No to kolejny test routera z WiFi w standardzie AC za mną. Mowa o Archer C7 od TP-Link, którego miałem okazje użytkować przez jakiś dłuższy czas u siebie w domu. Do tego testu podszedłem tylko pod kątem stabilności i wydajności. Dlatego na ten czas zamieniłem swój dotychczasowy router WR1043ND na Archera C7. Testy w domu to nie przelewki bo jak wystąpią przerwy w dostawie pudelka do smartfona żony to może być problem. Po za tym często pracuje zdalnie lub przesyłam pliki na domowego NASa więc nie mogło być lipy i liczyłem że nie będzie problemu z tym routerem. A pierwszy tydzień normalnego użytkowania był testem kwalifikacyjnym do dalszych działań.

Jak wygląda test?

Tym razem pomyślałem sobie (trochę przez doświadczenie) pierw powieszę na ścianie, zobaczę czy router podziała z tydzień a potem przejdę do testów. No tak testować może każdy, nie byłem ograniczony czasowo więc mogłem sobie zawiesić tplinka i czekać, działać, pracować.

No dobra, z ciekawości w pierwszej kolejności po zawieszeniu odpaliłem serwer IPerf na laptopie podłączonym do routera , czyli żółta sekcja portów LAN (1Gbps) i apkę na telefonie IPerf w trybie klienta. I uzyskałem od razu 239Mbps w trybie 10 równoległych połączeń.

techfreak_tplink_archerc7

 

Nexus 5 posiada WiFi na układzie Broadcom BCM4339 który ma po jednym strumieniu przestrzennym dla 2.4G i 5G (1×1) czyli po jednej antence do wysyłania i odbierania informacji a link który się zestawia to 433Mbps używając kanału 80Mhz. Podsumowując uzyskałem maxa na Nexusie 5 na paśmie 5G i standardzie AC. Wynik naprawdę fajny oczywiście robiony pod routerem. Trzeba pamiętać że im dalej od routera tym wolniej i tym więcej użytkowników tym prędkość dzieli się wszystkich. Dobra koniec początkowych testów choć dla mnie mogły by się zakończyć. Byłem po prostu ciekawy ;P Dobra będą jeszcze testy na lapku.

Parę fotek Archer C7

techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_1 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_2

techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_3 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_4 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_5 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_6techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_7techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_8techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_9techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_10techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_11techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_12 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_13techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_14 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_15 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_16techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_16 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_17 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_18techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_20 techfreak_tplink_archer_c7_wifi_ac_21

Router zawieszony w miejsce starego testy rozpoczęte :)

dwa słowa o WiFi AC

Standard AC wprowadza parę istotnych zmian takich jak:

  • Specyfikacja pracy w standardzie AC zakłada działanie tylko w paśmie 5Ghz gdzie zwiększone zostały szerokości kanałów z 40Mhz do 80 i 160Mhz. Im szerszy kanał tym większa przepustowość.
  • Lepsza modulacja dzięki szybszym chisetom zapewnia na zakodowanie większej ilości bitów w kanale o takiej samej szerokości.
  • Zwiększona ilość strumieni przestrzennych gdzie 802.11ac definiuje wykorzystanie maksymalnie 8 strumieni przestrzennych dla stacji bazowej i maksymalnie 4 strumieni przestrzennych dla klienta.
  • Technologia Multi-user MIMO (MU-MIMO) to przejście z bezprzewodowego huba na bezprzewodowego switcha gdzie w MU-MIMO access point jest w stanie wysyłać różne strumienie danych do różnych klientów w tym samym czasie i kanale radiowym.
  • Beamforming czyli zapewnienie lepszego pokrycia dla danego klienta dzięki sterowaniu wiązką radiową został w stndardzie AC ujednolicony.

Standard AC to nie zawsze jedna szybkość dla wszystkich urządzeń. Szybkośc zależy od szerokości kanału, ilości strumieni i użytej modulacji. Zobacz poniższą tabelkę z cyberbajt.pl aby sprawdzić różne kombinacje połączeń.

techfreak_wifi_ac_combination_cyberbajt.pl

Jak widać kombinacji jest wiele i jeśli chcesz uzyskiwać maksymalne transfery musisz dobrać odpowiedni sprzęt.

Co w środku TP-linka?

Niestety nie zaglądałem do środka ale ze strony https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_Archer_C7 można się dowiedzieć jakie chipsety radiowe zostały zainstalowane w tym modelu. Pierwszy odpowiedzialny za obsługę „ac” to układ Qualcomm Atheros QCA9880,  nie znalazłem full specyfikacji ale najważniejsze opcje to szerokość kanału którą obsługuje, czyli max 80Mhz, kodowanie w 256QAM i MIMO 3×3:3. Co ciekawe układ ten obsługuje wszystkie standardy abgn+ac ale jest wykorzystany tylko do ac. Podsumowując, na tym routerze osiągniemy max 1300Mbps. Przechodząc do układu odpowiedzialnego za bgn, Atheros QCA9558 to główna jednostka sterująca całym routerem zintegrowana z układem radiowym pracującym w paśmie 2,4Ghz z MIMO 3×3:3. Maksymalny transfer w eNce to 450Mbps. Mało tego QCA9558 ma zintegrowany układ odpowiadający z gigabitowy przełącznik.

LAN, switch, przełącznik

Trzeba sprawdzić czy router ma rzeczywiście gigabitowy przełącznik. Ktoś może zapytać dlaczego to ważne? To jest istotna sprawa z tego powodu aby LAN nie był wąskim gardłem dla WiFi. W tym przypadku router wyciąga 250Mbps (433Mbps link) w połączeniu z nexusem 5 a 100 megabitowy przełącznik by zwolnił tą transmisję do swojej prędkości czyli 100mbps. W takim przypadku standard N w zupełności wystarczy jeśli w sieci mamy takie spowalniacze.

Do testu podszedłem tak samo uruchamiając Iperf i uzyskałem 921Mbps

techfreak_archer_c7_gigabit_lan_test

A jak z N?

Testy standardu N przebiegały trochę wolniej niż reszty bo napotkałem problem z obsługą tego standardu na moim laptopie Dell 6320 z ubuntu 14.04. Napisałem co nieco ostatnio o tym. Co tylko udowadnia że nie zawsze problem stanowi sprzęt :) Ale przechodząc dalej, udało mi się uzyskać 177Mbps przy zestawionym linku na 300Mbps. Czyli znowu max bo dla mojej karty Intel Corporation Centrino Advanced-N 6205 maksymalny dostępny transfer to 300Mbps.

techfreak_archer_c7_gigabit_wifi_n_test

Testy standardu IEEE 802.11ac

Niestety mój sprzęt nie ma ani USB3.0 ani karty ze standardem AC. Musiałem załatwić coś co spełniało by wymagania. Dzięki koledze który udostępnił mi laptop Dell 7440 z kartą Intel 7260 mogłem dalej przeprowadzać testy. Krótka specyfikacja karty to obsługa standardu 802.11ac, MIMO 2×2 i maksymalny link 867 Mbps.

techfreak_tplink_archer_c7_wifi_intel_7260_abgn_ac

Testy na xubuntu

Tak samo jak w poprzednich przypadkach odpaliłem iperfa. Link zestawił się na 650Mbps i w przypadku pojedynczego połączenia uzyskałem 224Mbps a przy 10 równoległych  265Mbps. Trochę mnie ten wynik nie zadowolił bo jest zbliżony do wyniku z telefonu.

techfreak_tplink_archer_c7_wifi_linux techfreak_tplink_archer_c7_wifi_linux_ac_ok_p

Testy na windows7

Coś czułem że na windowsie może być lepiej. Po sciągnięciu iperf na windows i odpaleniu testu z pojedynczym połączeniem uzyskałem wynik 164Mbps ale gdy uruchomiłem w trybie równoległych połączeń wyszło 322Mbps.techfreak_tplink_archer_c7_wifi_windows_ac_ok_P techfreak_tplink_archer_c7_wifi_windows_ac_ok_s

322Mbps to już naprawdę niezły transfer przy którym można zapomnieć o kablach jeśli będziemy dzielić go z np. jeszcze dwiema osobami. Tak aby każdy miał po „setce”.

Podsumowanie

Ja już kończę testy, router dalej wisi na ścianie działa i sprawuje się dobrze. Tym bardziej że jest to router który na testy gościł nie tylko u mnie a pewnie w paru redakcjach które pisały o nim jakiś czas temu. Ja jestem zadowolony i mogę spokojnie polecić to urządzenie. Jeśli macie jakieś pytania to piszczcie zdejmę go dopiero jak będę musiał ;)

Dlaczego nie zrobiłem testów FTP, Samba i innych przesyłających pliki?

Nie zrobiłem tego ponieważ chodziło mi o maksymalne transfery jakie mogę uzyskać. Jak bym zaczął testować transfery plików to mogło by się okazać że jakieś bugi lub ograniczenia prędkości samych dysków mogą byś wąskim gardłem dla testu.

 

Wystąpili

  • tplink archer C7
  • drukarka Laser Jet P1102W
  • Nexus 4
  • laptop hp żony
  • stary Lenowo x61s
  • Nexus 4 sąsiada
  • HTC one X sąsiadki
  • służbowy LG 70
  • kamera trendnet z pierwszych fotek ;)
  • miernik AC/DC