Zobacz jak zbudować prosty pojazd gąsienicowy z kamerą FPV!

Tiny track

Masz trochę Lego technics w domu? Może jakieś serwa? Aparatura tylko do latania? A może nie masz nic? No to zacznij przygodę z RC od teraz! Zobacz film poniżej i zadecyduj czy chcesz zbudować taki pojazd!

 

Co jest potrzebne aby zbudować Tiny track?

Ja już siedzę w tym trochę więc bardzo łatwo mi przechodzić pomiędzy pojazdami. Na początku miałem tylko aparaturę FrSky i używałem jej tylko do quadkopterów/dronów/kopterów/quadów/czterowirnikowców itd. Teraz koszt aparatury Taranis QX7 to 400zł. Służy mi ona do sterowania pojazdami, skrzydłami, quadkopterami, serwami. Jeszcze żadnej łódki nie mam :D. Odbiorniki RC są tanie i droższe od 30 do 120zł. Jeśli mówimy o podglądzie video czyli już o FPV to nadajniki video i kamery też kupisz w takim przedziale cenowym. Natomiast jak dobierzesz nadawane video to już kwestia pieniędzy i upodobań. Możesz zakupić sobie odbiornik video i zwykły monitorek za 100zł. Jeśli to mało to za ok 200zł w górę zakupisz kubełek FPV na głowę czyli już coś lepszego. Jeśli chcesz być pro to już rozglądasz się za jakimiś okularami wszystko w jednym za ok 1000zl ale też i mniej. Tu jest duży wybór. Ja osobiście posiadam Fatshark Dominator V2 które służą mi już pare lat więc koszt ładnie rozłożył się na długi okres czasu. Więc Jeśli masz aparaturę i odbiornik wideo to możesz się zabrać za budowę poniższego pojazdu.

 

Poniżej rzut potrzebnych części. Generalnie polecam przeczytać pierw ten link w którym też opisywałem jak zbudować mini pojazd napędzany serwami.

W głównym projekcie autor doradza użycie śrub ale piny lego idealnie pasują po rozwierceniu.

Klocki lego, podkradłem dzieciakom ;)

Najtrudniejsza cześć to wpasowanie obciętego orczyka z zestawu serw do rozwierconego kola z lego. Niestety zmarnowałem trzy koła:/ Po wpasowaniu zakleiłem kropelką. rozwiercałem po kolei różnymi wielkościami wierteł aż chyba do rozmiaru 6.5.

Zrobione kola przykręciłem też śrubą z zestawu orczyków od serw.

Serwa przykręcone do wydruku.

Odbiornik RC a obok regulator Step UP.

Schemat połączenia bardzo prosty bo z baterii trzeba zasilić nadajnik jak i dwa serwa więc wszystkie plusy łączymy razem i wszystkie minusy razem. Do tego trzeba dorobić wtyczkę u mnie JST trochę było za duże. Zostaną pomarańczowe przewody trzeba je podłączyć do pinu na odbiorniku Ch2 i Ch3. Jak zastosujesz StepUP to przed zasilanie trzeba dać płytkę step up a dopiero z niej zasilić serwa i odbiornik RC.

Kamerę też łączymy plus do plusa minus do minusa. Teraz wystarczy ustawić mikro przełącznikami kanał i można oglądać obraz na żywo.

Sterowanie, nie wiem jaką masz aparaturę ale jeśli FrSky Taranisa to tu pisałem jak go ustawić aby poprawnie sterować Tiny Trakiem.

Podsumowanie

Tiny track to fajny pojazd, który łatwo zbudować i od razu wejść w świat FPV. Nie jest za szybki bo serwa nie dają takiej szybkości ale do powolnego zwiedzania świetnie się nadaje. Po za tym zauważyłem po dzieciakach, że same lepiej uczą się aparatury niż na latających modelach co daje więcej satysfakcji. Ciężko napisać o wszystkim od razu tak jak o googlach fpv i aparaturze bo do całego zestawu dochodzi się stopniowo a jeszcze nic nie pisałem o ładowarkach. Bo to taka podstawa, ładowanie, sterowanie, wyświetlanie a wtedy nie ma ograniczeń jaki model FPV sobie zbudujesz. Daj znać w komentarzu czy już składasz swojego mini traka.