Kolejny raz trafia do mnie na testy kamera IP. Tym razem TRENDnet TV-IP572PI, pewnie myślicie sobie „ciągle testuje te kamery pewnie w domu ma BigBoothera, zbok!”. W domu nie mam zamontowanej ani jednej kamery ale zobaczymy jak będzie po tym teście bo kamera zapowiada się całkiem fajnie.
TRENDnet TV-IP572PI
Funkcje
- 1 x 10/100 Mbps Auto-MDIX Port PoE
- Dioda LED, zasilanie i aktywność (może być wyłączona)
- Noktowizor do 7,5 metrów w pomieszczeniach
- Dwukierunkowe Audio: wbudowany mikrofon oraz wyjście audio na głośniki firm trzecich
- 4x zoom cyfrowy
- Slot na karty Micro SD
- Manualna regulacja ostrości
- Przesyłania i zapis do 4 różnych profili wideo jednocześnie
- Obsługa dynamicznego DNS
- Wysokiej jakości, H.264, MPEG-4 i MJPEG nagrywanie wideo
- Rozdzielczość 1280×800 z prędkością do 30 klatek na sekundę
- Kontrola obrazu: jasność, kontrast, Auto Gain control, redukcja szumów, nasycenie, ostrość, podświetlenie kontrola, barwa, częstotliwość, flip obrazu w pionie, odbicie lustrzane w poziomie, i czarny / biały tryb
- Detekcja ruchu lub cyfrowy sygnał wejściowy
- Akcja na zdarzenia: wysyłanie zdjęć w czasie rzeczywistym (do 3 przed i 3 po wypadku) lub nagrywania wideo (do 5 sekund przed i 10 sekund po zdarzeniu) na serwer FTP lub e-mail
- Obsługa klienta Samba nagrywanie na dysk NAS
- Obsługa TCP / IP, e-mail, HTTP, Samba i inne protokoły internetowe
- Do 20 kont użytkowników logowania
- Ustawienia daty i godziny lub zsynchronizacja z serwerem NTP
- Obsługa Universal Plug and Play (UPnP)
- Podstawka i śrubki w pudelku
-
3-letnia gwarancja
Unboxing
W tym teście postanowiłem zrobić mały unboxing aby pokazać jak wygląda pudełko i co tam dostajemy od producenta.
Instalacja
Na testy musiałem zamontować gdzieś kamerkę gdzie bym ją zamontował gdybym ją kupił dla siebie. Wydaje mi się że inne podejście nie miało by przełożenia na przydatność takiego testu. Wybór padł na przedpokój ze względu na to że nie jest to kamerka WiFi a ja nie mam położonych przewodów sieciowych w mieszkaniu. Okazało się ze kamera leży świetnie na moim routerze TP-Link WR1043ND. Drugą sprawą że jest ta kamera obsługuje PoE ale wymaga specjalnego adaptera na 48V którego nie ma w zestawie, więc musiałem mieć blisko źródło zasilania.
Mobilnie
Po podpięciu kabla sieciowego i zasilania sprawdziłem na routerze jaki adres IP dostała kamera. W tamtym dniu już nie miałem czasu na testy wiec postanowiłem sprawdzić tylko mobilną aplikacje TRENDnet SecureView PRO. Pod linkiem http://www.trendnet.com/app/ można znaleźć jaka aplikacja obsługuje dany model.
Po zaciągnięciu aplikacji z Google PLAY trzeba wpisać tylko IP, login i hasło (admin, admin) i już można oglądać obraz, zrzut w mojego widoku poniżej.
Na Synology DS212+ mam uruchomiony serwer OpenVPN który jest w tej samej sieci co kamerka. Byłem pewny że połączenie będzie działać ale musiałem zobaczyć tak dla frajdy czy po VPN dobiję się do kamerki. Oczywiście nie było problemu.
Testy w przedpokoju
Kamera zamontowana wiec można było nagrywać jakieś testowe wideo. Poniżej można zobaczyć jak hasam po przedpokoju w czasie gdy jest zapalone światło i kiedy je gaszę. Czas przełączenia z trybu dziennego na nocny to ok 4 sekundy. Myślę że jakość jest naprawdę fajna.
Konfiguracja
Kamerę konfiguruję się prosto i szybko w trzech krokach (Trigger by, Recording Type, Target) do przejścia po kolei w zakładce Action – Recording. Ustawiłem tryb nagrywania na motion (nagrywaj gdy wykryjesz ruch) z 5 sekundowym pre event i post event recording czyli nagranie rozpoczyna i kończy się nagraniem bez zdarzeń. Generalnie nasze wideo wtedy dobrze wygląda. Wybrałem standardowy najlepszy profil nagrywania numer 1 czyli H.264, 1280×800, 30 FPS, CBR 4Mbps. I ostatni krok czyli gdzie składować pliki wideo, ja posiadam serwer NAS wiec wskazałem sambę jako cel.
Na początku trzeba było ogarnąć dodatkowo w konfiguracji czas i nazwę w zakładce system. Ja standardowo podaje serwer czasu ntp.task.gda.pl.
Zatrzymując się przy nazwie można zobaczyć opcję LED light. Ja osobiście ją wyłączyłem. Poniżej efekt z i bez.
Podgląd na żywo
Aby podglądać obraz na żywo z kamery najlepiej używać mobilnej aplikacji na smartfonie którą pokazywałem powyżej. Niestety aby na komputerze oglądać obraz i korzystać z 2 way audio trzeba korzystać z IE. Jest to minus ale nie taki wielki bo można oglądać obraz bezpośrednio w przeglądarce poprzez link:
http://172.18.10.102/image/jpeg.cgi
lub poprzez VLC
vlc rtsp://172.18.10.102:554/play1.sdp
Końcówka play1.sdp to profil więc można sobie ustawić ulubiony z ububioną jakością. Do wyboru mamy trzy profile.
Test nocny – niania
Pisałem wcześniej że kamera może przydać się do obserwacji małego dziecka i postanowiłem to sprawdzić i przy okazji pokazać jak się konfiguruje Motion Detection. Dzięki Motion detection możemy zdefiniować które strefy maja być monitorowane. Jeśli w którejś strefie zostanie wykryty ruch kamera zacznie nagrywać. W tym przypadku mamy do dyspozycji male czerwone kwadraciki które trzeba nanieść na obraz. Ale nie ma co się tu cackać lepiej narysować jeden większy obszar.
Jeśli nagrywamy na kartę SD to nagrane wideo można zaciągnąć bezpośrednio że strony.
Monitoring sąsiadów
Jak testy to testy postanowiłem sprawdzić czy z większej odległości ok (100m – 150m) zadziała wykrywanie ruchu. Na cel obrałem ludzi wychodzących z klatki ale niestety kamera akurat tego nie łapała nawet przy ustawieniu Sensivity na 100%.
Wrzucam też filmik, nagrał się bo przypadkowo poruszyłem kamerą. Wiec na obserwacje z dalekich odległości kamerka się nie przyda ale można zobaczyć jak ptaszek leci ;)
Test ogród
Kamera nie jest zewnętrzna ale chciałem zobaczyć jak kamerka będzie się spisywać przy świetle dziennym z włączoną funkcją Motion Detection. Testy przeprowadzałem w ogrodzie w którym monitorowałem pasek przekopanej ziemi a obiektem w ruchu była piłka i plastikowa żyrafa.
Moje testy przy ustawionym sensivity 90% wypadały słabo bo piłka nie została zauważona. Przejście na 95% też nie pomogło. Dopiero przy sensivity 100% piłka została wykryta i nagrana.
Na pierwszym nagraniu widać mnie jak idę po piłkę która nie została wykryta i nagrana, na drugim widać że rzucałem już wszystkim co miałem pod ręką (plastikowa żyrafa) aby nagrać cokolwiek, obiekty rzucane się nie nagrały ale już pani z wózkiem tak. Co by świadczyło że piłka po prostu za szybko leciała. Trzecie nagranie to nagranie przy sensivity 100% czyli zamierzony cel został spełniony.
Poniżej moje nagrania, screeny z ustawień i z podglądu online:
Funkcja Snapshot
Funkcja Snapshot jest bardzo przydatna funkcja dzięki której zostaniemy powiadomieni mailowo że kamera coś zauważyła a w wiadomości zostanie załączony screen z wykrytego zdarzenia. Konfiguracja jest w sumie prosta porównywalna do konfiguracji skrzynki pocztowej.
Konfiguracja i screen otrzymanej wiadomości poniżej:
Podsumowanie
Kamera wypada naprawdę fajne pod względem jakości wideo i poleciłbym ją każdemu do domu czy biura. Szczególnie jakość w nocy jest naprawdę dobra. Menu jest proste i przejrzyste, użytkownik nie zostaje zawalony szczegółowymi opcjami na których może się nie znać. Dla mnie minusem jest brak WiFi i przejściówki PoE w zestawie. Czepiam się PoE bo na pudełku jest jak byk PoE a trzeba mieć dodatkowe przejściówki aby korzystać z tej funkcjonalności. Mógłbym się przyczepić jeszcze do ograniczonych możliwości pod przeglądarkami innymi niż IE ale to pikuś w ogólnej ocenie kamery. Tak naprawdę chodzi o obraz i tu nie mogę się do niczego przyczepić jest ładny wyraźny i przede wszystkim o rozdzielczości 1280×800.
Moja ocena jest bardzo dobra z minusem, na pewno zostawię ją zainstalowaną u siebie na dłuższy czas. Jak by ktoś miał jakieś pytania lub wątpliwości proszę pisać w komentarzach. Na pewno odpowiem.
Link do strony producenta: http://www.trendnet.com/products/proddetail.asp?prod=185_TV-IP572PI&cat=179