Rynek phabletów rozwija się w najlepsze. Coraz to inni producenci wkraczają w świat smartfonów z wyświetlaczami powyżej 5 cali i nie ma co się dziwić. Prężnie rozwijająca się technologia pozawala na produkowanie jeszcze lepszy, a w dodatku tańszych, rozwiązań wyświetlania obrazów. Działa to bardzo pozytywnie bezpośrednio na użytkownika, któremu można zaproponować przyzwoitą jakość za bardzo dobrą cenę.
Doskonałym przykładem powyższego jest firma ZTE, która wkracza na rynek z bardzo dobrze wyposażonym ZTE Nubia Z7.
Nie bez powodu wspomniałem o phabletach, ponieważ Nubia zalicza się do nich z wyświetlaczem o przekątnej 5,5 cala, potrafiącym przekazywać obrazy z rozdzielczością 1440 x 2560 pikseli. Jest to bardzo przyzwoity wynik, a odwzorowanie barw stoi na naprawdę wysokim poziomie.
Za przechwytywanie otaczającego nas świata odpowiedzialne są dwa aparaty. Tylni, z matrycą 13 MP, lampą ledową, a także autofocusem
oraz przedni – 5 MP.
Aparat umieszczony na tylnej obudowie pozwala na zdjęcia z rozdzielczością 4208×3120 px.
Przyszła pora na słów kilka (no może troszkę więcej J ) na temat serca, ukrytego w smukłej obudowie.
Procesor, zastosowany w ZTE NUBIA Z7 to znany nam doskonale Snapdragon 801 posiadający cztery rdzenie o taktowanie 2,5 GHz każdy. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że mobilne jednostki obliczeniowe potrafią wykrzesać już bardzo wysokie częstotliwości taktowania.
Do spółki ze Snapdragonem został podpięty układ GPU, który także nie jest nam obcy – Adreno 330.
Oczywiście w takim doborowym towarzystwie nie mogło zabraknąć pokaźniej ilości pamięci RAM, która w tym wypadku wynosi 3 GB i w zupełności wystarcza na płynne działanie phabletu.
ZTE Nubia Z7 oferuje 32 GB wbudowanej pamięci i musimy zadowolić się tą pojemnością, ponieważ w smartfonie brak slotu kart pamięci. Niemniej jednak pojemność 32 GB jest wystarczająca nawet dla zagorzałych fanów muzyki czy filmów.
Nubia oferuje także szeroki wachlarz czujników. Mamy do dyspozycji czujnik światła, zbliżeniowy, żyroskop, czujnik grawitacyjny, a także kompas cyfrowy.
Możliwość łączności z internetem, to w dzisiejszych czasach nie dodatek, a wręcz funkcja podstawowa wszystkich urządzeń mobilnych, dlatego ZTE Nubia Z7 oferuje łączność w standardzie 4G (LTE) na częstotliwościach działających również w naszym kraju. Poza tym mamy do dyspozycji kartę WiFi, Bluetooth w wersji 4.0, a także możliwość transferu danych na bliskie odległości – NFC (Near Field Connection).
Poziom zaawansowania technologicznego, a także ilość rozmaitych czujników coraz to bardziej doprowadza do sytuacji, w której musimy bardzo często ładować telefon. Czy zastosowana w ZTE Nubia Z7 bateria o pojemności 3100 mAh sprosta niełatwemu zadaniu? Wszystko okaże się podczas użytkowania, jednak kierując się doświadczeniem i danymi dotyczącymi poboru prądu przez podzespoły można domniemywać, że powinna wytrzymywać około 2 dni.
Ogólnie rzecz biorąc smartfon prezentuje się bardzo porządnie, zarówno pod względem wizualnym, jak również technicznym. Pytanie, czy zastosowanie nieco już przestarzałego Androida 4.4 jest właściwym rozwiązaniem? A jeżeli system okaże się nie wystarczający, to czy producent przewiduje aktualizację do „lizaczka”? J
Na koniec prezentuję zestawienie „wielkościowe” odmian Nubii Z7 – Max, normalnej (opisywanej w tym artykule) oraz Mini.
Dobrym bodźcem zachęcającym do zakupu jest cena, która wynosi niecałe $300* za bardzo rozwinięty i dobrze wyglądający phablet!
*cena z serwisu Gearbest.com