Xbmc + Raspberry Pi + autoplay z folderu

Nadchodzi taki czas w życiu mężczyzny kiedy musi oddać swoim dzieciakom telewizor i Raspberry Pi. Dzieciaki dorastają zaczynają programować, lutować i prosić o kasę na nową elektronikę z chin. Szybsze laptopy, większe dyski i szybsze smartfony z Androidem 5.4.

Dobra trochę mnie poniosło :) ale czy wiedzieliście że w tv lecą ciągle te same bajki? Jak setny raz widziałem na dobranoc tę samą bajkę a żona na początku mówiła co będzie na końcu. To pomyślałem że przecież mogę wgrać parę bajek na pena i puszczać to z Raspberry Pi bo przecież świetnie działa z XBMC. Na RPI Miałem już wcześniej wgrane raspbmc.

Autoplay

Jedynym problemem było skonfigurowanie tak xbmc aby odtwarzał przy starcie bajki z dysku usb i to w dodatku losowo. Sprawa okazała się całkiem prosta. Jedyne co trzeba było zrobić to umieścić w pliku /home/pi/.xbmc/userdata/autoexec.py poniższe wpisy:

 import sys 
 import xbmczie
 xbmc.executebuiltin( "PlayMedia(/media/6023-A3D8/bajki/)" )
 xbmc.executebuiltin( "PlayerControl(RandomOn)" )

opis:

  • PlayMedia(/media/6023-A3D8/bajki/) – wskazałem folder z różnymi bajkami. W tym przypadku pendrive z katalogiem bajki. Ważne aby na końcu ścieżki był /.
  • PlayerControl(RandomOn) – Włączyłem losowe wybieranie.

Dzieciaki zadowolone, ja też. Powyższy skrypcik to tylko autoplay. Jeśli chcesz możesz w dalszym ciągu sterować XBMC poprzez aplikacje na Androida. Czyli np. przełączać się pomiędzy wideo lub włączyć nowe z innego katalogu.

Fotka: http://cdn.tempi.it/wp-content/uploads/2013/07/peppa-pig-21.jpg

EDIT: Na XBMC w wersji GOTHAM już trzeba wkleić do autoexec inny skrypt:

import xbmc
xbmc.executebuiltin('xbmc.PlayMedia("/storage/videos/","isdir")')
xbmc.executebuiltin('xbmc.PlayerControl(repeatall)')
xbmc.executebuiltin("Action(Fullscreen)")

 

Skrypt pochodzi z GITHUB i jak widać wiele się nie różni. Ale działa :)

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.