Tym razem test lutownicy Toolcraft PT-150 na który załapałem się przez program testerów na conrad.pl. Jest to całkiem fajny program gdzie różni testerzy testują przedmioty a po spełnieniu odpowiednich wymagań mogą zatrzymać testowany produkt. I nie są to testy na zasadzie, „napisz dobrze a dostaniesz” tylko chodzi tu o prawdziwe opinie i prawdziwe testy. Mam nadzieje że mój test się wam spodoba….. ;)

Dziś prezentuję test lutownicy gazowej firmy Toolcraft PT-150, jest to lutownica małych wymiarów zasilana gazem typu butan z zapalnikiem w zaślepce.

Jest to narzędzie które świetnie nadaję się tam gdzie nie można zastosować lutownicy elektrycznej a trzeba wykonać naprawę lub modyfikacje w której wymagane jest lutowanie.

Specyfikacja techniczna PT-150

Wymiary: 137 x 28 x 20 mm
Czas eksploatacji: ok. 20 min
Zawartość gazu: 5 ml
Maksymalna temperatura: 400 °C

Unboxing

Fotki

DSC_0240_1 DSC_0241_1 DSC_0252_1 DSC_0260_1 DSC_0261_1 DSC_0262_1 DSC_0263_1 DSC_0264_1 DSC_0265_1 DSC_0268_1 DSC_0269_1 DSC_0271_1 DSC_0274_1 DSC_0275_1

Opis produktu

Lutownica PT-150 została dostarczona w naprawdę dużym kartonie jak na swoje wymiary. Karton został wypełnionym specjalnym materiałem zabezpieczającym który doskonale chroni przesyłane przedmioty.
Lutownica została fabrycznie zapakowana w przezroczystym pudełku z kartonowym tyłem a w zestawie znajdowała się wraz z zaślepką z wbudowanym zapalnikiem. Niestety zestaw nie zawierał polskiej instrukcji. Za to była w języku angielskim.

Sama lutownica wyróżnia się naprawdę małymi wymiarami i stałą gotowością do pracy. W parę sekund następuje nagrzanie grotu do stanu w którym można lutować. Obudowa jest skonstruowana z całkiem wytrzymałego plastiku a grot razem z katalizatorem i częścią prowadzącą do części zbiornika jest dobrej jakości. Grot jest odkręcany i można go wymienić na nowy o ile jest dostępny zamiennik. Niewątpliwie dobrą funkcją jest wysuwany stojak który zapewnia bezpieczną prace urządzenia w stanie przerwy.

opis

1 Zapalnik
2 Włącznik, wyłącznik gazu
3 Regulacja przepływu gazu
4 Grot lutownicy
5 Katalizator
6 Stojak
7 Wskaźnik napełnienia
8 Slot do napełniania

Test

Lutownica gazowa nagrzewała się szybko co jest nie podważalnym plusem gdy użytkownik potrzebuje szybkiej naprawy. Użytkowanie dłużej niż ok. 10min może skutkować szybszym zużyciem całości ze względu na nagrzewanie się obudowy przy katalizatorze do ok 100 stopni. Nie jest to minusem lecz trzeba mieć to na uwadze.

Napełnianie odbywa się całkiem sprawnie dzięki samo zamykającemu się zaworowi, lecz trzeba przeprowadzić parę prób aby napełnić całkowicie zbiornik. Zaleca się aby po napełnieniu odczekać parę chwil aby gaz się ustabilizował.

Jest możliwość wymiany grotu lecz nie znalazłem zamiennika.

Bardzo fajna opcją dodatkową jest podgrzewanie koszulek termokurczliwych płomieniami wydobywającymi się z katalizatora.

Opinia

Małe wymiary i łatwo dostępny, tani gaz to niewątpliwe plusy lutownicy Toolcraft PT-150. Dodatkowe akcesoria jak podstawka i zapalnik tworzą idealny zestaw do lutowania. Niewielki koszt sprawia, że ta lutownica powinna znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej. Jedyną rzeczą jaka mogła by być inna to przezroczysta obudowa przez którą było by widać cały zbiornik na gaz. W małym okienku trzeba wypatrywać bąbelki aby stwierdzić stan naładowania.

Plusy

Małe wymiary
Zapalnik w zestawie
Stojak wysuwany z obudowy
Odkręcany grot
Niski koszt

Minusy

Małe okienko stanu gazu

http://www.conrad.pl/Lutownica-gazowa-Toolcraft-PT-150,-400