Dziś pokażę jak zmienić, zaktualizować firmware w aparaturze Taranis QX7 do najnowszego OpenTX i nie tylko.

Taranis QX7 przychodzi z firmware OpenTX 2.2.0 ale w zależności gdzie zakupimy aparaturę może ona przyjść w dwóch wersjach. Jeśli zamówisz z europejskiego sklepu to przyjdzie w firmware w wersji EU, czyli europejskiej. Jeśli będzie to jakiś sklep z poza uni europejskiej to przyjdzie z firmware tgzw. International. Firmware EU został wprowadzony z powodu restrykcji nałożonych przez Unię Europejską dokładnie chodzi o certyfikacje ETSI EN 300 328 V1.8.1. W skrócie firmware EU posiada LBT czyli Listen Before Talk, który ma za zadanie wykrywać czy coś się nadaje na danej częstotliwości zanim zacznie wysyłać inaczej ma czekać aż przeskoczy na kolejną częstotliwość skanuje, nadaje lub czeka.

  • Radio w wersji z firmware EU nie obsługuje odbiorników w wersji International. Co oznacza, że cały posiadany sprzęt trzeba sprowadzić do wspólnej wersji oprogramowania.
  • Wersja EU nie obsługuje trybu LR12, D8.
  • Wersja EU obsługuje tylko tryb D16 i od jakiegoś czasu LR12.

Ja nie namawiam na przechodzenie z wersji EU na nonEU ale pokazuje tylko na przykładzie jak można zmieniać firmware w dowolnym kierunku.

Wgrywanie nowego/aktualnego firmware do aparatury Taranis QX7

Na początek trzeba wejść w tryb bootloader przyciskając trimy nad wyświetlaczem i na sekundę kliknąć guzik on/off. Następnie trzeba podłączyć kabel mini USB.

Po tym zabiegu powinny pojawić się dwa dyski w systemie. Jeden będzie trzyma firmware i ustawienia a drugi to dane z karty SD wsadzonej do aparatury. Kolejnym krokiem jest instalacja programu do obsługi aparatury companion 2.2. I najlepiej od razu sterowników dla taranisa pod system windows. Dla systemów linux paczkę dfu-util.

Małe objaśnienie poniżej, gdzie jakie przyciski są. Na teraz potrzebne są tylko Settings, Download, Write Firmware.

W settings ustawiam język, nie zaznaczam EU.

Klikam przycisk check for updates aby sprawdzić czy są nowsze pliki do pobrania. Następnie klikam na download aby pobrać firmware, zapisuje je.

Klikam na guzik Write to TX aby zapisać firmware do radia.

Firmware zapisało się poprawnie.

Co robić jak radio nie wstaje? Nie świeci wyświetlacz, radio tylko pyka w głośniku przy próbie włączenia. Nie wchodzi do trybu bootloader. Nic straconego. Wyciągnij baterię. Podłącz tylko kabel USB i ponownie kliknij Write Firmware. Trzeba pamiętać o sterownikach o których pisałem wyżej.

Proszę bardzo firmware wgrany poprawnie do radia.

Jak wgrać firmware do wewnętrznego modułu XJT?

Na początek pobierz firmware z oficjalnej strony FrSky.

Po rozpakowaniu zmień nazwę XJT_NONEU_V20_build170317.hex.frk na krótszą np. XJT_NO_170317.hex.frk i wgraj plik do radia na kartę SD do folderu FIRMWARES. Zrobić to możesz przez kabel mini USB po wejściu w tryb bootloader, pokażą się dyski w systemie. Jak katalog nie istnieje to trzeba stworzyć.

Teraz trzeba wgrać firmware do modułu XJT. Robi się to już z radia, trzeba przejść do zakładki SD CARD, wybrać plik XJT_NO_170317.hex.frk, kliknąć enter i wybrać Flash int.module.

Jeśli istnieje potrzeba wgrania nowego firmware do odbiorników np. FrSky XSR to robi się to dokładnie tak samo jak powyżej tylko trzeba wybrać Flash ext. module. I oczywiście wcześniej pobrać poprawne najnowsze, pliki ze strony producenta. We wpisie aktualizacja-frsky-x4r-do-cppm pokazałem jak podłączyć odbiornik X4R do Taranisa X9D aby zaktualizować w nim firmware, w przypadku tego modelu aparatury jest dokładnie tak samo.

Wszystko jest naprawdę fajne i przyjemnie w aktualizacji. Nie potrzeba żądnych programatorów. Mam nadzieje, że poszło Ci tak samo dobrze jak mi :)

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem aparatury lub innych części proszę zakup je z moich linków:

Taranis QX7 z gearbest.com

Taranis QX7 z banggood.com