Zapraszam na mój drugi test routera WiFi AC od tp-link. Tym razem tp-link Archer AC3200.
Router WiFi w domu to podstawa a internet to podstawowe medium zaraz po prądzie i wodzie w domu. Biorąc mnie jako przykład mam do obsłużenia w domu 3 telefony, 2 media center, 2 laptopy, 1 jeden dysk sieciowy (NAS), niezliczoną liczbę raspberrypi, jeszcze bardziej nieznaną liczbę ESP8266. Dla mnie najważniejszą sprawą jest transferowanie dużych plików z laptopa na dysk sieciowy i synchronizacja dokumentów z laptopa na dysk sieciowy (domowy cloud, backup) w jak najkrótszym czasie. W zasadzie prawie od zawsze mam routery tp-linka i jestem z nich zadowolony. Poprzedni model WR1043ND używałem od 2010 do czasu testów Archer C7, którego używałem od listopada 2014 aż do teraz, pisałem o nim tu. Model Archer C3200 dostałem na testy i użytkuję go od ok. miesiąca.
Unpack
Zamiana
Oficjalna zmiana na ścianie!
Specyfikacja Archer C3200
Porty
- 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s
- 1 port WAN 10/100/1000Mb/s
- 1 port USB 3.0
- 1 port USB 2.0
Przyciski
- Wyłącznik sieci bezprzewodowej
- Wyłącznik
- Wyłącznik diod
- WPS
- Reset
- Antena
- Zasilanie
- 12V/5A
- Wymiary (S x G x W)
- 200 X 200 X 39mm (7,9 X 7,9 X 1,5 cali)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
- Standardy bezprzewodowe
- IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz - Częstotliwość pracy
- 2,4GHz oraz 5GHz Pasmo1/Pasmo4
- Prędkość transmisji
- 5GHz-1: Do 1300Mb/s
5GHz-2: Do 1300Mb/s
2,4GHz: Do 600Mb/s
Czułość odbiornika
- 5GHz:
11a 6Mb/s: -94dBm
11a 54Mb/s: -76dBm
11ac HT20: -68dBm
11ac HT40: -64dBm
11ac HT80: -60dBm
2,4GHz
11g 54M: -77dBm
11n HT20: -73dBm
11n HT40: -71dBm - Funkcje transmisji bezprzewodowej
- Wyłącznik transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
- Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej
- Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
- Moc transmisji
- CE:
<20dBm(2,4GHz)
<23dBm(5GHz)
FCC:
<30dBm - Funkcja Guest Network
- Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz x2
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
- Funkcja Quality of Service
- WMM, Kontrola przepustowości
- Sieć WAN
- Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP/L2TP/Kabel BigPond - Zarządzanie
- Zarządzanie dostępem
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne - DHCP
- Serwer, klient, lista klientów DHCP
Rezerwacja adresów - Przekierowanie portów
- Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
- Dynamiczny DNS
- DynDns, NO-IP
- VPN Pass-Through
- PPTP, L2TP, IPSec
- Kontrola dostępu
- Kontrola rodzicielska, zarządzanie lokalne, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
- Protokoły
- IPv4 oraz IPv6
- Udostępnianie urządzeń USB
- Samba/Serwer FTP/Serwer mediów/Serwer druku
- VPN IPSec
- Supports up to 10 IPSec VPN tunnels
Archer C3200
To przede wszystkim 3 układy WiFi Broadcom BCM43602 w konfiguracji 3×3:3, mocny dwu rdzeniowy procesor BCM4709A0 o taktowaniu 1Ghz i zupełnie nowy interfejs użytkownika. Tp-link stawia na prostotę i łatwość konfiguracji nie potrzeba experta aby skonfigurować sieć w swoim domu. Mógłbym teraz wkleić kilka fotek z menu mojego routera aby pokazać wszystkie funkcje ale nie zrobię tego ponieważ tp-link zrobił to lepiej. Wystawił dokładnie taki sam interfejs demo na swoich serwerach przez co nawet przed zakupem można się z nim zapoznać i sprawdzić co tak naprawdę oferuje dostarczany soft. Link do Archer C3200 znajduje się TU.
Parę słów o AC
Standard AC wprowadza parę istotnych zmian takich jak:
- Specyfikacja pracy w standardzie AC zakłada działanie tylko w paśmie 5Ghz gdzie zwiększone zostały szerokości kanałów z 40Mhz do 80 i 160Mhz. Im szerszy kanał tym większa przepustowość.
- Lepsza modulacja dzięki szybszym chisetom zapewnia na zakodowanie większej ilości bitów w kanale o takiej samej szerokości.
- Zwiększona ilość strumieni przestrzennych gdzie 802.11ac definiuje wykorzystanie maksymalnie 8 strumieni przestrzennych dla stacji bazowej i maksymalnie 4 strumieni przestrzennych dla klienta.
- Technologia Multi-user MIMO (MU-MIMO) to przejście z bezprzewodowego huba na bezprzewodowego switcha gdzie w MU-MIMO access point jest w stanie wysyłać różne strumienie danych do różnych klientów w tym samym czasie i kanale radiowym.
- Beamforming czyli zapewnienie lepszego pokrycia dla danego klienta dzięki sterowaniu wiązką radiową został w stndardzie AC ujednolicony.
Standard AC to nie zawsze jedna szybkość dla wszystkich urządzeń. Szybkośc zależy od szerokości kanału, ilości strumieni i użytej modulacji. Zobacz poniższą tabelkę z cyberbajt.pl aby sprawdzić różne kombinacje połączeń.
Jak widać kombinacji jest wiele i jeśli chcesz uzyskiwać maksymalne transfery musisz dobrać odpowiedni sprzęt.
Test prędkości LAN
Na początek musiałem zobaczyć czy przełącznik wbudowany jest rzeczywiście gigabitowy. Bez spełnienia tego warunku dalsze testy nie miały by sensu. Testy przeprowadziłem narzędziem iperf3, które służy do pomiaru pasma. Do obserwacji dodatkowo wspomagałem się narzędziem nload.
Poniżej pokazuje programem ethtool, że moja karta sieciowa ma ustawiony 1Gbps.
Pierwszy test to dwa laptopy podłączone do przełącznika tp-linka. Jeden wystawia serwer iperf3 a drugi jest klientem. Widać że predkość uzyskana to 930Mbps.
Kolejny test to transfer plików z laptopa poprzez FTP na dysk sieciowy Synology DS212. Średni transfer 350bps. Tu na pewno wąskim gardłem są dyski! (2x WD GREEN w RAID1)
Taki sam test jak wyżej tylko za pomocą udziału dyskowego SMB (cifs). Jak widać niżej jest wolniejszy niż FTP.
Test prędkości WiFi
Kolejny test to sprawdzenie prędkości w sieci WiFi. Schemat testów był prosty, laptop podłączony do przełącznika routera z uruchomionym iperf w trybie serwera a po drugiej stronie laptop z kartą z obsługą standardu AC, Intel Corporation Wireless 7265 na której link zestawiał się z prędkością 520Mbps (po zmianach w systemie 866Mbps ale nie wpłynęło to na transfery). Poniżej widać, że udało mi się wyciągnąć 450Mbps.
Test kopiowania poprzez SMB (Cifs), średni transfer 95Mbps.
Test kopiowania poprzez FTP, średnio 105Mbps
USB
Router C3200 posiada dwa porty USB, jeden 2.0, drugi 3.0. Ten pierwszy jest po to aby opcjonalnie podłączyć drukarkę i udostępniać ja w sieci WiFi. Do drugiego można podłączyć pamieć masową w formie dysku, pendrive, karty SD lub co sobie tylko wymyślisz. Router wykrywa pamięć monituje ją i udostępnia poprzez FTP lub udział z autoryzacją bądź bez.
Test kopiowania poprzez Sambę
Średni transfer ok. 15Mbps
Test kopiowania poprzez FTP
Średni transfer 25Mbps
UPnP
Po podłączeniu dysku czy innej pamięci masowej do USB mam możliwość udostępniania jej w sieci po UPnP. Poniżej widać, że mój Raspberry Pi z OpenElec od razu wykryło nowy dysk z mediami. Całkiem przydatna sprawa jak ktoś ma pare TV i chce mieć jedno miejsce z mediami.
Kontrola rodzicielska
Czy skorzystać z kontroli rodzicielskiej w warstwie pierwszej (fizyczna/rozmowa) czy na poziomie aplikacji to już sprawa każdego rodzica. tp-link ma taką opcję jak kontrola rodzicielska i działa ona na zasadzie blokowania całych domen lub słów. Jak widać poniżej ja blokuje słowa sex i praca oraz domenę wp.pl. Niestety jest sprawdzane tylko słowo i nie kryje się za nim cała grupa słów lub stron. Takie możliwości posiadają tylko mocniejsze zapory. W zasadzie nie wiem czy nie lepiej użyć darmowego openDNS, który posiada już szereg zdefiniowanych stron. Tak czy inaczej funkcja jest i działa.
Telnet
Do tp-plinka można podłączyć się na port 23 poprzez telnet. Ukaże się okrojone menu z którego można ustawić parę podstawowych ustawień routera. Zastanawia mnie tylko dlaczego działa tylko telnet a nie ssh :) Jak najbardziej przydatna funkcja, widać że tp-link idzie w stronę swojego shella. Szkoda, że nie można „jeszcze” przejść do poziomu uprawnień root. Router jest też serwerem nazw, można było by tworzyć swoje.
sosprz@E74:~$ host -t a tplinkwifi.net 192.168.0.1 Using domain server: Name: 172.18.10.254 Address: 172.18.10.254#53 Aliases: tplinkwifi.net has address 192.168.0.1
Zasięg, pomiary
Z ciekawości zainstalowałem sobie apke WiFi Analyzer and Surveyor na telefonie i wrzuciłem do niej mapę swojego mieszkania aby sprawdzić czy może mam gdzieś słabszy zasięg. Mieszkanie to 70m2, router zainstalowany jest na środku mieszkania i jak widać wszędzie zasięg jest bardzo dobry. Im bliżej -30 tym zasięg jest lepszy.
Router do VPN?
Co ciekawe na tym routerze możemy zestawić VPN na IPsec co kwalifikuje go do zastosowań biznesowych. Oczywiście nie ma on rozbudowanego NATowania, które jest potrzebne w specyficznych przypadkach ale VPN jest jak najbardziej do zrealizowania.
Jeden SSID
Obowiązkowo trzeba przyznać tp-linkowi, że dobrze działa funkcja Smart Connect, która uruchamia na jednym SSID pasmo 5Ghz i 2.4Ghz. W poprzednich modelach można było osobno skonfigurować siec na 5Ghz i 2.4Ghz nawet z tym samym SSID ale jako dwie osobne konfiguracje. Co niestety powodowało że moja drukarka WiFI HP P1102 gubiła się na maxa, Korzystanie z niej to były ciągłe restarty, trzeba było wydzielić w domu dwie osobne sieci ze względu na częstotliwość. Od teraz nie ma żądnych problemów!
Diody
Diody routera oświetlające drogę w przedpokoju od zawsze dla mnie były niczym latarnia gdy w nocy trzeba było zajść do dzieci lub znaleźć drogę do innych ważnych pomieszczeń :) Tp-link wysłuchał wszystkie żony narzekające na świecące się diody i wprowadził opcję całkowitego wyłączenia lub czasowego wyłączenia ich w harmonogramie.
Podsumowanie
Jak zauważyliście szybkość WiFi to nie wszystko, mogą się pojawić wąskie gardła w postaci wolnych dysków na docelowym urządzeniu, które zwolnią transmisje. Co ciekawe na wikidevi w opisie, można zauważyć, że do pasma AC wykorzystywany jest układ albo z dwoma oddzielnymi czipami albo dwa oddzielne układy co na pewno zwiększa wydajność. Na pewno brakuje mi OpenVPN, który naprawdę by się przydał. Mobilny dostęp do firmy czy domu był by na pewno doceniony przez użytkowników. Bardziej dla zaawansowanych możliwość ustawienia Source NAT chociażby w IPsec była by fajnym dodatkiem. Natomiast trzy letnia gwarancja dawana przez producenta świadczy o tym, że są pewni swojego sprzętu co przekłada się też na świadomość bezpiecznego zakupu. Z ręką a sercu nie miałem żądnych problemów przez ostatni miesiąc użytkowania i mogę Archera C3200 śmiało polecić.
Dawajcie znać w komentarzach jak tam wasze tp-linki albo czego byście chcieli się jeszcze dowiedzieć.
(To nie jest wpis sponsorowany)