No to 500 wpisów na blogu wybiło :) Tym razem napiszę dwa słowa o mikro quadkopterze QX80, który może być fajnym wprowadzeniem do FPV albo sprawi, że w deszczowe wieczory potrenujesz latanie.

W temacie quadkopterów/dronów wszystko idzie do przodu zaczynając od softu kończąc na śmigłach. Rozmiar części staje się coraz mniejszy a co za tym idzie możemy budować coraz to mniejsze maszyny latające. QX80 to nie mój pierwszy micro ale najmniejszy i to z silnikami szczotkowymi. Poniżej leży pomiędzy Tarot130 a NOX3. Rodzina QX to mikro quadkoptery z silnikami szczotkowymi które są kontrolowane przez 32 bitowy procesor. Mikro quady nie mają regulatorów zewnętrznych ponieważ są wbudowane w kontroler lotu.

Specyfikacja QX80 to silniki szczotkowe 8520, śmigła 55mm, nadajnik video z zintegrowaną anteną i kamerą 520TVL HD CMOS, kontroler lotu SP RACING F3_EVO_Brush. To wszystko zamontowane jest na mini ramie z karbonu. Co ciekawe ja dostałem wersje złożoną. W tym modelu wszystko jest montowane na taśmy dwustronne i gumki. Zasilany jest baterią LIPO 3.7V o pojemności 600mAh, w zestawie są dwie.

QX80 fotki!

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-20 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-21 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-22 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-24 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-26 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-25 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-27 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-29 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-28 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-31 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-30 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-32

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-39

Nadajnik

Do wersji ARF która jest zawsze bez nadajnika musiałem dokupić nadajnik X4R który jest zgodny z moją aparaturą Taranis. Jest on trochę duży i zjada więcej prądu niż dedykowany Eachine. Niestety dostępność jest fatalna i czekam na dostawę. X4R ma wyjście SBUS a kontroler lotu w QX80 ma wolny port UART więc podłączenie jest proste. Nawet na porcie jest 5V na wyjściu co znacznie ułatwia sprawę (zasilanie całości to 1S czyli 4.2V-3.3V). Nadajniki mogą być różne, w tej wersji to ty wybierasz odbiornik RC.

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-33

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-37 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-38

Baterie

W zestawie znajdują się dwie baterie 600mAh z kabelkiem do ładowania. Niestety kabelek trzeba lekko przerobić aby można było ładować te dwie baterie na raz w ładowarce z opcja balansowania. Wystarczy dołożyć przewód zasilania np z wtyczką JST lub XT60. Mi jedna bateria starczała na około 3 min lotu, możliwe, że przez nadajnik który ma większa moc czas jest krótszy. Nie jestem tego sprawdzić puki nie przyjdzie nowy.

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-35 techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-36

Kontroler Lotu

Do SP RACING F3_EVO_Brush można wgrać cleanflight lub betaflight. Ja polecam betaflight bo można wybrać w nim, że sterujemy silnikami bez szczotkowymi. I to po prostu działa. Niefajną rzeczą którą zauważyłem jest problem z podłączeniem do kontrolera poprzez USB, trzeba odczekać kilkanaście sekund aby po kliknięciu connect połączyć się. Brak buzzera na pokładzie to też minus, naprawdę jest potrzebny aby znaleźć QX80 np. w trawie. FC może być zasilane większym napięciem 2S ale nie testowałem tej możliwości. Nie udało mi się wysyłać napięcia w telemetrii do mojej aparatury. Piszę o tym bo duża dostępność portów UART sugeruje, że można było by z tego skorzystać.

screenshot_2016-09-11_11-03-53

Kamera FPV

Ostatnio popularne są kamerki FPV All In One, czyli kamera, nadajnik i mała antenka koniczynka. Przede wszystkim mało ważą i zajmują mało miejsca. Taka mini konstrukcja pozwoliła na budowanie właśnie takich maluchów do latania FPV. W QX80 nadajnik wideo posiada moc 25mW i jest zasilany napięciem od 3.7 do 5V co sprawią, że idealnie nadaje się do latania na bateriach 1S. Kamera działa w paśmie 5.8Ghz 40 kanałów i posiada 520 linii, kąt widzenia to 120 stopni. Niestety przy upadkach antena jest najbardziej narażona na uszkodzenie. Miedziany drut deformuje się i zalecane jest aby zabezpieczyć antenę chociażby pętelką z opaski zaciskowej. Plusem jest to, że umiejscowienie kamery pozwala na wyeliminowanie z pola widzenia śmigieł. Minusem, że antena jest narażona na kontakt ze śmigłami jeśli jej nie poprawię po upadku. Obraz z kamery trochę gorszy niż jest naprawdę jest zarejestrowany w klipie niżej.

 

techfreakpl_qx-80_fpv_sp-racing-f3-taranis-frsky-26

 

 

Testy w powietrzu!

Podsumowanie

To nie jest gotowiec który lata od reki. Tu też trzeba sobie wszystko ustawić zaczynając od PID’ów kończąc na odbiorniku RC. Pomimo wymienionych w tekście małych wad, QX80 jest fajną maszyną do nauki w domu i nauczy cię tego wszystkiego co przyda się przy większych modelach. Ja osobiście nie rozwaliłem przy testowaniu żadnego silnika ani śmigła, ale przydała by się osłonka na śmigła. Można porysować ściany :P

Powyższy model QX80 można zakupić na gearbest.com

Dawajcie znać w komentarzach co myślicie :)