Nie jestem zwolennikiem mikrosoftowego silverlight’a ale niestety niektóre aplikacje, najczęściej firmowe z niego korzystają. Ja używam xubuntu no i czasem muszę się przystosować. Więc pokaże jak uruchomić silverlight pod linuxem.

ubuntu_sliverlight_0

Całkiem przypadkowo wpadłem jak uruchomić silverlight na ubuntu. Uwierzcie mi nie szukałem tego. No może kiedyś próbowałem z projektem mono ale nic z tego nie wyszło.

Sprawa jest prosta trzeba wydać poniższe polecenia, czyli zainstalować pakiet pipelight.

sudo add-apt-repository ppa:pipelight/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install --install-recommends pipelight-multi
sudo pipelight-plugin --update

A następnie włączyć wtyczkę

sudo pipelight-plugin --enable silverlight

Testowo wlazłem na player.pl czyli tvn’owe VOD i ku mojemu zaskoczeniu obejrzałem reklamy. No ale jednak nie było mi dane oglądanie szopki Gesslerowej kucharki. Więc jednak pipelight nie do końca zadziałał.

ubuntu_sliverlight_2

Ale na TVN świat się nie kończy bo mamy jeszcze vod.tvp.pl za które pewnie będziemy musieli płacić przymusowy abonament ;) No ale będzie za co, bo okazało się że, tu wtyczka zadziałała i mogłem wszystko obejrzeć. (barwy szczęścia <3)

ubuntu_sliverlight_3

Co do aplikacji firmowych jak sharepoint wszystko działa. Więc swoją rolę wtyczka spełniła. Jesli ktoś chce się bardziej zagłębić to zapraszam na stronę projektu pipelight.

Może ktoś wie dlaczego player.pl nie działa do końca? (żona każe)