Kolejny raz trafia do mnie na testy kamera IP. Tym razem TRENDnet TV-IP572PI, pewnie myślicie sobie „ciągle testuje te kamery pewnie w domu ma BigBoothera, zbok!”. W domu nie mam zamontowanej ani jednej kamery ale zobaczymy jak będzie po tym teście bo kamera zapowiada się całkiem fajnie.

TRENDnet TV-IP572PI to megpixelowa kamera o rozdzielczości 1280×800 (30fps). Pracuje w trybie dzień / noc i może być zasilana poprzez PoE. Oprócz funkcji wykrywania ruchu i możliwości planowania nagrań posiada funkcję dwukierunkowego audio. Już opcja jedno kierunkowego audio zamienia nam taką kamerkę w nianię dla dziecka. Wspominam o niani bo sam mam 3 miesięczne dziecko i myślę że ta kamera z funkcją night vision będzie nadawała się do tel roli. Kamera posiada slot na kartę SD więc jeśli nie masz dysku sieciowego nie zostaniesz bez możliwości zachowania nagrania.

 

TRENDnet TV-IP572PI

TRENDnet_TV-IP572PI_techfreakpl1 TRENDnet_TV-IP572PI_techfreakpl2 TRENDnet_TV-IP572PI_techfreakpl3

Funkcje

 • 1 x 10/100 Mbps Auto-MDIX Port PoE
 • Dioda LED, zasilanie i aktywność (może być wyłączona)
 • Noktowizor do 7,5 metrów w pomieszczeniach 
 • Dwukierunkowe Audio: wbudowany mikrofon oraz wyjście audio na głośniki firm trzecich
 • 4x zoom cyfrowy
 • Slot na karty Micro SD 
 • Manualna regulacja ostrości
 • Przesyłania i zapis do 4 różnych profili wideo jednocześnie
 • Obsługa dynamicznego DNS
 • Wysokiej jakości, H.264, MPEG-4 i MJPEG nagrywanie wideo
 • Rozdzielczość 1280×800 z prędkością do 30 klatek na sekundę
 • Kontrola obrazu: jasność, kontrast, Auto Gain control, redukcja szumów, nasycenie, ostrość, podświetlenie kontrola, barwa, częstotliwość, flip obrazu w pionie, odbicie lustrzane w poziomie, i czarny / biały tryb
 • Detekcja ruchu lub cyfrowy sygnał wejściowy
 • Akcja na zdarzenia: wysyłanie zdjęć w czasie rzeczywistym (do 3 przed i 3 po wypadku) lub nagrywania wideo (do 5 sekund przed i 10 sekund po zdarzeniu) na serwer FTP lub e-mail
 • Obsługa klienta Samba nagrywanie na dysk NAS
 • Obsługa TCP / IP, e-mail, HTTP, Samba i inne protokoły internetowe
 • Do 20 kont użytkowników logowania
 • Ustawienia daty i godziny lub zsynchronizacja z serwerem NTP
 • Obsługa Universal Plug and Play (UPnP) 
 • Podstawka i śrubki w pudelku
 • 3-letnia gwarancja

Unboxing

W tym teście postanowiłem zrobić mały unboxing aby pokazać jak wygląda pudełko i co tam dostajemy od producenta.

Instalacja

Na testy musiałem zamontować gdzieś kamerkę gdzie bym ją zamontował gdybym ją kupił dla siebie. Wydaje mi się że inne podejście nie miało by przełożenia na przydatność takiego testu. Wybór padł na przedpokój ze względu na to że nie jest to kamerka WiFi a ja nie mam położonych przewodów sieciowych w mieszkaniu. Okazało się ze kamera leży świetnie na moim routerze TP-Link WR1043ND. Drugą sprawą że jest ta kamera obsługuje PoE ale wymaga specjalnego adaptera na 48V którego nie ma w zestawie, więc musiałem mieć blisko źródło zasilania.

montaz2_TV-IP572PI_techfreakpl montaz3_TV-IP572PI_techfreakpl montaz4_TV-IP572PI_techfreakpl montaz_TV-IP572PI_techfreakpl

Mobilnie

Po podpięciu kabla sieciowego i zasilania sprawdziłem na routerze jaki adres IP dostała kamera. W tamtym dniu już nie miałem czasu na testy wiec postanowiłem sprawdzić tylko mobilną aplikacje TRENDnet SecureView PRO. Pod linkiem http://www.trendnet.com/app/ można znaleźć jaka aplikacja obsługuje dany model.

Po zaciągnięciu aplikacji z Google PLAY trzeba wpisać tylko IP, login i hasło (admin, admin) i już można oglądać obraz, zrzut w mojego widoku poniżej.

app1_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl app2_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl openvpn2_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl

Na Synology DS212+ mam uruchomiony serwer OpenVPN który jest w tej samej sieci co kamerka. Byłem pewny że połączenie będzie działać ale musiałem zobaczyć tak dla frajdy czy po VPN dobiję się do kamerki. Oczywiście nie było problemu.

openvpn1_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl app4_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl app3_TRENDnet_TV-IP572PI_Secure_pro_techfreakpl

 

Testy w przedpokoju

Kamera zamontowana wiec można było nagrywać jakieś testowe wideo. Poniżej można zobaczyć jak hasam po przedpokoju w czasie gdy jest zapalone światło i kiedy je gaszę. Czas przełączenia z trybu dziennego na nocny to ok 4 sekundy. Myślę że jakość jest naprawdę fajna.

 

 

Konfiguracja

Kamerę konfiguruję się prosto i szybko w trzech krokach (Trigger byRecording Type, Target) do przejścia po kolei w zakładce Action – Recording. Ustawiłem tryb nagrywania na motion (nagrywaj gdy wykryjesz ruch) z 5 sekundowym pre event i post event recording czyli nagranie rozpoczyna i kończy się nagraniem bez zdarzeń. Generalnie nasze wideo wtedy dobrze wygląda. Wybrałem standardowy najlepszy profil nagrywania numer 1 czyli H.264, 1280×800, 30 FPS, CBR 4Mbps. I ostatni krok czyli gdzie składować pliki wideo, ja posiadam serwer NAS wiec wskazałem sambę jako cel.

action2_TV-IP572PI_techfreakpl

action_TV-IP572PI_techfreakpl

Na początku trzeba było ogarnąć dodatkowo w konfiguracji czas i nazwę w zakładce system. Ja standardowo podaje serwer czasu ntp.task.gda.pl.

Zatrzymując się przy nazwie można zobaczyć opcję LED light. Ja osobiście ją wyłączyłem. Poniżej efekt z i bez.

name_TV-IP572PI_techfreakpl

ledoff1_TRENDnet_TV-IP572PI ledoff2_TRENDnet_TV-IP572PI

Podgląd na żywo

Aby podglądać obraz na żywo z kamery najlepiej używać mobilnej aplikacji na smartfonie którą pokazywałem powyżej. Niestety aby na komputerze oglądać obraz i korzystać z 2 way audio trzeba korzystać z IE. Jest to minus ale nie taki wielki bo można oglądać obraz bezpośrednio w przeglądarce poprzez link:

http://172.18.10.102/image/jpeg.cgi

lub poprzez VLC

vlc rtsp://172.18.10.102:554/play1.sdp

Końcówka play1.sdp to profil więc można sobie ustawić ulubiony z ububioną jakością. Do wyboru mamy trzy profile.

Test nocny – niania

Pisałem wcześniej że kamera może przydać się do obserwacji małego dziecka i postanowiłem to sprawdzić i przy okazji pokazać jak się konfiguruje Motion Detection. Dzięki Motion detection możemy zdefiniować które strefy maja być monitorowane. Jeśli w którejś strefie zostanie wykryty ruch kamera zacznie nagrywać. W tym przypadku mamy do dyspozycji male czerwone kwadraciki które trzeba nanieść na obraz. Ale nie ma co się tu cackać lepiej narysować jeden większy obszar.

Dziecko_noc4_TV-IP_572PI_techfreakpl

Dziecko_noc1_TV-IP_572PI_techfreakpl

Dziecko_noc2_TV-IP_572PI_techfreakpl

Jeśli nagrywamy na kartę SD to nagrane wideo można zaciągnąć bezpośrednio że strony.

Dziecko_noc3_TV-IP_572PI_techfreakpl

Monitoring sąsiadów

Jak testy to testy postanowiłem sprawdzić czy z większej odległości ok (100m – 150m) zadziała wykrywanie ruchu. Na cel obrałem ludzi wychodzących z klatki ale niestety kamera akurat tego nie łapała nawet przy ustawieniu Sensivity na 100%.

dzien_klatka1_TV-IP_572PI_techfreakpl

dzien_klatka2_TV-IP_572PI_techfreakpl

Wrzucam też filmik, nagrał się bo przypadkowo poruszyłem kamerą. Wiec na obserwacje z dalekich odległości kamerka się nie przyda ale można zobaczyć jak ptaszek leci ;)

Test ogród

Kamera nie jest zewnętrzna ale chciałem zobaczyć jak kamerka będzie się spisywać przy świetle dziennym z włączoną funkcją Motion Detection. Testy przeprowadzałem w ogrodzie w którym monitorowałem pasek przekopanej ziemi a obiektem w ruchu była piłka i plastikowa żyrafa. 

Moje testy przy ustawionym sensivity 90% wypadały słabo bo piłka nie została zauważona. Przejście na 95% też nie pomogło. Dopiero przy sensivity 100% piłka została wykryta i nagrana.

Na pierwszym nagraniu widać mnie jak idę po piłkę która nie została wykryta i nagrana, na drugim widać że rzucałem już wszystkim co miałem pod ręką (plastikowa żyrafa) aby nagrać cokolwiek, obiekty rzucane się nie nagrały ale już pani z wózkiem tak. Co by świadczyło że piłka po prostu za szybko leciała. Trzecie nagranie to nagranie przy sensivity 100% czyli zamierzony cel został spełniony.

Poniżej moje nagrania, screeny z ustawień i z podglądu online:

Ogród1_TV-IP_572PI_techfreakpl Ogród2_TV-IP_572PI_techfreakpl Ogród4_TV-IP_572PI_techfreakpl
Ogród3_TV-IP_572PI_techfreakpl

 

Funkcja Snapshot

Funkcja Snapshot jest bardzo przydatna funkcja dzięki której zostaniemy powiadomieni mailowo że kamera coś zauważyła a w wiadomości zostanie załączony screen z wykrytego zdarzenia. Konfiguracja jest w sumie prosta porównywalna do konfiguracji skrzynki pocztowej. 

Konfiguracja i screen otrzymanej wiadomości poniżej:

snapshot1_TV-IP_572PI_techfreakpl snapshot2_TV-IP_572PI_techfreakpl

Podsumowanie

Kamera wypada naprawdę fajne pod względem jakości wideo i poleciłbym ją każdemu do domu czy biura. Szczególnie jakość w nocy jest naprawdę dobra. Menu jest proste i przejrzyste, użytkownik nie zostaje zawalony szczegółowymi opcjami na których może się nie znać. Dla mnie minusem jest brak WiFi i przejściówki PoE w zestawie. Czepiam się PoE bo na pudełku jest jak byk PoE a trzeba mieć dodatkowe przejściówki aby korzystać z tej funkcjonalności. Mógłbym się przyczepić jeszcze do ograniczonych możliwości pod przeglądarkami innymi niż IE ale to pikuś w ogólnej ocenie kamery. Tak naprawdę chodzi o obraz i tu nie mogę się do niczego przyczepić jest ładny wyraźny i przede wszystkim o rozdzielczości 1280×800.

Moja ocena jest bardzo dobra z minusem, na pewno zostawię ją zainstalowaną u siebie na dłuższy czas. Jak by ktoś miał jakieś pytania lub wątpliwości proszę pisać w komentarzach. Na pewno odpowiem.

Link do strony producenta: http://www.trendnet.com/products/proddetail.asp?prod=185_TV-IP572PI&cat=179