Hej, tym razem trochę temat sieciowo linuxowy, bo dotyczący wgrywania firmwar’u do przełącznika HP Procurve poprzez kabel serial a w zasadzie do każdego urządzenia które wymaga zgrywania/wgrywania plików poprzez xmodem. Wiadomo że wygdoniej postawić serwer tftpd lub wgrać plik poprzez ssh (file transfer) ale czasem jest tak że z jakiegoś innego powodu lub przy całkowitym braku firmwar’u (primary, secondary) trzeba wgrać potrzebny plik.

Co będzie potrzebne?

Na pewno pakiet lrzsz, który korzysta z protokołów XMODEM, YMODEM, ZMODEM. W moim przypadku, firmware i przełącznik HP Procurve 3500 do którego muszę wgrać firmware i programik do obsługi konsoli GtkTerm.

INFO: można było by użyć też pakietu cutecom który ma w sobie od razu opcje załadowania pliku poprzez XMODEM ale niestety u mnie nie działał.
aptitude install lrzsz gtkterm

Na początek zmieniam szybkość z 9600 na 155200

console baud-rate 115200
boot

techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_1
techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_2

Wydaje polecenie które uruchomi start transferu poprzez XMODEM

copy flash xmodem

techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_3

 

I teraz ważne, ustawiam prędkość mojego seriala którym się łącze i nie zamykam GTKterma (nie nie krzyknie błędem że jest zajęty)

stty -F /dev/ttyUSB0 115200

odpalam sx gdzie K_15_16 to firmware

sx -vv K_15_16_0004.swi < /dev/ttyUSB0 > /dev/ttyUSB0

 

techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_4

Po jakiś 30 minutach firmware się wgrywa kończąc linią: Transfer complete

techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_5

Wgrany firmware

show flash

techfreakpl_HP_procurve_firmware_xmodem_6

 

Wgrywanie przez serial to głównie przygoda z utraconym lub skasowanym firmwar’em ale mam nadzieje że komuś się przyda. Sam znalazłem tą informację gdzieś kiedyś w necie i mi się przydaje ;)