Każdy, kto choć trochę porusza się w świece nowych technologii nie wyobraża sobie braku komunikacji radiowej jaką gwarantuje WiFi. Co więcej, coraz częściej znajdujemy tą właśnie technologię w sprzętach, które nie są stworzone do przesyłu danych (np. lodówki, pralki).

Cały ten „szał” przeniósł się także na urządzenia mobilne, które tak naprawdę bazują na tej technologii i gro funkcji nie działałoby bez internetu. Ale nie o WiFi ten artykuł, więc wróćmy na właściwe tory… Chodzi o urządzenie które dzięki połączeniu tej technologii, radiowego przesyłu danych oraz mobilnego modemu potrafi rozdzielić internet na kilka urządzeń. Mowa o mobilnym modemie HUAWEI E5377.
PRODUCT

Zamknięty w białej obudowie potencjał jaki dżemie w modemie HUAWEI jest naprawdę spory. Co więcej, urządzenie zaprojektowane jest bardzo poprawnie i schludnie. Nie znajdziemy tu elementu, do którego można by się przyczepić, choć to kwestia gustu.

Zacznijmy więc od zachwalanej obudowy, która wykonana jest z wytrzymałego tworzywa. Trzeba przyznać, że modem spasowany jest dobrze i nie trzeszczy, gdy naciska się przyciski. I tutaj kolejna pochwała dla konstruktorów i designerów, ponieważ na obudowie znajdziemy dwa przyciski, dzięki którym poruszamy się po menu, czy włączamy i wyłączmy modem.
Poza nimi znajdziemy port micro USB, który służy nam do ładowania baterii.

IMG_20150723_180512

Po otwarciu tylnej pokrywy, naszym oczom ukazuje się bateria o pojemności 1500 [mAh], która według producenta powinna wystarczyć na 6 godzin ciągłej pracy. W trakcie testów czas ten nieco się skrócił, lecz dość często wyświetlacz był włączony, co skutkowało zwiększonym poborem energii.
Pod baterią znajdziemy slot na standardową kartę SIM oraz slot karty microSD. Tak, tak… modem może nam służyć jako pendrive.

IMG_20150723_180526IMG_20150723_180422

 

 

 

 

 

 

 

Wróćmy do wyświetlacza, który może swoim rozmiarem nie zachwyca (1,45’ TFT), jednak nie jest tu potrzebny większy i w zupełności spełnia swoją rolę. Zajdziemy na nim informację odnośnie zasięgu (w tym też informacja o obsłudze sieci 4G LTE), ilości podpiętych urządzeń WiFi (max. 10 w tym samym czasie), poziomie naładowania baterii, a także o nazwie sieci (SSID) oraz haśle.
Bardzo przydatną informacją są dane na temat wykorzystanego transferu (można nakładać limity – o tym później).

IMG_20150723_180801

Jeżeli chodzi o częstotliwości WiFi z jakimi może pracować modem HUAWEI E5377, to mamy dostępną standardową 2,4 [GHz] oraz 5 [GHz].

IMG_20150723_180715

W zasadzie obsługa urządzenia sprowadza się do włożenia karty SIM, włączenia go i podpięcia urządzeń. Nie potrzeba zbędnych konfiguracji, męczenia się z przewodami. Od wypakowania z kartonika do pełnej funkcjonalności możemy dojść w około minutę, pod warunkiem, że mamy naładowaną baterię :)

Jeżeli jednak ktoś lubi „pomieszać” trochę w ustawieniach, to do dyspozycji mamy opcję tradycyjną, czyli dostęp do urządzenia po numerze IP oraz zalogowaniu się lub, co jest coraz bardziej powszechne, dostęp przez aplikację mobilną.

W aplikacji mamy bardzo przejrzyste dane na temat wykorzystania pakietu danych, stanu baterii, czy ustawień. Jest to bardzo wygodny sposób na załatwienie sprawy związanej z konfiguracją. Całość przetłumaczona jest na nasz ojczysty język, więc nie ma problemu z nawigacją. Menu jest intuicyjne i nawet osoba niedoświadczona potrafi spokojnie obsłużyć program.

Screenshot_2015-07-23-18-09-18Screenshot_2015-07-23-18-09-55Screenshot_2015-07-23-18-09-43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli miałbym wybierać miedzy standardowym modemem mobilnym na USB, a tym przenośnym routerem, to wybór byłby jasny i klarowny. Mimo, że jest to potrzeba ładowania, to jednak łatwość użytkowania i funkcjonalność przechyla szalę na stronę HUAWEI E-5377.

Zdecydowanie polecam :)