Zawsze marzyłem o pupilku. Zdalnie sterowany karaluch – RoboRoach

roboroach_642_362_force

Powiem szczerze trafiłem na ten projekt całkiem przypadkowo przeglądając jakieś newsy i zrobił na mnie mega wrażenie – zdalnie sterowany karaluch RoboRoach. jee!

Generalnie uwielbiam takie projekty i oglądam filmiki o nich jak dziecko bajki. Spróbuje przedstawić wszystko od początku i po kolei co i jak.

Jak powstał RoboRoach i od czego się zaczęło?  Na „University of Michigan” w 2010 roku  studenci wymyślili projekt o nazwie RoboRoach który miał na celu zdalne sterowanie karaluchem w lewo i prawo. Sterowanie owadem odbywa się poprzez stymulacje nerwów. Najlepsze jest to że elektronikę do sterowania można kupić w prawie każdym sklepie z zabawkami bo opiera się o HEXBUG Inchworm za 80 zł.

Lecących już do sklepu muszę ostrzec ze układ zabawki musi być zmodyfikowany o low-power timer 555 aby dostarczyć 55 Hz stymulacje nerwów antenek/czułków karalucha.

RoboRoach-Slide-600x261

Dosyć pisania filmik!

Pierwszy prototyp:

Czwarta generacja:

Dobra ten kto już przyleciał z hexbugiem do domu zadaje sobie pytanie, ale skąd wezmę takiego wielkiego karalucha. Z tego co wyczytałem to takie okazy wstepują tylko w Ameryce. (chyba że się mylę, poproszę o poprawkę)

Nie ma w Polsce karaluchów! haha

Nic straconego na stronie „studentów” można zakupić cały zestaw DIY, od żywych karaluchów do elektroniki.

OPERACJA!

OK, a teraz to co najbardziej mi się podobało. OPERACJA! czyli jak zainstalować karaluchowi całą elektronikę i do tego w wersji YouTube.

Dostępna jest też instrukcja: http://wiki.backyardbrains.com/RoboRoach_Surgery

Fajne sprawy szkoda że nie u nas. 

RoboRoach jest promowany jako temat lekcji dla szkół i ogólnie ostatnio w Ameryce promuje się elektronikę i programowanie a do tego teraz neurologię.

Koniec

Projekt fajny, wydaje się być prosty i łatwy w realizacji. Ciekawe ile się naczekam aż ktoś mi podeśle naszą polska realizację.

(…u nas są duże muchy….może chociaż mucha ??…)

 

 

 

Przemek

Twórca portalu techfreak, elektronik, pasjonat wszystkiego co fajnie, co można przerobić. W wolnym czasie grzebie przy nettemp. A sport jaki uprawia to mini drony klasy 250.