takie adaptery ale nigdy nie pomyślałem o zakupie tego do domu. Dlaczego ? Sam nie wiem a nie mam sieci przewodowej w domu. Jak czytaliście poprzedni mój test kamery to pewnie nie zdajecie sobie sprawy ale do testów ciągnąłem przez całe mieszkanie 10 metrowy paczkord od routera do ogrodu aby coś nagrać. Mam dzieciaki, a córka mi jeszcze biegała po tym kablu i trzeba było pilnować. I nawet wtedy nie pomyślałem o tych adapterach.

W końcu trafiły do mnie na testy dwie sztuki TPL-405E. Podłączyłem jeden przy ruterze a drugi w kuchni. Diody świecą, jest ping, super. No to testuje.

Fotki TPL-405E

LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E

Wybrane funkcje

  • 4 x 10/100/1000Mbps Auto-MDIX Gigabitowe porty
  • Szybka synchronizacja adapterów
  • Trzy diody LED: Power (on/off), Powerline Link (zielony (najlepszy), pomarańczowy (lepszy), czerwony (dobry), bak(brak połączenia)), Ethernet Link (ciągła, Migająca, brak)
  • 128-bit AES dla szyfrowania połączeń
  • Oszczędność energii w stanie spoczynku do 80%
  • Zasięg do 300 metrów
  • Automatyczny QoS
  • Opcjonalne oprogramowanie zarządzające
  • 3-letnia gwarancja

LAN z gniazdka

Co można testować innego w takich urządzeniach niż prędkość. Na pudełku jest informacja że maksymalny transfer to 500Mbps. Bardzo mnie to zaciekawiło czy ten transfer jest realny. I własnie to zamierzam sprawdzić.

Mam dwa laptopy z 1 Gigsowym interfejsem. Na początek podłączyłem je bezpośrednio do jednego adaptera aby sprawdzić czy na pewno posiada przełącznik 1 gigabit, plusem jest to że ma 4 porty do wykorzystania. Do testowania wydajności pasma używam programu Iperf. Poniżej można zobaczyć że bez problemu uzyskuje pożądaną przepustowość 852 Mbits/sec.

LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E

Podłączyłem oba urządzenia do jednej listwy aby zobaczyć jak test wypadnie na małej odległości.

LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E

Poniżej wyniki testu które pokazują transfer na poziomie ok. 100 Mbps czyli całkiem dobrze. Dodatkowo jeszcze czasy z pinga które są na dobrym poziomie 2ms.

LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E LAN z gniazdka TRENDnet TPL-405E

Podłączyłem oba adaptery, jeden pod biurko jeden przy ruterze i na większej odległość mierzonej mniej więcej po ścianach ok. 15 metrów transfery trochę spadły bo do ok **90 Mbps. **

TERNDnet_test5

Jest naprawdę dobrze. Transfery na poziomie 100Mbps są ponad moje oczekiwania.

A gdzie te 500Mbps ?

Producent na stronie informuje że maksymalna teoretyczna przepustowość może wynosić 500Mbps w zależności od środowiska.

** 500Mbps is the maximum theoretical Powerline data rate. Actual throughput will vary depending on environment

Jak widać w moim środowisku transfery utrzymują się na poziomie ok 90 Mbps. Jednak uruchamiając program TRENDnet powerline Utility można zobaczyć że pokazuje on w Rate (Mbps) 294 Mbps.

TERNDnet_powerline_ultility1

Pomyślałem że może coś jest nie tak z iperf’em chociarz często używam go w pracy. Spróbowałem wysłać pliki za pomocą scp na zdalny komputer i transfery wyszły ok 11MB/s więc zgadza się to z powyższymi pomiarami.

TERNDnet_test4

Na tym zakończyłem testy prędkości bo definitywnie pokazują że adaptery nie wyciągną więcej niż 100Mbps co jest naprawdę dobrym wynikiem.

TRENDnet powerline utility

Jeszcze się zatrzymam przy oprogramowaniu TRENDnet powerline utility dzięki któremu można tworzyć sieci na podstawie nazwy i jeśli do dyspozycji jest więcej urządzeń można stworzyć więcej prywatnych sieci. Jest to obowiązkowa opcja aby zachować prywatność. Dodatkowo cała komunikacja pomiędzy adapterami jest szyfrowana przy pomocy 128-bitowego klucza AES.

TERNDnet_powerline_ultility2

 

Podsumowanie

Adaptery TRENDnet TPL-405E całkiem mnie zaskoczyły pod względem wydajności, myślałem że transfery będą utrzymywać się na poziomie 50mbps a okazuje się że można stworzyć z nich całkiem regularną sieć opartą na 100Mbps. Do tego dochodzi jeszcze wbudowany 4 portowy przełącznik z portami 1 gigabit które można wykorzystać do budowania szybszej sieci pomiędzy trzema urządzeniami. Oszczędność energii jest też dużym plusem, a zużycie w spoczynku 1W generuje koszty ok 5 zł rocznie. Urządzenia nagrzewają się do ok 42 stopni wiec generują trochę ciepła.

Osobiście polecam te adaptery tam gdzie nie ma sieci przewodowej. Można zastanawiać się też nad porządnym WiFi które też wyciągnie 100Mbps ale co z urządzeniami bez WiFi?

Więcej informacji pod linkiem trendnet.com

Bardzo mnie ciekawi czy też posiadacie takie adaptery? i Jakie transfery uzyskujecie?